Reklama
edytorial
Wszystko wskazuje na to, że zbliża się koniec naszej cywilizacji. Dramatyczny bilans naszych czasów odsłania prof. Wojciech Roszkowski w swojej książce pt. „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”.
3
dookoła świata
6
dookoła Polski
8
9
temat numeru: Niedziela „Ad Gentes"
Ksiądz Biskup wrócił niedawno z odwiedzin polskich misjonarzy w Papui-Nowej Gwinei. Jaki Kościół Wasza Ekscelencja tam zastał?
10-15
po rzymskim szczycie
Z ks. Fortunato Di Noto – szefem Stowarzyszenia Meter, który od 30 lat walczy z wykorzystywaniem seksualnym dzieci oraz z pedopornografią – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
16-18
w sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie
Pan Bóg ciągle i na różne sposoby okazuje nam swoje miłosierdzie. Czasem jesteśmy tym zaskoczeni, jak mogli to odczuć uczestnicy uroczystości odpustowej 23 lutego br. w sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie, gdyż był z nimi chłopiec o imieniu Nicolas, który dostąpił łaski uzdrowienia
20-21
w drodze na ołtarze
24
19 marca - uroczystość św. Józefa
Św. Józef – opiekun Jezusa i Maryi. Razem stanowią ikonę Świętej Rodziny. Jest szczególnym orędownikiem osób pragnących założyć rodzinę i odnaleźć swoje miejsce w życiu. Coraz częściej mówi się też, że to patron współczesnego mężczyzny. Zawsze niezawodny
25-26
wiara i życie
30-31
liturgia tygodnia
Bóg nie tylko stworzył człowieka, ale też na różne sposoby objawia mu swą miłość i zaprasza go do wiecznej wspólnoty. Wyrazem tego w historii zbawienia są przymierza. Pierwsze czytanie opowiada o przymierzu Boga z Abramem
32-33
felieton
Ślepota jest straszliwym doświadczeniem, głuchota jest straszliwym doświadczeniem, a cóż powiedzieć, kiedy te dwa defekty kumulują się w jednej osobie? Czy ktoś taki może poznać Boga? Czy ktoś taki może być szczęśliwy?
35
rozmawiamy o Polsce
O niekończącym się procesie odzyskiwania niepodległości z dr. Andrzejem Anuszem rozmawia Wiesława Lewandowska
38-39
fakty, opinie
Nauczycieli w Polsce można porównać do oficerów na froncie edukacyjnym
40
z prasy zagranicznej
41
43
bliżej świata - Tadżykistan
Tadżykistan rzadko gości w światowych przekazach. Chyba że np. – jak obecnie – okaże się, iż powstała tam chińska baza wojskowa
47
49
rodzina, poradnik
Skóra na szyi starzeje się równie szybko jak skóra na twarzy albo nawet szybciej. Jest cienka, dość sucha i wystawiona na działanie słońca latem oraz suchego powietrza zimą.
Lubimy ketchupy, musztardy, majonezy, sosy – hamburgerowe, salsa, 1000 wysp, a nawet meksykańskie. Jeśli przyjrzymy się dokładniej składom tych produktów, na pierwszym miejscu mamy cukier, następnie bazowy składnik typu pomidory czy gorczyca, kolejno ocet, a obok nich występują konserwanty, polepszacze, barwniki i inne trucizny.
50-51
blisko życia
51
Niedziela Młodych
Księga Tobiasza to chyba najbardziej barwna opowieść Pisma Świętego. Ten hebrajski romans przygodowy uczy nas wiele o życiu i nadal pozostaje aktualny
Moja ścieżka trwania przy Bogu, szukania Jego oblicza nie jest usłana różami, Ojciec Niebieski nie jawi mi się jako czarodziej spełniający moje mniej czy bardziej wysublimowane oczekiwania. Przez to wydaje mi się że jest ona prawdziwa...
52-55
56
relacje
57
Biblioteka „Niedzieli" proponuje
67
Niedziela bielsko-żywiecka
W bielskiej katedrze św. Mikołaja w Środę Popielcową Pasterz przypomniał biblijne wezwanie do nawrócenia i pouczenie na czas 40-dniowej pokuty.
Sto metrów biało-czerwonej flagi rozwinęli uczestnicy 9. marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych, który 1 marca przeszedł od placu Opatrzności Bożej do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.
Dwoje uczniów z bielskich szkół średnich i jeden z cieszyńskiego ogólniaka okazało się zwycięzcami w diecezjalnym etapie Olimpiady Teologii Katolickiej.
Niedziela częstochowska
Dla parafian i mieszkańców Przyrowa rozpoczyna się czas wielkiego świętowania. Obchody jubileuszowe zaplanowano na niedzielę 17 marca 2019 r.
Otóż wszyscy jesteśmy wyposażeni w możliwości, aby być świętymi. Ale co z tym zrobimy – to już inna sprawa.
łogosławiony, który odczytuje, i ci, którzy słuchają słów proroctwa, a strzegą tego, co w nim napisane” (Ap 1, 3) – takie hasło towarzyszyło uczniom klas gimnazjalnych podczas 18. Diecezjalnego Konkursu Biblijnego.
Niedziela podlaska
W sobotę 2 marca w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu miało miejsce szczególne wydarzenie – odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej bp. Aleksandra Mościckiego
Ideał troskliwego ojca, opiekuńczego małżonka, a przy tym posłusznego woli Boga mężczyzny zasługuje na promocję.
O męskiej duchowości z Markiem Kosińskim, rycerzem drohickim, katechetą, mężem i ojcem czwórki dzieci, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Uwielbiali Boga trzy dni, głosili Jego chwałę tak, jak robił to biblijny Izrael.
W maju obchodziłby setne urodziny. Związany z Kielcami i Kielecczyzną – ma obecnie swój rok. Decyzją Sejmu rok 2019 jest czasem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Po wojnie z Sowiecką Rosją setki tysięcy naszych rodaków zostało za wschodnią granicą. Wśród nich była rodzina Bagińskich.
Niedziela małopolska
W liturgii chodzi o Życie Boga Ojca, który całkowicie daje się Synowi, i Życie Syna, który ofiarowuje się Ojcu – mówił kleryk Szymon Kapłon w czasie finału 6. edycji Archidiecezjalnego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.
Na pytania związane z osobą Matki Boga starali się odpowiedzieć uczestnicy Seminarium Mariologicznego w Myślenicach, zorganizowanego w ramach obchodów 50. rocznicy koronacji obrazu Pani Myślenickiej
Trzeba dzisiaj, przeżywając ten jubileusz, podziękować naszemu Stowarzyszeniu Rodzin za 25-letnią działalność – mówił proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ks. Bogdan Markiewicz
Niedziela lubelska
W nocy z 29 na 30 marca z Lublina już po raz 5. wyruszą w trasy uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej
Jubileuszowe X Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Metropolity Lubelskiego już za nami.
Nabożeństwem ekumenicznym pod przewodnictwem biskupów trzech tradycji chrześcijańskich 27 lutego w bazylice Ojców Dominikanów rozpoczął się projekt „Lublin ekumeniczny 2019. Ku jedności. 450 lat Unii Lubelskiej”.
Niedziela legnicka
W Środę Popielcową, na rozpoczęcie Wielkiego Postu, Eucharystii odprawianej w legnickiej katedrze przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbywają się w Polsce od 2009 r. Ich ekstremalność polega na pokonywaniu nocą trasy minimum 40 km, samotnie lub w skupieniu, bez rozmów i pikników.
W legnickim kościele pw. św. Jana Chrzciciela znajduje się niezwykłe miejsce, gdzie spoczywają prochy ostatnich władców z piastowskiego rodu książęcego.
Niedziela łódzka
Słowo was zaprasza do przepięknej posługi, do największych rzeczy.
Wśród bogactwa propozycji duszpasterskich daje się zauważyć pewną niszę. Pewnym znakiem czasu jest to, że rośnie grupa osób w okresie przejściowym.
– To nie ja znalazłem Jakuba, to on znalazł mnie – mówi ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz łódzkiej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela, do której właśnie trafiły relikwie bł. Jakuba Strzemię
Niedziela przemyska
LIST PASTERSKI Metropolity Przemyskiego na Wielki Post 2019
Wydział Nauki Katolickiej przeprowadził 27 lutego eliminacje w ramach etapu diecezjalnego XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej „Święty Jacek – wzór ewangelizacji”.
W sobotę 23 lutego parafia Matki Bożej Pocieszenia w Brzyskiej Woli przeżywała uroczystości umacniające tamtejszy Kościół zarówno duchowo, jak i materialnie.
Niedziela rzeszowska
Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych – polskiego podziemia niepodległościowego.
Nie da się dobrze poznać historii zbawienia bez powiązania z konkretnymi miejscami działalności Jezusa Chrystusa.
W niedzielę 3 marca Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała po raz dwudziesty rzeszowskie „Kaziuki”.
Niedziela sandomierska
O tytuł najlepszego młodego teologa w diecezji walczyli finaliści etapów szkolnych Olimpiady Teologii Katolickiej.
Nową formą świętowania wspomnienia św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim stały się „Kaziuki”. Niewątpliwie inspirowane są one, trwającymi już od wieków, takimi uroczystościami w Wilnie.
Podczas prac remontowo-konserwatorskich w sandomierskiej katedrze co rusz to słyszymy o ciekawych odkryciach.
Niedziela sosnowiecka
Kiedy 16 października 1978 r. cała Polska radośnie wołała: „Mamy Papieża!”, niemalże w tym samym czasie mieszkańcy podkrakowskiej Sułoszowej mogli dodatkowo wołać: „Mamy Biskupa!”.
W XVIII Diecezjalnym Konkursie Biblijnym wzięło udział 31 uczniów z różnych stron diecezji.
W XXI Ogólnopolskim Rankingu Liceów Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Bosko w Sosnowcu uzyskał tytuł Srebrnej Szkoły 2019 i został odznaczony srebrną tarczą.
Niedziela świdnicka
Z pierwszym biskupem diecezji świdnickiej Ignacym Decem rozmawia Marek Zygmunt.
Po raz pierwszy nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej zorganizowali z inicjatywy nowego dyrektora tej placówki Pawła Popiela Powiatowy Konkurs Historyczny ph. „Nie jesteśmy żadną bandą”,
„Gdy ktoś chciał stać się chrześcijaninem, musiał – od czasów apostolskich – przejść pewną drogę i wtajemniczenie złożone z wielu etapów” (Katechizm Kościoła Katolickiego)
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W sobotę 2 marca br. w bazylice archikatedralnej trzech alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie otrzymało pierwszy stopień sakramentu święceń – diakonat.
Wydział Wychowania Katolickiego od trzech lat angażuje katechetów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i ludzi dobrej woli w dzieło misyjne Kościoła
Dla wszystkich na świecie ci współcześni męczennicy dają świadectwo swojej wiary i ukazują, że ten, kto kocha, może Chrystusowi oddać wszystko, nawet swoje życie.
Niedziela toruńska
Wielki Post to wielka szansa dla każdego człowieka, zwłaszcza dla tego, który doświadczył ciężaru grzechu. Każdy dzień Wielkiego Postu stwarza nowe możliwości, by odmienić całe swoje życie
W sali I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu 28 lutego odbyła się Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbem.
Toruńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 1 marca uroczystym apelem przy pomniku upamiętniającym niezłomnych bohaterów walki o wolność ojczyzny.
Niedziela warszawska
W Narodowy Dzień Życia 24 marca 2019 r. każdy z nas będzie mógł wyrazić swoje poparcie dla ochrony życia poczętego oraz sprzeciwić się agresywnej kampanii LGBT w szkołach
Współcześni badacze odkrywają zadziwiające podobieństwa między Całunem Turyńskim i Chustą z Manoppello a pierwszym wizerunkiem Jezusa Miłosiernego
W Szpitalu Bielańskim życie ludzkie jest ratowane, ale niestety także odbierane nienarodzonym dzieciom. Teraz szpital wytoczył proces obrońcom życia, by przestali przypominać o tym, że aborcja jest zabójstwem.
Niedziela wrocławska
18 lutego prezydent Warszawy podpisał Kartę LGBT, która wywołała oburzenie i sprzeciw wielu osób. Z Magdaleną Czarnik – wiceprezes Stowarzyszenia „Rodzice Chronią Dzieci”, o konsekwencjach tego zdarzenia, rozmawia Agata Pieszko.
– Szukamy Żołnierzy Wyklętych, ale wszystko zaczęło się na wrocławskich Osobowicach. Bez ekshumacji na Osobowicach nie byłoby Łączki – mówi dr n. med. Łukasz Szleszkowski.
Ona pochodzi z okolic Żywca, on z Pszczyny. I chociaż ich rodzinne miejscowości dzieli zaledwie 40 km, to okazję do spotkania mieli dopiero we Wrocławiu.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się 1 marca w kościele pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju
Jeden z kolców korony cierniowej trafił do Czernięcina pod Turobinem, a następnie został przeniesiony do kolegiaty w Zamościu. Relikwię oprawiono w kryształ, złoto i rubiny
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkane z dr. Zygmuntem Kubrakiem zorganizowane 22 lutego, połączone z promocją jego najnowszej książki pt. „Dzieje lasów lubaczowskich”
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego rozpoczęta. 7 marca kilkuset mężczyzn na czele z bp. Tadeuszem Lityńskim pielgrzymowało do sanktuarium w Kaliszu, by otrzymać kopię cudownego wizerunku
O nowej audycji dla pań z Martą Dziadosz rozmawia Katarzyna Krawcewicz.
W tym roku mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda złożył wizytę w pancernej stolicy Polski – Żaganiu.