Reklama

III Potyczki Gimnazjalistów

Nie można kochać tego, czego się nie zna

Niedziela lubelska 22/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co było przyczyną konfliktu papieża Bonifacego VIII z królem francuskim Filipem IV? Który sobór zajął się sprawą schizmy? Co było powodem zawarcia unii florenckiej? Na te i inne trudne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy III Potyczek Gimnazjalnych powiatu chełmskiego i krasnostawskiego, odbywających się 6 maja pod hasłem „Kościół ubogacający świat”. Organizatorem zmagań był Zespół Szkół i parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Sawinie.
- Nasze potyczki dotyczą za każdym razem innego okresu w dziejach Kościoła. W tamtym roku było to średniowiecze; tym razem poszliśmy dalej i zajęliśmy się kolejnym etapem historii. Pod konkursowym hasłem „Osłabione papiestwo, osłabiony Kościół?” kryje się m.in. czas niewoli awiniońskiej i antypapieży - mówi Grzegorz Świca, dyrektor Zespołu Szkół w Sawinie.
- To były bardzo trudne czasy dla katolików i Kościoła, ale jednocześnie piękne i ważne. Właśnie wtedy zaczęto gromadzić zbiory przyszłej Biblioteki Watykańskiej; żyła królowa Jadwiga, która dla każdego z nas może być wzorem świętości. Wtedy tworzył Michał Anioł, a jego przepiękne dzieła sztuki do dziś kojarzą nam się z Kościołem i umacniają w wierze - mówi Mikołaj, jeden z młodych uczestników potyczek.
Gimnazjaliści jak zwykle okazali się wspaniale przygotowani do konkursu. Wielka w tym zasługa nauczycieli i rodziców. Wielu młodych ludzi nie ukrywało, że konkursową tematyką zajęło się nie tylko z okazji przygotowań do konkursu. - Bardzo lubię historię. Oprócz programu omawianego w szkole dużo czytam o tym, co działo się kiedyś - mówi 16-letnia Ewelina. - Najbardziej interesuje mnie historia Europy od zarania dziejów po wiek XVIII. Akurat tematyka konkursu wpisuje się w ten okres. Największe trudności młodym ludziom sprawiło wytłumaczenie pojęć, takich jak świętopietrze, ekskomunika, symonia, koncyliaryzm czy inkwizycja. Komisję konkursową najbardziej rozbawiło wytłumaczenie, że świętopietrze to uroczyste święto zorganizowane z okazji urodzin świętego Piotra (w rzeczywistości: danina na rzecz papiestwa płacona przez europejskie państwa kościelne). - Nasz konkurs jest niezmiernie ważny, bo skłania młodych ludzi do poznawania dziejów Kościoła i podejmowania prób zrozumienia tego, co działo się z nim na przestrzeni wieków - mówi ks. Andrzej Doliński, proboszcz sawińskiej parafii. - Posiadanie takiej wiedzy jest bardzo ważne dla każdego katolika. Nie można przecież kochać tego, czego się nie zna.
Uczestnicy trudnych, lecz niezwykle ciekawych zmagań gimnazjalnych, mogli obejrzeć także montaż słowno-muzyczny w wykonaniu najmłodszych uczniów sawińskiej szkoły, o życiu Jana Pawła II. Ciekawym urozmaiceniem były także prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestników konkursu, związane z tematyką quizu. - Z roku na rok poziom prezentacji jest coraz wyższy - mówił z dumą przewodniczący komisji konkursowej. - Piękna grafika, dołączony odpowiedni podkład muzyczny, czytelność prac, sposób ujęcia oraz przede wszystkim - sposób ich przedstawienia sprawia, że uczestnicy sawińskich zmagań dochodzą w nim już do perfekcji. To uboczny, ale bardzo ważny element tego konkursu. Umiejętność dobrego przygotowania prezentacji jest przecież niezmiernie ważna na każdym etapie nauki szkolnej.

Zwycięzcy III Potyczek Gimnazjalnych:

I miejsce - Gimnazjum w Sawinie,
II miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chełmie,
III miejsce - Gimnazjum w Wojsławicach

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ani razu się nie poskarżył”. Jak wyglądały ostatnie dni na ziemi Carla Acutisa?

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Carlo Acutis to dziś uwielbiany przez młodych i nie tylko, rozkochany w Eucharystii nastolatek z Włoch. Jego ziemskie życie, to nie tylko pozytywne chwile w drodze do świętości, to także cierpienie i ból spowodowane ciężką chorobą. Carlo zmarł w młodym wieku, jak wyglądały jego ostatnie dni na ziemi?

Artykuł zawiera fragment z nowej książki z obszernymi fragmentami zapisków Carla: „Carlo Acutis. Jest ogień!” wyd. eSPe. Zobacz więcej: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy błogosławiony Estonii: Arcybiskup Profittlich

2025-09-06 14:20

[ TEMATY ]

Estonia

pierwszy błogosławiony

Arcybiskup Profittlich

Tallinn

Vatican Media

Uroczystości beatyfikacyjne abp. Profittlicha

Uroczystości beatyfikacyjne abp. Profittlicha

Estonia doczekała się pierwszego błogosławionego Kościoła katolickiego: w sobotę w Tallinnie został ogłoszony błogosławionym niemiecki jezuita, arcybiskup Eduard Profittlich, który w 1942 roku poniósł śmierć w czasie sowieckiego terroru. W homilii kard. Christoph Schönborn oddał cześć Męczennikowi-Biskupowi jako pasterzowi, który pozostał przy swojej owczarni – świadomy, że ta decyzja może kosztować go życie.

„Hirtem, który pozostał przy swojej owczarni”
CZYTAJ DALEJ

Powakacyjny krajobraz polityczny w Polsce. Badanie Centrum Analiz Wyborczych

2025-09-06 15:56

[ TEMATY ]

wakacje

sondaż

badanie

Centrum Analiz Wyborczych

krajobraz polityczny

predykcja

Adobe Stock

Jak kształtuje się krajobraz polityczny w Polsce po wakacjach?

Jak kształtuje się krajobraz polityczny w Polsce po wakacjach?

Prof. Grzegorz Górski wraz ze specjalistami z Centrum Analiz Wyborczych wykonał na koniec sierpnia analizę sondaży politycznych. Na tej podstawie przygotowano predykcję (czyli przewidywanie) podziału mandatów, jeśliby wybory miały się odbyć na początku września. Portal niedziela.pl publikuje wyniki badań wraz z omówieniem.

Okres wakacyjny przynosi umocnienie na prowadzeniu sondaży Prawa i Sprawiedliwości. W konsekwencji w predykcji podziału mandatów, PiS uzyskuje na koniec sierpnia wyraźną już przewagę nad KO.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję