Przeor częstochowskiego klasztoru, o. Marian Waligóra, który modlił się z warszawską kompanią w Paradyżu, zapewnił, że Jasna Góra otwarta jest dla wszystkich i już podziękował za pątniczy trud. - Jasna Góra czeka na pielgrzymów. Dzięki waszej modlitwie jest żywym sanktuarium. Bóg zapłać serdeczny za tę więź duchową - powiedział Przeor. Poprosił też o modlitwę „za posługujących na tym świętym miejscu”.
Pielgrzymki piesze w tym roku są okazją do przypomnienia o Trzeciej Osobie Trójcy Świętej, o darach Ducha Świętego i Jego wielkiej roli w Kościele i w życiu każdego z nas. W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rekolekcje są także dziękczynieniem za odzyskaną wolność i modlitwą o jej dobre zagospodarowanie oraz o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród intencji błagalnych pielgrzymi proszą o nowe powołania do życia kapłańskiego i zakonnego na polskiej ziemi. Wołają również w obronie życia i za prześladowanych chrześcijan.
Reklama
Tropikalne upały są dla pątników jeszcze większą motywacją i mobilizacją, a dla mieszkańców miast, wsi i miasteczek, którzy spotykają pielgrzymów na swych drogach, okazją do wyrażenia wielkiej solidarności i życzliwości. Bp Jacek Kiciński, który kolejny raz przyszedł wraz z kompanią wrocławską, podkreślił, że pielgrzymuje już wiele lat, ale jeszcze z tak z wielką dobrocią ludzi się nie spotkał. - To pielgrzymka dobroci i życzliwości. Te upały może wywoływały zmęczenie, ale wywoływały dobroć serca człowieka - powiedział wrocławski biskup pomocniczy.
Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, od 1 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybędzie ponad 50. pielgrzymek pieszych a w nich w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób. Z samej Warszawy zmierza pięć kompani, w tym prowadzona przez paulinów, jedna z liczniejszych, 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza.
Uroczystości odpustowe Wniebowzięcia NMP rozpoczną się tradycyjnie już w wigilię święta. 14 sierpnia o godz. 20.00 Mszy św. dla uczestników pieszych pielgrzymek, głównie z Warszawy, przewodniczyć ma kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Po Eucharystii odbędzie się modlitwa uwielbienia animowana przez zespół „Mocni w Duchu”.
Po Apelu o 21.30 rozpocznie się Droga Krzyżowa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.
Czuwanie nocne trwać będzie i w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice. W tzw. dużym kościele modlitwę poprowadzi Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska.
15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP o 8.00 Mszy św. dla uczestników Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej przewodniczyć ma kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski a homilię wygłosi o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.
O godz. 10.00 rozpocznie się misterium „Tu zawsze byliśmy wolni”, z udziałem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.
Reklama
Ingres biskupów poprzedzi główną sumę odpustową, która rozpocznie się o 11.00. Przewodniczyć jej będzie abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas Eucharystii tradycyjnie poświęcone zostaną zioła i kwiaty.
Po Mszy św. odbędzie się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski - Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.
O godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św. także z homilią abp. Wacława Depo.
Apel Jasnogórski o 21.00 z racji święta Wojska Polskiego poprowadzi bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Weźmie w nim udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego.