Reklama

Z Polski

W dniach 23-25 czerwca odbyło się w Poznaniu i w Gnieźnie 336. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował przewodniczący Konferencji - abp Józef Michalik.

Niedziela Ogólnopolska 28/2006, str. 6

Polsko-czeska procesja Bożego Ciała
Marcin Nowak

Polsko-czeska procesja Bożego Ciała<br>Marcin Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polacy i Czesi razem w procesji

Reklama

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, powszechnie zwana Bożym Ciałem, obchodzona w Polsce i w wielu krajach w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, sześćdziesiąt dni po Wielkiej Nocy, należy do jednych z najbardziej uroczystych i wyjątkowych świąt w Kościele katolickim.
Zgodnie z wielowiekową tradycją również w Lubawce - miasteczku położonym na granicy z Republiką Czeską - odbyła się procesja wiernych, podczas której mogliśmy gościć księży z sąsiedniej parafii, leżącej po drugiej stronie granicy. Wraz z Duszpasterzami z parafii Najświętszej Maryi Panny w Lubawce w uroczystościach uczestniczył dziekan z Trutnova - ksiądz Mirosław oraz współpracujący z nim ksiądz Jan. Obecność księży gości oraz wiernych z Czech stała się żywym dowodem na to, że język wiary i miłości jest językiem ponadnarodowym, umożliwiającym wspólne przeżywanie Chrystusa obecnego w Eucharystii. Południowi sąsiedzi bardzo często biorą udział w uroczystościach obchodzonych po naszej stronie granicy. Inność nabożeństw budzi w nich ciekawość, jednak przybywają do nas dzięki wierze i pragnieniu uczestnictwa we Mszy św.
W zamian Ksiądz Proboszcz z Lubawki brał udział w uroczystościach Bożego Ciała w Czechach, obchodzonych w niedzielę po czwartku Bożego Ciała. Liczny jest wtedy udział wiernych w Eucharystii, a procesja z Najświętszym Sakramentem w monstrancji zmierza do rynku trutnowskiego, gdzie u stóp pomnika Trójcy Przenajświętszej przygotowany jest jedyny ołtarz.

Piotr Marciniak

Oświadczenie KEP

w sprawie finansowania badań nad embrionami ludzkimi

Konferencja Episkopatu Polski wydała oświadczenie w sprawie decyzji Parlamentu Europejskiego dotyczącej finansowania badań nad embrionami ludzkimi oraz zarodkowymi komórkami macierzystymi.
„Apelujemy do Parlamentu Europejskiego - piszą biskupi polscy - aby zrewidował podjętą decyzję w tej sprawie. Nie służy ona bowiem respektowaniu godności osoby ludzkiej i dobru wspólnemu. Taka błędna decyzja, nielicząca się z podstawową wartością, jaką jest życie człowieka, podważa zaufanie do Unii Europejskiej oraz jej procesów decyzyjnych. Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, apelujemy do Rady Ministrów i Komisji Europejskiej, aby zrobili wszystko, co możliwe, by podjęte przez Parlament Europejski decyzje dotyczące finansowania badań nad embrionami i zarodkowymi komórkami macierzystymi nie weszły w etap realizacji”.

Komunikat z 336. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

1. Biskupi w imieniu własnym i całego Kościoła w Polsce wystosowali do Ojca Świętego Benedykta XVI list z podziękowaniem za jego pielgrzymkę do Polski, Ojczyzny Jana Pawła II. Papieskie przepowiadanie, streszczające się w słowach „Trwajcie mocni w wierze”, rzuciło światło na wiele aspektów życia religijnego w naszej Ojczyźnie. Pełne serdeczności przyjęcie przez Polaków Papieża Benedykta XVI ukazało siłę powszechności Kościoła, który przekracza wszelkie granice i podziały.
2. Zebranie plenarne Episkopatu Polski stało się okazją, by oddać hołd ofiarom Powstania Poznańskiego, które wybuchło w czerwcu 1956 r. Za te wartości, o których mówi uzupełniony obecnie napis na pomniku Poznańskich Krzyży: „O Boga, za wolność, prawo i chleb”, oddało życie około 100 osób, a ponad 1000 zostało rannych. Upomnienie się o te wartości stało się początkiem drogi narodu polskiego w kierunku wolności, wyznaczonej przez kolejne ważne daty, umieszczone na pomniku: 1968, 1970, 1976, 1980, 1981.
3. Tuż po zakończeniu pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski rozpoczęła się medialna kampania domagająca się lustracji księży. Wszyscy, także duchowni, jako obywatele, podlegają temu samemu prawu i tego nikt nie kwestionuje. Jednakże biskupi wyrażają stanowczy sprzeciw wobec takiej lustracji, która przebiega bez należytej weryfikacji dokumentów, z pominięciem poszanowania dobrego imienia i bez uprawomocnionego wyroku sądu, opierając się wyłącznie na dokumentach organów bezpieczeństwa. Nie wolno zapominać, że dokumenty te były sporządzane przez wrogie Kościołowi i ruchom niepodległościowym tajne służby, których funkcjonariusze pozostają do dzisiejszego dnia bezkarni, a tylko ich ofiary stają się przedmiotem publicznych oskarżeń. Dlatego biskupi polscy są zdania, że rzetelna lustracja nie może dokonać się bez uprzedniego ujawnienia struktur i metod działania służb bezpieczeństwa.
4. Biskupi, kontynuując prace podjęte w dniu 2 maja na Jasnej Górze, w czasie zebrania Rady Stałej Episkopatu poszerzonej o biskupów diecezjalnych, przyjęli statut Radia Maryja oraz tekst umowy między Konferencją Episkopatu Polski a Warszawską Prowincją Redemptorystów wraz z regulaminem Rady Programowej toruńskiej rozgłośni. Podjęte decyzje rodzą uzasadnioną nadzieję, że dzięki tym ustaleniom będzie można coraz skuteczniej prowadzić dzieło ewangelizacji.
5. W ostatnim czasie gwałtownie wzrasta liczba Polaków wyjeżdżających poza granice kraju w celach zarobkowych. Rodzi to konieczność otoczenia opieką duszpasterską naszych rodaków, na co także zwrócił uwagę Ojciec Święty Benedykt XVI. Biskupi polscy zachęcają kapłanów, by wielkodusznie spieszyli z pomocą polskim emigrantom. Jednocześnie zaś proszą emigrantów, by nawiązali kontakt z duszpasterzami bądź to polskimi, bądź lokalnymi.
6. Biskupi wyrazili uznanie dla lekarzy, którzy kierując się głosem sumienia, bronią poczętego życia. Wyrażają natomiast głęboki niepokój z powodu nękania ich procesami sądowymi oraz dyskryminowania w niektórych mediach.
7. Biskupi podziękowali za pełną ofiarności pracę nauczycielom, katechetom i uczniom. Całej społeczności szkolnej życzą udanych wakacji, spędzanych z Bogiem. Biskupi wyrażają jednocześnie nadzieję na dalsze skuteczne działania odpowiednich władz państwowych i samorządowych w celu budowania systemu edukacyjno-wychowawczego, który odpowiadałby realnym potrzebom naszego Narodu.
Na zakończenie zebrania plenarnego biskupi udali się do Gniezna, gdzie odbyły się uroczystości związane z tysiącleciem śmierci pierwszego metropolity gnieźnieńskiego - bł. Radzyma Gaudentego, brata św. Wojciecha. Uroczysta Msza św. była dziękczynieniem Bogu za dar bł. Radzyma, który budował fundamenty chrześcijaństwa w Polsce tak skutecznie, że również obecne pokolenie Polaków może „trwać na nich mocno w wierze”.
Od źródeł Kościoła i państwowości polskiej - z Poznania i Gniezna - biskupi wszystkim Rodakom błogosławią w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi polscy zgromadzeni na 336. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Poznań - Gniezno, 25 czerwca 2006 r.

Tydzień w Polsce

Pięciu prezydentów państw Europy Środkowej: Polski, Niemiec, Słowacji, Węgier i Czech wzięło udział w uroczystych obchodach 50. rocznicy poznańskiego Czerwca. Wcześniej Sejm specjalną uchwałą uczcił uczestników pierwszego protestu polskich robotników przeciw komunistycznym rządom. Uchwała ustanawia dzień jego rozpoczęcia, 28 czerwca, Dniem Narodowej Pamięci Poznańskiego Czerwca ’56. Sejm oddał hołd także uczestnikom robotniczych protestów w Radomiu, Ursusie i Płocku.

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego zajmująca się sprawą domniemanych tajnych więzień CIA w Europie sporządziła listę Polaków, którzy mają być jesienią br. przesłuchani, by wyjaśnić doniesienia na temat istnienia takich więzień w Polsce. Znaleźli się na niej przedstawiciele władz RP, politycy oraz dziennikarze.

W konsulacie polskim w Londynie odbyły się obchody ku czci gen. Władysława Andersa oraz jego żołnierzy. Patronat nad uroczystościami sprawował minister obrony Radosław Sikorski i ostatni prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Prezes koncernu RCS Media Group, wydającego największy włoski dziennik Corriere della Sera, Piergaetano Marchetti przeprosił za użycie w tej gazecie sformułowania „polskie obozy” w odniesieniu do Auschwitz i innych niemieckich obozów zagłady. Marchetti wysłał w tej sprawie list do Ambasadora RP w Rzymie.

Do Iraku udali się polscy żołnierze VII zmiany misji stabilizacyjnej.

Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga udała się do Moskwy, by m.in. omówić szczegóły planowanego spotkania prezydentów Polski i Rosji.

Nowym ministrem finansów został Paweł Wojciechowski, dotychczasowy doradca premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Wcześniej została przyjęta dymisja wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej, która zapowiedziała, że wystąpi o autolustrację, gdyż padła ofiarą „szantażu lustracyjnego”. Premier Marcinkiewicz zapewnił, że zmiana na stanowisku ministra finansów nie spowoduje odwrotu od rozpoczętych reform gospodarczych, a Zyta Gilowska - jeśli tylko oczyści się z stawianych jej zarzutów - wróci do rządu.

W Warszawie po raz pierwszy, odbyło się spotkanie misjonarzy z Premierem RP. Na zaproszenie Kazimierza Marcinkiewicza do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybyło ok. 90 polskich misjonarzy pracujących w 94 krajach na całym świecie. Premier podkreślił znaczenie, jakie ich praca ma nie tylko dla ewangelizacji, ale również dla dobrego imienia Polski, które dzięki nim dotrzeć może do najodleglejszych zakątków świata.

Sejm przyjął zaproponowany przez PiS tekst uchwały w sprawie rezolucji Parlamentu Europejskiego, określającej Polskę jako kraj, gdzie nastąpił „wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią”. W uchwale zapewniono, że Polska konsekwentnie zwalcza wszelkie przejawy nietolerancji i oczekuje od innych państw europejskich, że będą rugować „wszystkie przypadki łamania praw człowieka, w tym naruszenia prawa do życia, wolności religijnej i moralności publicznej”.

Tygodnik Solidarność obchodził 25-lecie istnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktywista okupuje pomnik katastrofy smoleńskiej. Oblał postument farbą

2025-04-09 11:21

[ TEMATY ]

aktywista

pomnik katastrofy smoleńskiej

Telewizja Republika

Aktywista na pomniku smoleńskim

Aktywista na pomniku smoleńskim

W przeddzień 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej aktywista klimatyczny wszedł na pomnik jej ofiar na placu Piłsudskiego. Wcześniej oblał monument farbą.

Rzecznik śródmiejskiej policji mł. asp. Jakub Pacyniak powiedział PAP, że około godz. 10.30 mężczyzna wszedł na pomnik ofiar katastrofy smoleński na placu Piłsudskiego. "Oblał go nieznana substancją" - dodał.
CZYTAJ DALEJ

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2025-04-09 18:13

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat Polski

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.

24 marca br. Prezydium KEP otrzymało odpowiedź na wniosek złożony 17 lutego br. do Prezesa Rady Ministrów, w którym członkowie Prezydium KEP zawarli m.in. pytanie, dlaczego dotychczas nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 27 listopada 2024 r., stwierdzający nielegalność a zarazem niekonstytucyjność w całości, ze względów formalnych, rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

2025-04-10 10:46

[ TEMATY ]

dymisja

benedyktyni

opat tyniecki

opactwotynieckie.pl

Nagła zmiana na stanowisku opata tynieckiego. Taka informacja pojawiła się w mediach społecznościowych Opactwa Benedyktynów w Tyńcu .

Podziel się cytatem - czytamy w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję