Działanie w Szkolnym Kole Caritas to nie nie tylko szansa, aby otwierać serce na drugiego człowieka, ale także okazja do własnej formacji. – SKC pozwala na akcję i formację. Są to dwie ścieżki, które wzajemnie się uzupełniają. Jedna z nich to udział w programach ogólnopolskich czy diecezjalnych prowadzonych przez Caritas np. Nasza Paka, Talent Miłosierdzia, Serce w Skarpetkach, ale nie tylko, bo największe bogactwo SKC wypływa od samych uczniów i ich opiekunów, którzy świetnie rozpoznają sprawy z ich najbliższej okolicy i niosą pomoc – zaznacza Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, przywołując historię dziewczynki, której ukradziono skrzypce, a członkowie SKC przeprowadzili akcję w swojej szkole i mogli pomóc w dofinansowaniu zakupu nowego instrumentu. – I ta kreatywność uczniów i opiekunów jest przeogromna – podkreśla rzecznik.
– Drugi tor natomiast, to formacja – mówi Michał Brzezicki, koordynator SKC na terenie archidiecezji wrocławskiej. – Mamy przygotowany specjalny poradnik, w którym znajdują się nie tylko scenariusze konkretnych spotkań z materiałami graficznymi zredagowanymi tak, aby te spotkania były rzeczywiście atrakcyjne, ale też pomysły na działania związane z konkretną porą roku, kalendarzem lub z okresem liturgicznym, czy czasem, jaki w tym momencie przeżywamy np. bliżej świąt. Są też dokumenty związane z prawem, aby nauczyciel miał wsparcie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Uczniowie zaangażowani w SKC mieli także możliwość spędzenia razem wakacji. – Niektóre szkoły korzystały z letniej akcji kolonijnej. Środki na te obozy pochodzą m.in. z rozprowadzenia świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – zaznacza Michał Brzezicki.
Opiekunami SKC są nie tylko katecheci. – Oprócz katechetów opiekunami są także nauczyciele innych przedmiotów, wicedyrektorzy, pedagodzy szkolni. Każdy, kto chce się zaangażować, może stworzyć SKC w swojej szkole. Dla opiekunów organizujemy dwa razy do roku spotkania szkoleniowe. Z tych szkoleń korzystają także osoby, które odpowiadają za wolontariat w swoich szkołach, ale z różnych względów dyrekcja nie zgadza się, aby to było SKC. Z kolei dla wolontariuszy organizujemy co roku duży zjazd, aby oni też zobaczyli, jak jest ich wielu i jak wiele potrafią razem zdziałać. Chcemy też w ten sposób im podziękować i przekazać coś atrakcyjnego – mówi Paweł Trawka.
Aby założyć SKC w swojej szkole wystarczy wyrazić chęć, otrzymać zgodę dyrekcji szkoły, zgłosić się do biura Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i koordynatora SKC p. Michała Brzezickiego, który przekaże potrzebną wiedzę i wyjaśni szczegółowo zasady funkcjonowania SKC.