Reklama

Watykan

Św. Józef w bazylice watykańskiej

[ TEMATY ]

Watykan

św. Józef

Włodzimierz Rędzioch

Jan XXIII był wielkim czcicielem św. Józefa. Gdy zwołał Sobór Watykański II, wydał List Apostolski “Le Voci” (Głosy) o „Odnowieniu nabożeństwa do Niebiańskiego Patrona Kościoła” i właśnie św. Józefowi zawierzył prace Soboru. Przy tej okazji papież postanowił w odpowiedni sposób uczcić Małżonka Maryi w Bazylice św. Piotra, gdzie miały odbywać się spotkania soborowe. Oto, co papież pisze w swym liście: „Zamierzamy i postanawiamy to dzisiaj, by ołtarz św. Józefa okrył się nowym blaskiem, większym i bardziej uroczystym i stał się miejscem pociągającym do modlitwy poszczególne dusze i niezliczone tłumy. Tu bowiem, pod niebiańskim sklepieniem świątyni Watykańskiej, zbiorą się wokół Głowy Kościoła szeregi tych, którzy tworzą Kolegium Apostolskie i ze wszystkich, nawet najbardziej odległych miejsc na ziemi przybędą na Sobór Powszechny. O święty Józefie, tu, tu jest Twoje miejsce Opiekuna Kościoła Powszechnego”.

Włodzimierz Rędzioch

Ołtarz św. Józefa przygotowano w absydzie lewego transeptu Bazyliki. Mozaika nad ołtarzem, wykonana wedługo obrazu Achille Funi, wykładowcy malarstwa, a następnie dyrektora Akademii Carrara, przedstawia św. Józefa stojącego obok fotela (katedry) w stylu bizantyjskim, czule trzymającego w prawej ręce swego syna Jezusa, a w lewej gałązkę liliową. Nad nim, na niebie, pojawia się anioł pokazujący zwój z napisem „Tu eris super domum meam” (Będziesz czuwać nad moim domem). Zdanie to ukazuje misję, którą Bóg powierzył Józefowi – jest to opieka nad Kościołem powszechnym, symbolizowanym zarówno przez kopułę Bazyliki św. Piotra, widoczną w centrum, na horyzoncie, jak i przez model Łodzi Kościoła, który ofiaruje mu klęczący anioł. Natomiast po drugiej stronie również klęczący młody mężczyzna wręcza mu gałązkę oliwną - symbol pokoju.

Jan XXIII poświęcił mozaikę św. Józefa 19 marca 1963 r. Przy okazji pogratulował autorowi i pochwalił go za to, że przedstawił Ojca Jezusa „o młodzieńczym wyglądzie”.

Lewy transept Bazyliki św. Piotra jest zamknięty dla zwiedzających – jest zarezerwowany dla osób, które pragną się pomodlić. Tutaj też odprawiane są codzienne Msze św. Również 19 marca przy ołtarzu św. Józefa były odprawiane Eucharystie, ale dziś miały one szczególnie uroczysty charakter - ołtarz udekorowany był kwiatami i oświetlony świecami. Niestety, obowiązujący we Włoszech lockdown sprawił, że w bazylice było niewielu wiernych.

2021-03-19 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co łączy św Józefa i św. Ritę ?

[ TEMATY ]

św. Józef

św. Rita

Rok Świętego Józefa

Karolina Krasowska

Warto do św. Józefa, tak jak do św. Rity, uciekać się w różnych trudnych sytuacjach – mówi ks. Zbigniew Nidecki

Warto do św. Józefa, tak jak do św. Rity, uciekać się w różnych trudnych sytuacjach – mówi ks. Zbigniew Nidecki

W kościele w Chlebowie od 1946 roku patronuje św. Józef, zaś od 2012 roku wspomaga go również św. Rita. Oboje są specjalistami w sprawach trudnych i beznadziejnych, o czym zdążyli się już przekonać ci, którzy powierzyli im tutaj swoje troski.

- Łączy ich pokora. Św. Józef może nas dzisiaj szczególnie nauczyć cichości, pokory, dobroci. Jest patronem dobrej śmierci. Trzeba o tym pamiętać i to głosić. Warto do niego, tak jak do św. Rity, uciekać się w różnych trudnych sytuacjach – mówi ks. Zbigniew Nidecki, proboszcz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Chlebowie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Akademia Katolicka zaprasza na nową edycję Duchowości dla Warszawy

2022-10-06 17:42

[ TEMATY ]

duchowość

Akademia Katolicka w Warszawie

Wikipedia/autor: Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Budynek Collegium Bobolanum (Akademia Katolicka) w Warszawie

Budynek Collegium Bobolanum (Akademia Katolicka) w Warszawie

Nowy cykl wykładów Duchowość dla Warszawy zostanie zainaugurowany 20 października wykładem: „Wokół objawień. Między wiarą a dewocją”, który wygłoszą: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM oraz o. dr Janusz Pyda OP. Organizatorem nowej edycji cyklu są: Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Życie stawia przed nami pytania o poprawność naszej wiary i doświadczenia Boga. Czym jest Objawienie, w jaki sposób się dokonało i jaki jest jego cel? Czemu służą objawienia prywatne i czy cuda są ich wystarczającym potwierdzeniem? Te i wiele podobnych pytań zostanie podjętych podczas otwartego wykładu „Wokół objawień. Między wiarą a dewocją”, który wygłoszą: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM (AKW) oraz o. dr Janusz Pyda OP (AKW).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję