Reklama

Wybrani i posłani

Niedziela świdnicka 21/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Z uśmiechem i niedowierzaniem obecni księża neoprezbiterzy wspominają swoje pierwsze kroki w murach seminarium. Z plecaczkami i duszami na ramieniu stawali na furcie w Legnicy czy Henrykowie, odczytując w swoim życiu wezwanie Chrystusowe: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby owoc wasz trwał”. Po rocznej formacji w seminaryjnych domach „annus propedeuticus” przenieśli się do „dorosłego” Seminarium we Wrocławiu i Legnicy. Tam zastała ich widomość o utworzeniu nowej diecezji. Korzystając z gościnności Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, mogli kontynuować studia teologiczne na Papieskim Wydziel Teologicznym we Wrocławiu. Po złożeniu prac magisterskich i święceniach diakonatu ostatni rok spędzili w Świdnicy i na praktykach duszpasterskich w parafiach całej diecezji.
Po niespełna rocznej posłudze diakoni zostali na mocy święceń kapłańskich 26 maja roku Pańskiego 2007 włączeni do grona prezbiterów. Nieraz przyjdzie im pewnie przyznać z drżeniem za św. Piotrem: „Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny” (Łk 5, 8), ale w tych trudnych momentach pamiętać przecież będą, że „nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga jak Aaron” (Hbr 5, 4). W piękny sposób akcentuje tę prawdę zwyczaj wywoływania po imieniu wszystkich kandydatów do święceń, które następuje po Ewangelii. Po upewnieniu się, że kandydaci są godni święceń, Biskup ogłasza ich wybór, a wszyscy obecni mówią: „Bogu niech będą dzięki”. Ryt ten pochodzi z dawnego zwyczaju wybierania kapłanów przez daną wspólnotę. W obecnych czasach parafianie nie głosują, kto ma zostać wyświęcony, ale obrzęd ten uświadamia nam wszystkim, że prezbiterzy są spośród nas i dla nas oraz że jesteśmy odpowiedzialni za ich przygotowanie posługę i życie. Podobnie jak oni sami zobowiązali się do nieustannej modlitwy za lud sobie powierzony i poświęcenie się Bogu za zbawienie ludzi poprzez zjednoczenie z Chrystusem.
Po aklamacji „Bogu niech będą dzięki” całe zgromadzenie śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych - jak zawsze, kiedy podejmuje się ważne decyzje w Kościele. Kiedy przyzywa się wstawiennictwa Świętych, kandydaci leżą krzyżem, wyrażając wielkie błaganie. Po Litanii bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, nałożył ręce na głowę każdego z kandydatów. Gest ten już w epoce Apostołów oznaczał udzielanie Ducha Świętego i przekazanie władzy kapłańskiej. Na znak jedności włożenia rąk dokonują wszyscy obecni kapłani. Po nałożeniu rąk diakoni podchodzili do Biskupa, który namaścił im ręce (którymi będą sprawować sakramenty święte) olejem, znakiem darów Ducha Świętego. Od tej pory, te ręce będą pomagały przemieniać chleb w Ciało i wino w Krew… Później, podając patenę i kielich, Biskup wypowiadał znamienne słowa: „Weźmij dary ludu świętego, które masz ofiarować Bogu. Rozważaj, co będziesz czynił, naśladuj to, czego będziesz dokonywał i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego Krzyża” i wraz z nowo wyświęconymi kapłanami stanął przy ołtarzu, aby sprawować Eucharystię.
Stało się. Mocą sukcesji Apostolskiej przez nałożenie rąk łaska Ducha Świętego zamieszkała w nich na zawsze. Będzie się teraz od nich wymagać, aby byli nauczycielami, misjonarzami, psychoterapeutami, społecznikami… Pewnie niektórzy zajmą się nauką, a inni będą budować kościoły i domy katechetyczne. Przy tym wszystkim jednak muszą pamiętać o rzeczy najważniejszej, że w Kościele jest tylko jedno kapłaństwo - Jezusa Chrystusa - i temu kapłaństwu wszystkie inne funkcje muszą być podporządkowane.
Kiedy wyschnie już olej na kapłańskich dłoniach, gdy zwiędną kwiaty otrzymane od bliskich przyjdzie stawić czoła żniwu Pańskiemu i troskliwie strzec skarbu w glinianym naczyniu. Łącząc serdeczne życzenia i zapewnienie o naszej modlitwie, w imieniu redakcji „Niedzieli Świdnickiej” dedykuję najmłodszym kapłanom słowa Ojca Świętego Benedykta XVI skierowane do niemieckich neoprezbiterów: „Zostaliście z ludzi wzięci, ustanowieni w sprawach odnoszących się do Boga, abyście składali dary i ofiary za grzechy (por. Hbr 5, 1). Wierzcie w moc waszego kapłaństwa! Na mocy przyjętego sakramentu otrzymaliście wszystko to, czym jesteście”. Kiedy z uśmiechem i niedowierzaniem będziecie patrzeć na swoje ręce, które konsekrują chleb, chciejcie je sobie przypominać.

Neoprezbiterzy Diecezji Świdnickiej 2007

Ks. Marcin Dolak
Urodzony 28 kwietnia 1981r. w Świdnicy
Parafia katedralna pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy
Szkoła: Zespół Szkół Budowlano - Elektrycznych w Świdnicy
Motto: „Człowiek jest drogą codziennego życia Kościoła”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Julian Nastałek
Urodzony 12 maja 1982 r. we Wrocławiu
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Imbramowicach
Szkoła: Zespół Szkół Ekonomicznych im. W. Stysia w Świdnicy (Liceum Ekonomiczne)
Motto: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13)„W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki” (Te Deum)

Ks. Paweł Wróblewski
Urodzony 26 stycznia 1978 r. w Bielawie
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie
Szkoła: Uniwersytet Wrocławski
Motto: „... albowiem mądrość i wykształcenie to bojaźń Pana, a w wierności i łagodności ma On upodobanie...” (Syr 1, 27)

Ks. Dominik Wargacki
Urodzony 10 czerwca 1981 r. w Lubinie
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku
Szkoła: Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich
Motto: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, -21)

Reklama

Ks. Grzegorz Umiński
Urodzony 18 listopada 1982 r. w Nowej Rudzie
Parafia św. Anny w Ząbkowicach Śląskich
Szkoła: Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich
Motto: „Chcę do Ciebie podobnym być mój Jezu, tak chcę do Ciebie podobnym być. Naczyniem, które byś używać mógł. Chcę do Ciebie podobnym być”

Ks. Łukasz Kowalczuk
Urodzony 2 kwietnia 1981r. w Nowej Rudzie
Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie - Słupcu
Szkoła: LO w Nowej Rudzie
Motto: „Boże daj mi siłę, abym mógł zrobić wszystko, czego ode mnie zażądasz. A potem żądaj ode mnie czego chcesz” (św. Augustyn)

Ks. Michał Zwierzyna
Urodzony 5 grudnia 1982r. w Dzierżoniowie
Parafia Chrystusa Króla w Dzierżoniowie
Szkoła: Liceum Zawodowe-Liceum Gospodarcze; Pracownik administracyjno-biurowy
Motto: „Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa”

Ks. Krzysztof Myszogląd
Urodzony 15 marca 1982 r. w Nowej Rudzie
Parafia św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej
Szkoła: I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Motto: „Moim powołaniem jest miłość” (św. Teresa od Dzieciątka Jezus)

Ks. Marcin Mazur
Urodzony 28 października 1981r. w Wałbrzychu
Parafia Św. Anny w Wałbrzychu.
Szkoła: Technikum o profilu Ochrona Środowiska.
Motto: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością, kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim” (1J 4,16)

2007-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ

Jutro Niedziela Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to - obowiązujące w Kościele powszechnym od 2000 r. - ukazuje jedną a najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Geneza święta
CZYTAJ DALEJ

Jednak JEST. Pełne symboli pożegnanie papieża Franciszka

2025-04-26 21:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

śmierć Franciszka

Red

Wiatr przekładał karty otwartego Ewangeliarza leżącego na trumnie papieża Franciszka – podobnie zresztą jak w czasie Mszy świętej żałobnej św. Jana Pawła II (wtedy księga ostatecznie się zamknęła). Powiew wiatru – obok ognia i gołębicy – to w kulturze chrześcijańskiej symbol Ducha Świętego. Ten obraz na pewno pozostanie mi w pamięci, jako wymowny znak dla współczesnego świata i świadectwo tego, że – jak głosi Ewangelia – „Duch wieje, kędy chce”. W świat poszła bardzo konkretna katecheza, zatrzymaliśmy się na chwilę - w obliczu majestatu śmierci.

To ważne, że msza święta pogrzebowa była sprawowana w dostojnym języku łacińskim – na znak powszechności Kościoła. Trafnie była dobrana Ewangelia – o powołaniu Piotra, urzekała też homilia, w której kardynał Giovanni Battista Re przypomniał, że Franciszek w każdej niemal publicznej wypowiedzi prosił, by się za niego modlić, tymczasem – jak mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego - „teraz, kochany Papieżu Franciszku, prosimy Cię o modlitwę za nas i prosimy, abyś z nieba błogosławił Kościołowi, błogosławił Rzymowi, błogosławił całemu światu, tak jak to uczyniłeś w ostatnią niedzielę z balkonu tej Bazyliki”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję