- Niech dzisiejszy dzień będzie dla nas okazją do polecenia opiece św. Barbary naszego życia, a także waszej - niekiedy jakże bardzo – niebezpiecznej, a zawsze trudnej pracy. Za przyczyną św. Barbary pielęgnujmy właściwą hierarchię wartości w swoim życiu - mówił bp Pękalski.
We wspomnienie św. Barbary – patronki górników - przedstawiciele zarządu PGE Górnictwo i Energetyka oraz załóg Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Turów uczestniczyli we wspólnym dziękczynieniu za kolejny rok górniczej pracy. Liturgii celebrowanej w bełchatowskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Bińków przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
O sumieniu i codziennym dążeniu do świętości, wpatrując się w świętych mówił dziś w homilii skierowanej do górników biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. Duchowny zwrócił uwagę na to, że św. Barbara jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy – górników, hutników, żołnierzy. W latach okupacji św. Barbara była opiekunką tych, którzy działając w podziemiu, pracowali dla Polski. Zofia Kossak zaświadczała, że wielu z tych, którzy wcześniej jej nie znali przekonało się, jak możną i chętną pomocnicą w potrzebie jest św. Barbara – tłumaczył kaznodzieja. - Kiedy w latach 80 ubiegłego wieku wprowadzono w naszej Ojczyźnie stan wojenny, to całe podziemie demokratyczne obrało św. Barbarę za swoją patronkę w trudnej i niebezpiecznej pracy konspiracyjnej – podkreślił duchowny.
Kończąc homilię, hierarcha zaapelował - niech dzisiejszy dzień będzie dla nas okazją do polecenia opiece św. Barbary naszego życia, a także waszej - niekiedy jakże bardzo – niebezpiecznej, a zawsze trudnej pracy. Za przyczyną świętej Barbary pielęgnujmy właściwą hierarchię wartości w swoim życiu. Czuwajmy nad naszym sumieniem i wierni naszemu powołaniu wzrastajmy w świętości – zakończył duchowny.
Po liturgii odbyła się tradycyjna defilada prowadzona przez orkiestrę górniczą ulicami Bełchatowa. Na terenie centralnej Polski znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która usytuowana jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Głównym odbiorcą kopalni jest Elektrownia Bełchatów. Kopalnia pracuje na dwóch polach wydobywczych – Bełchatów i Szczerców.