Reklama
Obserwator
6-7
treści wiary
„Niewiastę dzielną któż znajdzie? Jej wartość przewyższa perły” (Prz 31,10). Ideału kobiety szukamy na kartach Starego i Nowego Testamentu.
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Drzewa, dekoracje i światła wszędzie przypominają, że również w tym roku będą święta. Machina reklamowa zaprasza, by obdarować siebie coraz nowymi prezentami, aby nawzajem się zaskoczyć. Ale czy takie święta podobają się Bogu?
12-15
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 1, 6-8. 19-28
Świeca roratnia, czyli „roratka”, została w ostatnim czasie nieco przyćmiona przez wieniec adwentowy, który stał się bardzo popularnym elementem towarzyszącym przygotowaniu do świąt nie tylko w liturgii, ale również w świecie popkultury.
Święty Jan Ewangelista wskazuje miejsce, gdzie Jan Chrzciciel udzielał chrztu: „Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu” (1 J, 28). Nazwa „Betania” znaczy „dom ubogiego”. Dlaczego jednak Apostoł wspomina o jej położeniu? Otóż w tekstach Ewangelii wspomniane są dwie Betanie. Pierwsza z nich to ta położona nieopodal Jerozolimy, na wschodnim stoku Góry Oliwnej.
To już trzecia niedziela Adwentu – jak akcentuje Kościół, czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana. O radości przypomina nam autor dzisiejszego fragmentu Listu do Tesaloniczan. Życie zazwyczaj nas nie oszczędza. Doświadczamy wszelakich trudności. Kiedy uporamy się z jednymi, zaraz przychodzą kolejne, bez względu na to, kim jesteśmy, jaką zajmujemy pozycję społeczną czy ile posiadamy.
Zostawiła po sobie wielkie dzieło pomocy emigrantom w Stanach Zjednoczonych
17-20
21
życie Kościoła
Młodzi potrzebują Kościoła, który ich zauważa, który poważnie ich traktuje, dla których jest domem – podkreślił kard. Grzegorz Ryś w czasie debaty poświęconej synodowi o synodalności, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Unia Europejska chce przeznaczyć 30 mln euro na ochronę miejsc kultu przed atakami terrorystycznymi. Apel o fundusze zostanie opublikowany w najbliższych dniach – ogłosiła komisarz UE Ylva Johansson po spotkaniu europejskich ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli.
Postać kard. Eduarda Pironio, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, który 16 grudnia zostanie beatyfikowany, wspomina kard. Fernando Vérgez Alzaga.
22-25
PATRONEM CYKLU WIELCY POLSKIEGO KOŚCIOŁA JEST LINK4
Był niezłomnym i charyzmatycznym kardynałem. Twórcą nowoczesnej opieki duszpasterskiej nad Polakami na obczyźnie.
26-27
moim zdaniem
Astronomowie obliczyli, że w świecie widzialnym istnieje 350 mld dużych galaktyk, a w każdej z nich setki miliardów gwiazd.
Troska o dzieci to nasze zadanie – każdego wrażliwego człowieka, bo każdy powinien czuć się rzecznikiem dzieci, których dorośli często nie słyszą.
32-33
sprawy rodzinne
...czemu nie. Tym bardziej że jest ku temu szczególna okazja
38-40
41
Kącik dla dzieci
50-51
sport
Robert Kubica w sezonie 2024 ponownie wystartuje w długodystansowych mistrzostwach świata (WEC). Polak zasiądzie za kierownicą hypercare ferrari włoskiego zespołu AF Corse. Połączy starty w WEC z występami w European Le Mans Series.
Świetne występy Kacpra Sztuki we włoskiej Formule 4 i zdobyty przez niego tytuł mistrzowski przykuły uwagę całego wyścigowego świata. Polak dołącza do programu juniorskiego Red Bulla, a także dalej będzie współpracował z ORLENEM.
52-53
dobre rady
Jest jednym z najstarszych owoców na naszej planecie, zwanym drzewem życia, eliksirem miłości, rajskim owocem.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
W grudniu często podejmujemy postanowienia na nowy rok. Dobrze, aby jednym z nich była rezygnacja z palenia papierosów.
Zostałem wezwany do złożenia zeznań w sprawie oskarżenia bliskiej mi osoby. Nie chcę być świadkiem w jej sprawie. Czy mogę odmówić zeznań?
55-56
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Konkurs dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym”, zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został rozstrzygnięty.
57
60-61
Niedziela z kulturą
64
Niedziela Plus
...po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju polscy harcerze odebrali od skautów na Słowacji 32 lata temu?
Są jak trzej muszkieterowie. Ofiarowują i w zamian otrzymują więcej. Przyświeca im wspólny cel: akcja Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Na czym ona polega i jakie małe-duże cuda dzieją się w tej wspólnocie?
Odpowiedzi na to pytanie szukano w Tarnowie podczas XI Forum Nauczycieli i Wychowawców „Wychowawcy na współczesne czasy” in memoriam ks. prof. Michała Drożdża.
Żywię głęboką nadzieję, że dzieło V synodu rzeczywiście ożywiło uczestnictwo naszych diecezjan we wspólnocie Kościoła – powiedział bp Andrzej Jeż.
By włączyć się w pomaganie, wystarczy upiec dowolną liczbę pierników i do 19 grudnia dostarczyć je do siedziby Fundacji „Wiatrak” przy ul. Bołtucia 7 w Bydgoszczy.
Znani radomianie malowali bombki w szczytnym celu. W tym roku „przyjaciele dzieciom” zaangażowali się w pomoc dla chorej Zuzi.
Parafia św. Mikołaja, szkoły, przedszkola, lokalni przedsiębiorcy oraz władze samorządowe pomagają w organizacji tego jednego szczególnego dnia w roku.
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej, Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie oraz wspólnoty Domowego Kościoła zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w marszu w obronie życia.
Niedziela bielsko-żywiecka
Z naszych czynów jako apostolstwo przebija troska o zbawienie swoje i innych. Chociażby mówiąc chorym, że mogą przyjąć sakramenty, w tym sakrament chorych. To właśnie wzorem św. Mikołaja czynimy dla zbawienia innych ludzi – powiedział ks. Jacek Pilch w Pierśćcu.
W każdą niedzielę w kawiarence Studnia Życia w Jaworzu po Mszach św. gromadzą się parafianie. Przychodzą, aby pobyć ze sobą, napić się kawy, zjeść domowe ciasto i porozmawiać na różne tematy. W tygodniu odbywają się tutaj spotkania grup parafialnych, koncerty, warsztaty, a w okresie okołoświątecznym jak teraz – spotkania opłatkowe i inne świąteczne inicjatywy.
W kurialnej kaplicy w Bielsku-Białej oficjalnie otwarto diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Jana Marszałka, proboszcza z Łodygowic.
Niedziela częstochowska
Bardzo zależy mi na tym, by Chrystus królował w naszych sercach i jednoczył nas w miłości, zgodzie, pokoju i radości wspólnoty żywego domowego Kościoła – mówi ks. Piotr Okulski, administrator parafii Chrystusa Króla w Strzelcach Małych.
Mihi vivere Christus – Dla mnie bowiem żyć to Chrystus – te słowa były programem życia i działalności bp. Stanisława Czajki (1897 – 1965).
Obecnie bardzo ważne są pojazdy bezzałogowe, które przecierają szlaki na innych planetach, to znak czasu i problem chwili – wyjaśnia dr hab. Dawid Cekus.
Niedziela podlaska
W piątek 1 grudnia w parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem odbyła się Msza św. z okazji obchodów 193. rocznicy Powstania Listopadowego, a także 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Od wieków ligawki w czasie Adwentu wzywały na Roraty. Popularnym melodiom towarzyszyły zaśpiewy, których słowa miały obudzić i zmobilizować do pójścia do kościoła. Zanikający zwyczaj odrodził się dzięki ludziom o wielkiej pasji, regionalistom, lokalnym twórcom, ludowym muzykom.
Pod hasłem „Pomnożyć Dar Zawierzenia” na Jasnej Górze odbył się Ogólnopolski Adwentowy Dzień Skupienia Animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
Niedziela kielecka
Nigdy nie myślał, że wyjedzie na misje, a jednak jego przygoda życia rozpoczęła się 5 grudnia. Sylwester Gola z parafii Bęczków spędzi na placówce misyjnej w Republice Środkowej Afryki 3 miesiące.
Wydarzenie nt. „Ocaleni. Bo z Wami pamięć…” odbyło się po raz pierwszy.
Przedświąteczny tydzień jest dla większości z nas bardzo intensywny. Jak wygląda on z perspektywy proboszcza, regionalistki, środowiska bezdomnych, kobiety pracującej? Zapytaliśmy o to naszych rozmówców.
Niedziela małopolska
Są takie przyjaźnie, które nie kończą się nawet ze śmiercią – powiedział Andrzej Róg.
Myślę, że ludzie nigdy nie umierają, jeżeli są osoby, które o nich pamiętają – powiedziała Ludmiła Grygiel.
Byłem wolontariuszem na pierwszej edycji zabawy – mówi Krzysztof i dodaje: – Nie tylko zostałem, aby pomagać, ale teraz sam organizuję bale.
Niedziela lubelska
Wierni charyzmatowi Ruchu Światło-Życie mamy stawać się żywym Kościołem – powiedział ks. Jerzy Krawczyk.
Pokoju brakuje w wielu miejscach na świecie i póki go nie będzie, to nie możemy być spokojni – powiedział bp Adam Bab.
To będzie wyjątkowy czas nawiązania bliskiej relacji z Jezusem oraz oddania Bogu chwały w Duchu i Prawdzie – mówi Anna Saj.
Niedziela legnicka
– W I niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. To tajemnica początku. Dziś także wy rozpoczynacie nowy etap życia – powiedział bp Andrzej Siemieniewski 3 grudnia podczas uroczystej konsekracji ośmiu wdów w katedrze.
3 grudnia bp Andrzej Siemieniewski udzielił błogosławieństwa ośmiu wdowom, które weszły do stanu wdów konsekrowanych.
W ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Kobiet im. św. Rity odbył się VII Dzień Skupienia dla Kobiet. Wydarzenie miało miejsce 2 grudnia w Osłej.
Niedziela łódzka
Trwa radosny czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Pośród codziennych obowiązków wielu z nas próbuje, jak najlepiej się przygotować do świąt Bożego Narodzenia.
Po czym poznaje się jakość wspólnoty parafialnej? Po wrażliwości na ostatniego, po wrażliwości na najmniejszego – powiedział kard. Grzegorz Ryś.
Na cmentarzu św. Wojciecha w Łodzi bp Marek Marczak pobłogosławił i poświęcił pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na terenie Łodzi i okolic.
Niedziela przemyska
Uczestnicy tegorocznej edycji projektu zaprosili Chrystusa w sam środek ich wspólnego życia. Spotkania w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi po raz kolejny upłynęły pod znakiem troski o rodzinę.
Żył dla Boga i rodziny. Zawsze dyspozycyjny. Był darem od Pana dla nas.
Przywdziewanie sutanny za każdym razem powinno przypominać nam, że powinniśmy przyodziać się w moc Chrystusa, bo o naszej żywotności decydować będzie siła więzi między Chrystusem a nami – powiedział bp Krzysztof Chudzio.
Niedziela rzeszowska
Wspólnota parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie zainaugurowała Rok Jubileuszowy 75-lecia istnienia.
Dziękujemy Bogu za życie Wandy Półtawskiej. Tylko Bóg wie, ile ludzkich istnień uratowała przez modlitwę i działania w obronie nienarodzonych.
Polski grudzień przeżywamy w blasku adwentowych świec i roratnich lampionów, a w Meksyku trwa święto ku czci Dziewicy z Guadalupe.
Niedziela sandomierska
W staszowskiej fabryce bombek GMC otwarto uroczyście ścieżkę edukacyjną oraz muzeum bombki.
Ładne i ciepłe zimowe kurtki bardzo się przydadzą, a poza tym takie indywidualne, celowe prezenty dla każdego mieszkańca naszego domu z pewnością sprawią im wiele radości – powiedział Robert Chmiel.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej zwieńczyło obchody ustanowionego przez Radę Miasta Tarnobrzega „Roku pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”.
Niedziela sosnowiecka
Matka Teresa Kierocińska – współzałożycielka Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus była kobietą nietuzinkową, charyzmatyczną, oddaną Bogu, Kościołowi i ludziom, po prostu wielką.
– Poświęcenie ołtarza przypomina nam, że i nasze życie ma być ołtarzem, na którym codziennie składamy Bogu ofiarę uwielbienia i dziękczynienia – powiedział abp Adrian Galbas w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brudzowicach.
– Nie wszystko zależy od człowieka, od jego trudu, wysiłku, mozołu. Oczywiście należy wkładać serce w to, co człowiek czyni, ale trzeba pamiętać, że nad tym wszystkim jest jeszcze Pan Bóg – powiedział ks. Dawid Kuczek w parafii św. Barbary w Sosnowcu.
Niedziela świdnicka
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na duchowe wzmocnienie i przygotowanie do Świąt Narodzenia Pańskiego diecezja świdnicka ponownie zaprasza do Szkoły Modlitwy Osobistej.
Górnicy wiedzą, że wiara była i jest tym elementem, który pozwalał pokonać lęk przed zagrożeniami w kopalni – powiedział bp Marek Mendyk podczas uroczystości barbórkowych w Wałbrzychu, mieście z bogatą historią górniczą.
Z końcem listopada do Świebodzic powrócił odrestaurowany trzeci z dziewięciu odnalezionych, zabytkowych sarkofagów Rodziny Hochbergów.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Mija 40 lat od powstania Apostolatu Chorych – duszpasterstwa osób chorych i niepełnosprawnych.
Czy stać nas na taką postawę, jaką nam pokazał św. Otton z Bambergu – zapytał podczas Eucharystii ks. Grzegorz Wejman.
O obrazie Matki Bożej Ostrobramskiej, nowej świątyni oraz ambitnych parafialnych sportowcach opowiada proboszcz szczecińskiej parafii św. Jana Bosko ks. Mariusz Wencławek, salezjanin.
Niedziela toruńska
Mróz, kolorowe światełka i atrakcje na pobliskim Jarmarku Bożonarodzeniowym nie zniechęciły mężczyzn, aby wspólnie wyznawać swoją wiarę.
Sylwester bez alkoholu, na którym goście bawią się do białego rana? Zabawa, na którą można wziąć dzieci? Msza św. wśród rozbłyskujących za oknem petard i fajerwerków? Dobre słowo na nowy rok od świętego patrona
W Centrum Dialogu odbyło się V Forum Wychowawców, podczas którego poszukiwano odpowiedzi na pytanie: Jak pomóc młodym odkryć swoją wartość?
Niedziela warszawska
O Procesji Różańcowej za Życiem, aktualnych zagrożeniach życia i konieczności publicznego świadectwa katolików, z Pawłem Ozdobą rozmawia Monika Fulton.
Kościół warszawski ma sześciu nowych diakonów, a diecezja warszawsko-praska dwunastu kandydatów do otrzymania święceń diakonatu i prezbiteratu.
Religijność mieszkańców stolicy jest coraz bardziej subiektywna, indywidualna, ale widać też przeminę z ilości w jakość.
Niedziela wrocławska
W auli PWT odbyła się gala finałowa XIX Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.
Kościół Najświętszego Imienia Jezus, zbudowany na ruinach dawnego zamku cesarskiego, należy do arcydzieł budownictwa, które stworzyli i zostawili dla potomności jezuici. W tym roku obchodzi 325. rocznicę konsekracji.
Fundacja Antoni po raz kolejny organizuje akcję polegającą na przygotowaniu prezentu świątecznego mieszczącego się w pudełku po butach.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Po trzyletniej przerwie chóry Ziemi Biłgorajskiej spotkały się na Koncercie Cecyliańskim Muzyki Chóralnej.
W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu odbyły się finały XXI Turnieju Halowej Piłki Nożnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Sanktuarium w Hrubieszowie przezywać będzie jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jak ładuję „baterie”? Na te i inne pytania odpowiadali mężczyźni podczas adwentowego spotkania w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu.
Pamiętają o innych, troszczą się o potrzebujących, angażują rówieśników na terenie szkoły. Wolontariat jest ich codziennością.
– Chciałbym pomóc przynajmniej niektórym osobom, tym które znam – mówi ksiądz Witold Lesner.