Reklama
treści wiary
W ostatnich latach ok. jednej trzeciej dzieci w Polsce otrzymało imiona biblijne. Czy wiemy, co one znaczą?
Wojna jest szaleństwem. Podczas gdy Bóg rozwija swoje dzieło stworzenia, a my, ludzie, jesteśmy powołani do współpracy w Jego dziele, to wojna niszczy. Niszczy także to, co Bóg stworzył najpiękniejszego – istotę ludzką. Wojna niszczy wszystko, także więź między braćmi.
14-15
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 7, 1-8a. 14-15. 21-23
Od wielu lat pielgrzymuję pieszo na Jasną Górę – od momentu, gdy usłyszałem, czym jest pielgrzymka. Dowiedziałem się, że to jedna z form pokutnych, która ma prowadzić do nawrócenia człowieka, a także forma odpokutowania za grzechy.
Dzisiejsza Ewangelia przedstawia polemikę między Jezusem a stronnictwem faryzeuszów. Dotyczy ona interpretacji Bożego Prawa i wynikającego z niej stosunku do przestrzegania przepisów i zwyczajów. Ewangelista Marek wcześniej opowiada o licznych znakach dokonanych przez Jezusa: rozmnożeniu chleba, kroczeniu po jeziorze i licznych uzdrowieniach. Wskazują one na Boskie pochodzenie i posłannictwo Jezusa.
Liturgia Słowa XXII niedzieli zwykłej z całą pewnością daje podstawę do tego, aby stwierdzić, że Boże prawo jest ważniejsze od prawa stanowionego przez ludzi. Ale dla nas, wierzących, to nie jest okazja do triumfalnego „odtrąbienia zwycięstwa”.
Dawniej należała do grona najpopularniejszych polskich błogosławionych i świętych, a kościoły pod jej wezwaniem znajdują się nawet w Ameryce.
17-20
życie Kościoła
O szansach na wspólną batalię w sprawie szkolnych lekcji religii, odpowiedzialności za Kościół, kontrowersyjnych „tęczowych nabożeństwach” z Marianem Niemcem, biskupem diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.
Nauczanie religii chrześcijańskiej nie tylko uczy kodu, na którym opiera się nasza cywilizacja, ale przede wszystkim wychowuje nasze dzieci do wyższych wartości, moralnych i duchowych – przekonuje Dariusz Kwiecień ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich.
W większości europejskich krajów lekcje religii w szkołach publicznych są normą i przejawem wolności. Tymczasem w Polsce zaczynają być traktowane jako wynaturzenie – przekonuje Piotr Janowicz, przewodniczący Stowarzyszenia Katechetów Świeckich (SKŚ).
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna złożyły do I prezes Sądu Najwyższego petycje (oddzielne, choć wzajemnie konsultowane i podobne), w których postulują wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności Rozporządzenia Ministra Edukacji z 26 lipca 2024 r. z innymi aktami prawnymi.
O losy katechezy w polskiej szkole zapytaliśmy ks. Zenona Latawca, salezjanina, przewodniczącego Rady Szkół Katolickich, oraz Jolantę Dobrzyńską, doradcę prezydenta RP w zakresie edukacji, członka Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, którzy 22 sierpnia w Auli Papieskiej na Jasnej Górze wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich.
W Grodnie na Białorusi powstaje pierwsza świątynia na świecie dedykowana polskiej błogosławionej – Mariannie Biernackiej, która została rozstrzelana przez Niemców w lipcu 1943 r., oddając życie za ciężarną synową.
22-29
32-33
punkt widzenia
Gdy w 2022 r. pojawiały się śnięte ryby w Odrze, media w Polsce i Niemczech, aktywiści ekologiczni oraz opozycja krzyczeli o katastrofie ekologicznej. Teraz sytuacja się powtarza, ale tym razem katastrofa jest ponoć pod kontrolą.
Wyrzucenie przedmiotu historia i teraźniejszość, okrojenie nauczania historii oraz obniżanie rangi lekcji religii – to tylko kilka przykładów polityki Ministerstwa Edukacji Narodowej, które osłabia zdolności obronne Polski.
34-35
moim zdaniem
Warto odcinać treści, które są toksyczne, burzą nasz spokój wewnętrzny i stabilność emocjonalną.
Po kontynencie krąży czerwone widmo, dla niepoznaki jedynie pudrowane niebieską flagą i gwiazdkami.
36-37
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
cykl wakacyjny – finał
Kilka słów o tym, że aby obcować ze sztuką, nie musimy nawet ruszać się z domu.
56
dobre rady
Skorzystaj z tych wskazówek, aby wyznaczać granice w sposób przyjazny i z pewnością siebie.
Najkrótsza definicja kinezyterapii to leczenie ruchem.
62
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Ma podkreślić, jak ważna jest pomoc potrzebującym na całym świecie, a jednocześnie zachęcić do niesienia wsparcia i budowania społeczności wrażliwej na cudzą biedę. Obchodzony jest w rocznicę śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty.
Przebaczenie oczyszcza, nienawiść jest zaraźliwa i zabija – mówi Robert Janoszek.
Wielu zna go jako jednego z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa, twórcę tomizmu. Czy był też cudotwórcą?
Katarzyna Niewiadoma, polska kolarka szosowa, zwyciężyła w tegorocznej edycji prestiżowego wyścigu Tour de France.
Co można zrobić, aby nie chorować? Takie pytanie człowiek zadaje sobie zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy zaczyna czuć się gorzej. Warto zadać je sobie już dziś. Wprowadź do swojego życia następujące praktyki, które sprowadzą błogosławieństwo dla całego organizmu. Oto osiem rad, o których pisałam w mojej książce Natura.8 dróg do zdrowia.
Jak zachować się w górach? Jakie zwyczaje obowiązują turystów?
Owoce dojrzewające pod koniec lata to doskonała baza do przygotowania pysznych, zdrowych i lekkostrawnych deserów.
Ten jeden z najpiękniejszych regionów Polski na przełomie lata i jesieni to doskonałe miejsce na niespieszny odpoczynek i podreperowanie zdrowia w licznych uzdrowiskach.
66-79
Niedziela Plus
...spotkanie młodych w Czerwińsku nad Wisłą (diec. płocka) nosi nazwę Campo Bosco? Po pierwsze, jest to festiwal pod namiotami, w prostych i pielgrzymkowych warunkach. Campo po włosku oznacza pole, co symbolizuje bycie w drodze, a Bosco to nazwisko założyciela zgromadzenia salezjanów i patrona młodzieży.
...to tylko to, co uczyniliśmy innym. Pakość stała się miejscem wyjątkowych wydarzeń charytatywnych, które zgromadziły całe rodziny.
Taka inicjatywa pokazuje, że wiara jest po prostu fajna – stwierdza Katarzyna Gawenda, aktorka.
Trudno opisać słowami to, co czuje pielgrzym, kiedy po 9 dniach drogi w upale i deszczu staje przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej. W nogach ma ponad 200 km, w oczach łzy wzruszenia, a w sercu – wielką radość.
Odsłaniamy kulisy powstania pierwszego w historii kinematografii filmu o Stwórcy wszechświata i człowieka. Jego produkcja jest w fazie realizacji zdjęć. Jednym z motywów jest ojcostwo ziemskie i budowanie szczęśliwej, pięknej rodziny.
Ponad sto osób na wodzie i cztery razy tyle na lądzie wzięło udział w 10. Procesji Wodnej, która odbyła się w Wasilkowie.
Pod hasłem: „Jestem w Kościele, więc idę...”, odbyła się pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich
Niedziela bielsko-żywiecka
– Św. Maksymilian stanąłby dziś w pierwszym szeregu obrońców ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. sprawowanej 14 sierpnia nieopodal miejsca śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Przyszliśmy do Matki Chrystusa prosić o uleczenie z wszelkich niedomagań, zarówno ciała, jak i duszy. Przyszliśmy także pełni świadomości naszej małości i grzeszności – mówił ks. Krzysztof Żak do chorych.
Ks. Adama Parszywkę, salwatorianina można zobaczyć zarówno na żywieckim Rynku, gdzie znajduje się prowadzone przez niego biuro fundacji „Wolność i nadzieja”, jak i w Żytomierzu, w którym pracuje na rzecz ordynariusza kijowsko-żytomierskiego bp. Witalija Kriwickiego, a także pędzącego po drogach Europy na motocyklu marki Honda.
Niedziela częstochowska
Ten rok stał się błogosławionym czasem nawiedzenia Maryi – powiedział podczas wigilii uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej abp Wacław Depo.
Trzeba nam na nowo zakochać się w Panu Bogu, w Matce Bożej i świętych. Potrzeba pogłębienia, odnowienia i ożywienia naszej wiary – powiedział ks. Marek Latos, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku. Parafia przeżywała nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Katecheci naszej archidiecezji są zaniepokojeni sytuacją w szkole – podkreśla ks. Paweł Wróbel.
Niedziela podlaska
„Maryja, przybywszy do nieba: Budzi ciekawość aniołów, którzy Ją pragną zobaczyć” – pisał św. Piotr Damiani – cytowany przez bp. Piotra Sawczuka podczas homilii. Tak jak Ona, mamy szansę uczestnictwa w chwale nieba w całej pełni wraz z „ciałem i duszą”. A nastąpi to ostatecznie po Zmartwychwstaniu.
Na początku roku minęła 150. rocznica śmierci podlaskich unitów, którzy zginęli w Pratulinie i Drelowie z rąk rosyjskich żołnierzy, broniąc swych świątyń. Rocznica ta nie została zapomniana. Archiwum Państwowe w Siedlcach przygotowało wystawę „Unici Podlascy 1874-2024” autorstwa historyka regionalisty Bogusława Niemirki.
Ksiądz Edward Grzymała, jeden ze 108. błogosławionych męczenników II wojny światowej, swoje dziecięce i młodzieńcze lata spędził w gajówce Klin, niedaleko linii kolejowej Warszawa-Białystok.
Niedziela kielecka
W różnorodnych wydarzeniach przygotowanych przez Kielecką Delegaturę IPN wraz z partnerami zewnętrznymi w związku z 85. rocznicą wybuchu II wojny światowej, mocno akcentowana jest pamięć o westerplatczykach – 80 żołnierzach pochodzących z ziemi świętokrzyskiej.
Dlaczego w parafii św. Jana z Dukli powstaje pierwsza w Polsce trzeźwościowa plenerowa Droga Krzyżowa?
Kościółek Matki Bożej Pocieszenia w Parku Etnograficznym w Tokarni jest źródłem nieustającej fascynacji turystów, ale i konserwatorów zabytków. To ostatni drewniany kościół szpitalny na Kielecczyźnie.
Niedziela małopolska
Bóg od początku pociągał nas więzami ludzkimi, mamy wypróbowanych przyjaciół, a niejednokrotnie znajdujemy tu drugą rodzinę – zapewnia pani Małgorzata.
Tradycja jest u nas bardzo ważna – zapewnia ks. Andrzej Kott, proboszcz parafii w Ruszczy.
Wrzesień to inauguracja nowego roku szkolnego, a dla wielu początek kolejnego etapu w rozwoju; zdobywania wiedzy i kształtowania nowych umiejętności.
Niedziela lubelska
Garbów tętni życiem, młodym Kościołem. To, co tutaj się dzieje, jest Bożym dziełem – mówi Paulina Wawszczak.
Ksiądz Franciszek Blachnicki wciąż inspiruje młodych – mówi Anna Deneka.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej przygotowała kolonie dla 150 dzieci i młodzieży w ramach wakacyjnej akcji w „Domu Zawierzenia” w Firleju.
Niedziela legnicka
W Krzeszowie, głównym sanktuarium maryjnym diecezji, 15 sierpnia uroczyście obchodzony był odpust ku czci Wniebowzięcia NMP.
11 sierpnia, w miesiącu trzeźwości i abstynencji, już po raz 28. w parafii Narodzenia NMP w Warcie Bolesławieckiej odbyło się spotkanie Apostolstwa Trzeźwości.
17 sierpnia, we wspomnienie św. Jacka Odrowąża – patrona parafii legnickiej – odbyły się uroczystości odpustowe.
Niedziela łódzka
Z franciszkaninem, o. Mariuszem Słowikiem, gwardianem i proboszczem parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łodzi, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Wszędzie, gdzie będziecie, głoście prawdę – powiedział w homilii ks. Antoni Moskal.
Nowe wytyczne resortu edukacji, które wchodzą w życie od 1 września tego roku, budzą niepokój katechetów. Jak wskazują, w efekcie zmian może stać się niemożliwe zrealizowanie podstawy programowej.
Niedziela przemyska
Włączmy się we współtworzenie tego wydarzenia wiary przez modlitwę i osobiste zaangażowanie. Zorganizujmy parafialne, rodzinne czy indywidualne wyjazdy na tę uroczystość – zachęca abp Adam Szal w komunikacie z okazji 1. rocznicy beatyfikacji rodziny Ulmów.
Aby wszyscy wierni na różne sposoby podejmowali działania ukazujące wielką wartość lekcji religii – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.
Zeszyty, długopisy, kredki i wiele innych przyborów szkolnych, a to wszystko zapakowane do tornistra.
Niedziela rzeszowska
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowach Tuszowskich dołączyła do licznego grona ośrodków na całym świecie, w których przechowywane są relikwie św. Andrzeja Boboli.
Od kilku lat w ramach Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest możliwość pielgrzymowania w tzw. grupie sztafetowej.
Bóg dla mnie jest to ktoś najwyższy. Ktoś, kto mi daje wiarę. Kto pozwala mieć tę wiarę. Kto daje mi siłę zwyciężania, ale i pomaga w chwilach porażek.
Niedziela sandomierska
Rozpoczyna się rok szkolny i od kilku lat, wprowadziliśmy taką tradycję, zgodnie z tym co robią też inne diecezje, obdarowywania uczniów, tym wszystkim czego będą potrzebowali w nowym roku szkolnym – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Chciałabym bardzo podziękować w imieniu całej rodziny za piękną tablicę – powiedziała podczas uroczystości Maria Tarnowska.
Z Dni Otwartych Winnic przeważnie korzystają osoby autentycznie zainteresowane tematyką winiarską i tacy, którzy planują założenie własnej plantacji – mówił Marcin Płochocki.
Niedziela sosnowiecka
– Słowo Boże wskazuje, że nie nasycimy się rzeczami tego świata, choć są one potrzebne i niezbędne do funkcjonowania w świecie. Jeśli są w umiarze – to wtedy przynoszą harmonię i pokój sercu. Inaczej to naiwność – powiedział bp Artur Ważny podczas dożynek diecezjalnych.
10 sierpnia, dokładnie 416 dni od tragicznego pożaru, który strawił dach świątyni, wierni parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu wrócili do kościoła parafialnego.
O tym, jak wciąż odkrywać, że miłość do współmałżonka i dzieci jest naszym powołaniem i drogą do świętości, mówią Joanna i Jerzy Chajdugowie w rozmowie z ks. Przemysławem Lechem
Niedziela świdnicka
Stolica diecezji po raz kolejny stała się miejscem, gdzie pamięć o jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii – Bitwie Warszawskiej – została uczczona w sposób godny i pełen szacunku.
Po raz 32. Strzegom stał się centrum międzynarodowej kultury ludowej, gdzie tradycja, muzyka i religia połączyły się w jednym niezwykłym wydarzeniu.
Jedenastu uczestników rekolekcji powołaniowych miało szansę zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi słabości i odwagi w kontekście podążania za Chrystusem.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dziękuję wam za to, że przybyliście tutaj jako pielgrzymi, żeby dzielić się radością z przynależności do Jezusa, żeby być sługami Jego miłości – te ważne słowa na długo zapamiętają zgromadzeni na Placu św. Piotra.
Jubileusz 900-lecia chrystianizacji Pomorza dał impuls i na rynku pojawiły się nowe wydawnictwa.
Był jedną z najokazalszych budowli wśród wiejskich kościołów Pomorza Zachodniego.
Niedziela toruńska
Z ks. Mariuszem Wojnowskim o katechezie w szkole rozmawia Renata Czerwińska.
Każdego roku tysiące wiernych wyruszają na pielgrzymkę. Wędrując przez pola, lasy, wsie i miasta, jej uczestnicy nie tylko mierzą się z trudami drogi, ale także z własnymi słabościami, odkrywając na nowo wiarę i sens życia.
U podnóża wzgórza bije źródełko, przy którym według legendy powracający spod Moskwy Napoleon miał przemywać oczy znużonym drogą koniom.
Niedziela warszawska
O tym, co dają uczniom lekcje religii w szkole, jakie konsekwencje przyniosą planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany i co powinni w obecnej sytuacji zrobić wierzący rodzice z dr hab. Anetą Rayzacher-Majewską rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Koncelebrowana Msza św. była najważniejszym punktem diecezjalno-gminno-parafialnych dożynek, które odbyły się w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.
Do rabowania polskich dóbr kultury Niemcy przygotowywali się na długo przed najazdem na Polskę we wrześniu 1939 r. Dłużej i intensywniej niż Polacy do ich ochrony.
Niedziela wrocławska
Nowy rok szkolny to czas nowych wyzwań dla nauczycieli i dzieci. To także okazja, aby stworzyć przestrzeń do czynienia dobra przez wolontariat. Pomocą w tym dziele są Szkolne Koła Caritas, działające w ponad 50 szkołach archidiecezji wrocławskiej.
Papież Pius X odnowił oblicze Kościoła, poza tym dokonał wiele reform, w tym umożliwienie dzieciom przystępowania do Komunii Świętej. Dziś także potrzeba odnowić relacje wiernych z Chrystusem, ale także wewnątrz konkretnej wspólnoty parafialnej.
Zmniejszanie liczby lekcji religii, kontrowersyjne treści przekazywane dzieciom – wielu katolickich rodziców szuka odpowiedniego miejsca, gdzie ich pociechy mogłyby rozpocząć edukację. Warto poznać Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny przy Paulińskiej 14 we Wrocławiu.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Z pewnością każdy wie, że patronem strażaków jest św. Florian. Ale już nie każdy ma wiedzę o tym, że patronuje im również św. Maksymilian Kolbe, założyciel Niepokalanowa, twórca i wydawca „Rycerza Niepokalanej”, męczennik, który w Oświęcimiu oddał życie za drugiego człowieka.
Po trzynastu dniach pieszej wędrówki, 14 sierpnia pątnicy szczęśliwie dotarli przed oblicze Czarnej Madonny w Częstochowie. W tym roku była to 42. Piesza Zamojsko-Lubaczowska Pielgrzymka na Jasną Górę. Był deszcz, było palące słońce, były pęcherze i zmęczenie, ale było także mnóstwo radości, poczucie wspólnoty, wdzięczności, a na końcu łzy wzruszenia przy spotkaniu z Mamą.
16 lipca w Austrii we wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej zmarł 58-letni ks. Mirosław Prokop. Nagła jego śmierć okryła smutkiem bliską rodzinę, przyjaciół i powierzonych jego pasterskiej pieczy parafian.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
– To jest wasza historia, wasze doświadczenie, wasze świadectwo – powiedział bp Adrian Put 24 sierpnia podczas Eucharystii w świebodzińskim sanktuarium. Tego dnia parafia Miłosierdzia Bożego świętowała 25-lecie istnienia.
Pozyskuje ziemię z pól bitewnych i miejsc pochówków polskich żołnierzy, przekazuje wartości patriotyczne, edukuje dzieci, młodzież i dorosłych. Przy parafii Ducha Świętego w Słubicach działa niezwykły Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego.
– Nadzieja nie zawodzi – bp Tadeusz Lityński podczas Sierpniowych Dni Katechetycznych przywołał słowa papieża Franciszka. Głównym tematem rozmów podczas dorocznego spotkania były planowane zmiany w nauczaniu religii w szkole.