Reklama

Watykan

Św. Józef w bazylice watykańskiej

[ TEMATY ]

Watykan

św. Józef

Włodzimierz Rędzioch

Jan XXIII był wielkim czcicielem św. Józefa. Gdy zwołał Sobór Watykański II, wydał List Apostolski “Le Voci” (Głosy) o „Odnowieniu nabożeństwa do Niebiańskiego Patrona Kościoła” i właśnie św. Józefowi zawierzył prace Soboru. Przy tej okazji papież postanowił w odpowiedni sposób uczcić Małżonka Maryi w Bazylice św. Piotra, gdzie miały odbywać się spotkania soborowe. Oto, co papież pisze w swym liście: „Zamierzamy i postanawiamy to dzisiaj, by ołtarz św. Józefa okrył się nowym blaskiem, większym i bardziej uroczystym i stał się miejscem pociągającym do modlitwy poszczególne dusze i niezliczone tłumy. Tu bowiem, pod niebiańskim sklepieniem świątyni Watykańskiej, zbiorą się wokół Głowy Kościoła szeregi tych, którzy tworzą Kolegium Apostolskie i ze wszystkich, nawet najbardziej odległych miejsc na ziemi przybędą na Sobór Powszechny. O święty Józefie, tu, tu jest Twoje miejsce Opiekuna Kościoła Powszechnego”.

Włodzimierz Rędzioch

Reklama

Ołtarz św. Józefa przygotowano w absydzie lewego transeptu Bazyliki. Mozaika nad ołtarzem, wykonana wedługo obrazu Achille Funi, wykładowcy malarstwa, a następnie dyrektora Akademii Carrara, przedstawia św. Józefa stojącego obok fotela (katedry) w stylu bizantyjskim, czule trzymającego w prawej ręce swego syna Jezusa, a w lewej gałązkę liliową. Nad nim, na niebie, pojawia się anioł pokazujący zwój z napisem „Tu eris super domum meam” (Będziesz czuwać nad moim domem). Zdanie to ukazuje misję, którą Bóg powierzył Józefowi – jest to opieka nad Kościołem powszechnym, symbolizowanym zarówno przez kopułę Bazyliki św. Piotra, widoczną w centrum, na horyzoncie, jak i przez model Łodzi Kościoła, który ofiaruje mu klęczący anioł. Natomiast po drugiej stronie również klęczący młody mężczyzna wręcza mu gałązkę oliwną - symbol pokoju.

Jan XXIII poświęcił mozaikę św. Józefa 19 marca 1963 r. Przy okazji pogratulował autorowi i pochwalił go za to, że przedstawił Ojca Jezusa „o młodzieńczym wyglądzie”.

Lewy transept Bazyliki św. Piotra jest zamknięty dla zwiedzających – jest zarezerwowany dla osób, które pragną się pomodlić. Tutaj też odprawiane są codzienne Msze św. Również 19 marca przy ołtarzu św. Józefa były odprawiane Eucharystie, ale dziś miały one szczególnie uroczysty charakter - ołtarz udekorowany był kwiatami i oświetlony świecami. Niestety, obowiązujący we Włoszech lockdown sprawił, że w bazylice było niewielu wiernych.

2021-03-19 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: kard. Bassetti nowym przewodniczącym episkopatu Włoch

[ TEMATY ]

Watykan

Rzym

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty mianował kard. Gualtiero Bassettiego nowym przewodniczącym Włoskiej Konferencji Episkopatu. Arcybiskup Perugii otrzymał wczoraj najwięcej głosów (134) swoich współbraci w episkopacie.

Kard. Gualtiero Bassetti urodził się 7 kwietnia 1942 w Popolano di Marradi (prowincja Florencja) jako pierwszy z trójki dzieci. W jego dalszej rodzinie jest jeszcze dwóch księży o tym samym nazwisku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1966, po czym pełnił różne funkcje w archidiecezji florenckiej, m.in. uczył w miejscowym niższym seminarium, którego był później rektorem. W latach 1979-90 był rektorem wyższego seminarium duchownego we Florencji, a następnie został wikariuszem generalnym archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: trzeba zadbać o to, żeby dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym miały znakomitą opiekę

2022-01-17 15:29

[ TEMATY ]

edukacja

Przemysław Czarnek

PAP/Wojtek Jargiło

Trzeba zadbać o to, żeby dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego miały znakomitą opiekę – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas konferencji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.

Podczas poniedziałkowej konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zainaugurował pilotażowy projekt „Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Lublinie”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Wokół Statutu Kaliskiego” – panel w ramach łódzkich obchodów XXV Dnia Judaizmu

2022-01-18 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

„Wokół Statutu Kaliskiego” – to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w ramach łódzkich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. W panelu obok arcybiskupa Grzegorza Rysia wzięli udział Joanna Podolska – dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Dawid Szychowski – Rabin Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję