Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
9 sierpnia minie 31. rocznica zamordowania w Pariacoto w Peru zakonników – o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Polscy męczennicy zostali beatyfikowani w 2015 r. O tym, co dzisiaj się dzieje w miejscach, gdzie byli nasi misjonarze, opowiada o. Jacek Lisowski – delegat prowincjała franciszkanów konwentualnych w Peru.
Brat Jan Hruszowiec, franciszkanin konwentualny, od kilku lat kieruje Biurem Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto. Opowiada nam o przesłaniu, jakie po sobie zostawili o. Michał i o. Zbigniew, oraz łaskach uzyskiwanych za ich pośrednictwem.
8-11
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 12, 32-48 lub krótsza perykopa: Łk 12, 35-40)
Do powstania wizytek – Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – przyczynili się św. Franciszek Salezy i św. Joanna Franciszka de Chantal. Joanna była kobietą, która realizowała wiele powołań: żony i matki, a ostatecznie zakonnicy.
13-16
życie kościoła
Przystanek autobusowy jest o wiele lepiej chroniony prawem niż przydrożny krzyż, figurka, przed którą modlą się ludzie, a nawet kościół – mówi dr hab. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, pomysłodawca inicjatywy obywatelskiej „W obronie chrześcijan”.
Jestem wdzięczny, że brytyjska opinia publiczna przejrzała maskaradę byłego premiera.
20-23
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także rolnicze spółki wodne, które chcą zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią, mogą do 2 września 2022 r. ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie na ten cel.
29
punkt widzenia
Co łączy protesty holenderskich rolników z kryzysem żywnościowym i protestami na Sri Lance? Pozornie niewiele, ale i w jednym, i w drugim przypadku chodzi o ograniczenie nawozów azotowych. Polityka rolna Unii Europejskiej może spotęgować kryzys żywnościowy na świecie.
Rosyjska agresja na Ukrainę sprawiła, że trwający przez wieki porządek polityczny uległ załamaniu. Świat zobaczył, że Rosja jest państwem zbrodniczym i imperialnym, a kraje, które do tej pory zachowywały neutralność, postanowiły przystąpić do NATO.
To my, obywatelo-wyborco-suwereni, zatrudniamy polityków do określonych funkcji i to przed nami powinni się oni rozliczać z realizacji zadań.
30-33
prasa zagraniczna
34
38-39
42-43
moim zdaniem
45
dobre rady
Gdy nadmiar trójglicerydów i cholesterolu odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, same leki nie wystarczą. Konieczna jest dieta, która wspomaga ich działanie.
Wiesiołek dwuletni to roślina powszechnie znana. W XVII wieku w Anglii zyskał miano„królewskiego panaceum”. Dziś jego niezwykłe właściwości lecznicze są niewystarczająco przez nas wykorzystywane.
Mydło peelingujące oczyści skórę z głębszych zanieczyszczeń i zetrze martwy naskórek. Dzięki temu skóra stanie się gładsza i będzie lepiej oddychać.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Wysokie temperatury mogą spowodować nasilenie chorób przewlekłych, udar cieplny, a także odwodnienie organizmu.
50-51
niedziela z kulturą
Ostatnio ukazało się wiele książek o kard. Stefanie Wyszyńskim. Czy następna publikacja może odkryć coś nowego? Okazuje się, że tak!
Po 1989 r., w ślad za przeobrażeniami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi i kulturowymi, bardzo się zmienił nasz język ojczysty. Jesteśmy ostatnio świadkami największych zmian w dziejach polszczyzny.
Mocno wpisuje się w wizerunek Zamku Królewskiego na Wawelu i jest jedną z wizytówek Krakowa.
53-65
Niedziela na lato
Niestety, ze względu na długość trasy (ponad 200 km) i mnóstwo atrakcji po drodze nie uda się w ramach niniejszego artykułu przedstawić zbyt wielu szczegółów. Z tego względu przybliżymy czytelnikom jedynie kilka miejsc.
Kiedy w dniach 9-24 marca 1765 r. z oczu Maryi popłynęły łzy, jedni uważali, że Matka Boża płacze nad upadkiem moralnym w Polsce, inni zapowiadali nadchodzące nieszczęścia.
Do czego może doprowadzić rywalizacja bogaczy? Często do absurdu, tak jak się stało z wysokimi wieżami powstającymi w San Gimignano. Dziś, podziwiając je, oceniamy to inaczej.
Być w Bułgarii i nie odwiedzić Monastyru Riłskiego to jak przybyć do Rzymu i nie zobaczyć papieża. To największa świętość Bułgarów, symbol prawosławia i bastion oporu podczas blisko 5 wieków osmańskiej okupacji.
Archidiecezja katowicka 5 sierpnia w kościele Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach rozpoczyna się XVI Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej „Fide et Amore”.
W podziemiach archikatedry katowickiej Chrystusa Króla można oglądać Panteon Górnośląski.
Z myślą o gościach przebywających na terenie archidiecezji na wakacjach sprawowane są Msze św. w niedzielne wieczory.
Trwa 55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku.
Niedziela bielsko-żywiecka
Upał nie przeszkodził wędrowcom w udziale w czwartym spotkaniu w ramach 10. Ewangelizacji w Beskidach, które odbyło się na Słowiance w Beskidzie Żywieckim.
Uczestnicy rekolekcji nie tylko mogli poznać lepiej Matkę Bożą, ale i napisać ikonę ukazującą Jej oblicze.
Rozalia Bajer z parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach na Osiedlu Brzeszcze osiągnęła międzynarodowy sukces.
Niedziela częstochowska
Najważniejsze jest zbawienie ludzi, ważniejsze niż cieknący dach – mówi z duszpasterskim przekonaniem ks. Jakub Raczyński.
Pielgrzymki są to parafie w drodze, które przemierzają kraj i są świadectwem wiary – mówi ks. Jacek Salwa.
Hospicjum to też życie – to hasło od lat żyje w naszej świadomości. Tylko… czy kiedyś zastanawialiśmy się nad nim głębiej?
Niedziela podlaska
Dawniej w kościołach znajdowało się specjalne pomieszczenie, najczęściej blisko zakrystii, które nie posiadało drzwi zewnętrznych. To był skarbiec. Jakie unikaty, pochodzące z tego miejsca, zobaczymy w naszym diecezjalnym muzeum?
Szachiści po raz kolejny spotkali się, by rozegrać turniej szachowy – spełniając swoją pasję oraz promować ten wspaniały sport.
Maryja zawsze prowadzi nas do swojego Syna – podkreślił ks. Sylwester Falkowski podczas uroczystych obchodów 7. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Domanowskiej.
Niedziela kielecka
X Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Z Maryją posłani w pokoju Chrystusa”. Rozpocznie się 17 sierpnia przy kościele św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach.
Po zakończeniu II wojny światowej potrzeba było ogromnego wysiłku Kościoła, aby pomóc ubogiej ludności na wsiach i w miasteczkach, która utraciła wszystko podczas okupacji.Najpilniejszą potrzebą było ratowanie dzieci.
Parafia Kazimierza Mała rozwija kult świętego papieża. Uzyskała przywilej odpustu we wspomnienie św. Jana Pawła II, wzniosła kazimierski Krzyż Miłości, będący repliką tego na Giewoncie, czci relikwie Jana Pawła II, przy których regularnie co miesiąc modlą małżonkowie obchodzący swoje rocznice ślubu. Teraz powstała Chorągiew w ramach Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.
Niedziela małopolska
Chcemy za tych kapłanów podziękować Panu Bogu – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Stanisław Parzygnat – proboszcz parafii w Poroninie.
Celem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC) jest bycie człowiekiem wolnym i służba tym, którzy potrzebują wyzwolenia z wielorakich uzależnień – podkreśla w rozmowie z Niedzielą Stanisława Orzeł.
„Betania” na krakowskim Złocieniu gromadzi kobiety, które na wzór Marii i Marty szukają równowagi między licznymi obowiązkami a wzrastaniem w relacji z Jezusem.
Niedziela lubelska
W Niedrzwicy Kościelnej działa dzienny dom pomocy dla seniorów.
Urzędów to wyjątkowe miasto na mapie diecezji, którego historię tworzyli ludzie sięgający marzeniami gwiazd.
Siostra Anna Fidor, urszulanka Serca Jezusa Konającego, przez 17 lat związana z Lublinem, zmarła na początku lipca po długiej chorobie.
Niedziela legnicka
W parafii Nawiedzenia NMP odbyła się peregrynacja kopii figury św. Michała Archanioła z Gargano we Włoszech.
Przed nami największe i najważniejsze wydarzenie organizowane na terenie sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie jest też szczególnie czczona Maria Magdalena.
Niedziela łódzka
Najpiękniejsze jest to, kiedy wyjeżdżasz z domu bez żadnych oczekiwań, a dostajesz wygodne łóżko, lodówkę wypełnioną po brzegi jedzeniem i... ogrom miłości – mówi Natalia z archidiecezji łódzkiej.
Parafia jest niewielka, ale silna duchowo – ludzie mocno trzymają z Bogiem i Kościołem – podkreśla ks. Daniel Rylski, proboszcz parafii św. Kazimierza, św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Przemienienia Pańskiego w Stróży.
Dziś z nadzieją spoglądamy na oblicze Piotrkowskiej Pani, aby doznać pocieszenia i umocnienia w trudnościach, jakie niesie życie – powiedział o. Micheasz Okoński.
Niedziela przemyska
Wydawnictwo Archidiecezji Przemyskiej wydało książkę zatytułowaną Kapłan wielkich dzieł Bożych.
Jestem pewien, że dla wielu z nich będzie to czas umocnienia, odświeżenia i odbudowania relacji z Bogiem – mówi o. Piotr Kantorski, jeden z organizatorów tegorocznego FSM-u.
Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z przyzwoleniem dorosłych na sięganie po alkohol przez nieletnich – powiedział bp Tadeusz Bronakowski.
Niedziela rzeszowska
Za nami już połowa wakacji... Wiele osób zamieszcza w internecie zdjęcia z wyjazdów urlopowych, spędzanych w górach, nad morzem, za granicą...
W życiu Jacka Krawczyka, tak jak w życiu każdego, czas świąt był czasem oczekiwanym i szczególnym.
W każdy pierwszy piątek miesiąca z parafii św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim wyrusza Nocna Droga Krzyżowa.
Niedziela sandomierska
Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej rozpoczęła XXXIX Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę.
W Łoniowie odbyły się zawody Ochotniczych Straży Pożarnych połączone ze zbiórką funduszy na leczenie Bartoszka Jędrasika.
Pod takim tytułem w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu można oglądać wystawę obrazów Pawła Kotowicza.
Niedziela sosnowiecka
Parafia św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce ma nowego administratora, którym został ks. kan. Tomasz Folga.
Ludzie na was patrzą i biorą z was przykład. Musicie być zawsze otwarci na niesienie pomocy – powiedział do policjantów bp Grzegorz Kaszak.
W turystycznym cyklu dziś dwa polecenia ks. Rafała Stępniewskiego.
Niedziela świdnicka
Ponad setka dzieci z diecezji świdnickiej wraz ks. Marcinem Zawadą i opiekunami uczestniczyła w wyjątkowych wakacjach – wakacjach z wartościami.
Już po raz 23. w Świdnicy i okolicznych miejscowościach odbył się Festiwal Bachowski, promujący muzykę tego niemieckiego kompozytora.
Powstały na zakończenie prac renowacyjnych nawy głównej multimedialny projekt jest jednym z najnowocześniejszych muzeów sakralnych w kraju, które otwiera swoje zasoby przed internautami.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Od dzieciństwa spychana na margines życia społecznego. Dotknięta deficytem miłości. Żyła okultyzmem, satanizmem, magią. Szukała okazji, by „dowalić katolom”, udowodnić im, że Boga nie ma.
W Oknie Życia przy parafii Świętej Rodziny znaleziono noworodka.
„Nudzi mi się” – ile razy słyszeliśmy podczas wakacji to stwierdzenie z ust naszych najmłodszych. Może jest tak gdzieś, ale nie podczas kolonii zorganizowanych przez ks. Łukasza Wdowczyka z parafii Wniebowzięcia NMP w Gryficach.
Niedziela toruńska
Po długim czasie zawirowań związanych z przeciwnościami pandemicznymi pielgrzymi diecezji toruńskiej 4 sierpnia wyruszyli na pątniczy szlak.
O GPS-ie dla bierzmowanych, odkrywaniu talentów i reanimacji małżeństw.
Domowy Kościół Diecezji Toruńskiej prowadził warsztaty tańca uwielbienia.
Niedziela warszawska
O Roku św. Edyty Stein, duchowości Karmelu i wartościach, których potrzebuje współczesna Europa, z s. Agnieszką Marią od Eucharystii z klasztoru Mniszek Bosych Zakonu NMP z Góry Karmel pw. Ducha Świętego i św. Józefa w Warszawie, rozmawia Monika M. Zając.
Mija rok od śmierci abp. Henryka Hosera. Jego nauczanie będzie upowszechniać Fundacja „Familiaris Laetitia”, która już teraz kontynuuje część działań zainicjowanych przez wybitnego kapłana, pallotyna, misjonarza i lekarza.
Uśmiechnięte, radosne i otwarte, dobrze orientujące się w najnowszych zdobyczach techniki, a jednocześnie wyciszone i rozmodlone, będące z ludźmi pracy i dla ludzi pracy. Takie są właśnie siostry honoratki.
Niedziela wrocławska
We wrześniu rozpocznie się XIII edycja wołowskiego festiwalu Cantus Organi. Dla miłośników muzyki organowej przygotowano ciekawy program.
Mimo malejącej liczby pielgrzymów z Ziemi Górowskiej podtrzymana została tradycja pielgrzymowania „z domu” na Jasną Górę.
Tym razem zapraszamy do malutkiej wioski Gniechowice i jej okolic. Sama wieś znajduje się w gminie Kąty Wrocławskie, nad Czarną Wodą, 20 km od Wrocławia.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Granica nas łączy, a nie dzieli – powiedział Andrzej Placek, wójt gminy Obsza podczas 35. edycji „Spotkania z kulturą”.
Święta Maria Magdalena uczy nas patrzenia na Chrystusa w sposób pełen miłości – powiedział bp Wiesław Szlachetka.
Przez sport możemy prowadzić innych do Pana Boga – podkreślił ks. Tomasz Szady z parafii Ducha Świętego w Hrubieszowie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Z Gorzowa Wlkp. wyruszyła jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
O pasji do liturgii i niecodziennych zainteresowaniach z zielonogórzaninem Dawidem Makowskim rozmawia Kamil Krasowski.
Człowiek, który chce rozeznać powołanie, musi zapytać samego siebie: gdzie chcę moje życie ulokować? Komu chcę je ofiarować? Intuicyjnie czujemy, że nasze życie jest w naszych dłoniach, ale też, że jest ono dla kogoś.