Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nic nie jest przypadkowe

Podczas takich dni szczególnie uznajemy znaczenie sztuki celebracji liturgii, która przyczynia się do głębszego uczestnictwa w niej wszystkich ochrzczonych, każdego zgodnie ze specyfiką jego powołania.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Szczecin

Archiwum prywatne

Rekolekcje poprowadził ks. Andrzej Krzystek

Rekolekcje poprowadził ks. Andrzej Krzystek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgia oddaje chwałę Bogu, bo w niej możemy tu, na ziemi, widzieć Boga i ożywiać się Jego Paschą. Spotkać Zmartwychwstałego. We wspaniałą wędrówkę w głąb znaczenia liturgii, ku odkrywaniu piękna i prawdy chrześcijańskiej celebracji, zostali zabrani uczestnicy IX Rekolekcji liturgicznych, które odbyły w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Prowadził je ks. Andrzej Krzystek.

Znaki i symbole

Na tym duchowym szlaku naszą gwiazdą przewodnią były Eucharystia i liturgia godzin, które same w sobie stanowią najdoskonalszą katechezę o paschalnej tajemnicy naszego odkupienia. W jej rozumieniu przyszły nam z pomocą konferencje głoszone przez ks. kan. dr. Andrzeja Krzystka, ceremoniarza pontyfikalnego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, w których usłyszeliśmy o sposobach i formach żywej obecności oraz działania Jezusa Chrystusa w liturgii Kościoła. Istotnym tematem wspomnianych katechez była inicjatywa Boga, która zawsze wyprzedza nasz akt kultu: wielbimy naszego Pana, ponieważ to On pierwszy do nas wyszedł, aby nas uświęcić. Echo uprzedzającego działania Bożego wybrzmiało również w konferencji o kapłaństwie Chrystusa, w której rekolekcjonista podkreślił, że w sensie ścisłym Jezus jest jedynym kapłanem Nowego Przymierza i jedynym pośrednikiem, a kapłaństwo sakramentalne (jak również kapłaństwo powszechne wszystkich ochrzczonych) stanowi uczestnictwo w Jego jedynym kapłaństwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katecheza mistagogiczna

Reklama

Rekolekcyjne szlaki duchowej wędrówki wyprowadziły nas również poza mury seminarium duchownego, do kościoła św. Jana Pawła II na Warszewie, w którym mogliśmy doświadczyć, że sama przestrzeń celebrowanej liturgii może być wspaniałą katechezą mistagogiczną. Zostaliśmy w nią wprowadzeni przez naszego rekolekcjonistę, pomysłodawcę architektury i wystroju tej świątyni.

Wiele elementów, jak chociażby trzynawowy układ czy medaliony z wizerunkami papieży na ścianie, czerpie swą inspirację z wystroju bazylik rzymskich, co przypomina o jedności całego Kościoła. Nie brakuje również odniesień do kultu Starego Przymierza, z którego wyrasta liturgia chrześcijańska: prezbiterium ma te same wymiary co Święte Świętych; tabernakulum, na które nakładana jest stuła – znak arcykapłańskiej godności Chrystusa – znajduje się pod marmurowym baldachimem niczym Arka Przymierza pod namiotem; po prawej stronie prezbiterium znajdziemy wyeksponowane lekcjonarze, co jest nawiązaniem do zwojów Starego Testamentu trzymanych w centralnym miejscu synagogi. Na chrześcijańskie korzenie ziem Pomorza Zachodniego wskazują natomiast wizerunki św. Ottona i pierwszego biskupa diecezji pomorskiej Wojciecha oraz kopie dokumentów ustanawiających diecezję na naszych ziemiach.

Reklama

Oktagonalna bryła kościoła mówi nam o doskonałości Boga i jednocześnie przypomina o nadejściu ósmego dnia – dnia powtórnego przyjścia Pana, którego oczekujemy. O tym oczekiwaniu mówią również dwa malowidła znajdujące się za tabernakulum: pierwsze przedstawia Chrystusa Pantokratora w otoczeniu świętych apostołów Piotra i Pawła; drugie, pod nim – pusty tron mesjański, nad którym znajdują się ewangeliarz i krzyż, ponieważ Pan nie zostawił nas samych, lecz na czas ziemskiej wędrówki daje nam znaki swej obecności. Do pustego tronu zmierza dwanaście baranków wychodzących z miast mesjańskich – Betlejem i Jerozolimy. Są one symbolem dwunastu pokoleń Izraela, dwunastu apostołów Baranka oraz nowego Ludu Bożego, który zmierza na spotkanie z Panem w Jego wiecznym królestwie (zob. Ap 21, 12.14).

Piękno domu Bożego

Od drzwi kościoła, na których zostały wyrzeźbione sceny z pobytu Jana Pawła II w Szczecinie, biegnie przez środek symboliczna linia, ukazująca najistotniejsze rzeczywistości w życiu chrześcijańskim. Tuż po wejściu do kościoła oczom wiernych ukazuje się przepiękna, duża kropielnica, pełniąca jednocześnie funkcję chrzcielnicy, która przypomina o początkach życia w Bogu – narodzeniu z wody i Ducha przez zanurzenie chrzcielne (zob. J 3, 5). Po jej prawej i lewej stronie zostały ustawione konfesjonały, które wskazują na inne obmycie oczyszczające – we łzach pokuty. Za nią natomiast, wzdłuż wspomnianej symbolicznej środkowej linii, znajdujemy otwarty na perykopie dnia ewangeliarz, obok którego stoi zapalona świeca – symbol Chrystusa, Światłości świata, który przez swoje słowo oświeca drogi naszego życia.

Reklama

Następnie wzrok wiernych kieruje się ku krzyżowi – zakończenia jego belek, przypominające liście, wskazują, że krzyż dla chrześcijan jest drzewem życia. Z figury Ukrzyżowanego, którego oblicze jest pełne łagodności i pokoju, możemy wyczytać, że nikt Mu nie odbiera życia, ale że On sam z siebie oddaje je za nas, przyjmując wolę Ojca (zob. J 10, 18). Umieszczenie krzyża centralnie nad ołtarzem jest dla wiernych znakiem, że podczas Mszy św. uobecnia się ofiara paschalna naszego Zbawiciela. Na ofiarniczy charakter liturgii eucharystycznej wskazuje również wyrzeźbiony w ołtarzu Baranek Paschalny. Został on wykonany z białego marmuru z greckiej wyspy Thassos – wybór tego niezwykle szlachetnego materiału przywodzi na myśl słowa ks. Ireneusza Pawlaka, jednego z najważniejszych twórców muzyki liturgicznej w Polsce: „Miłość nie pyta o minimum, ale o to, co najlepszego i najpiękniejszego może dać Umiłowanemu”. Za ołtarzem, wzdłuż symbolicznej środkowej linii, znajduje się ambona, z której jest wygłaszana Ewangelia (pozostałe czytania mszalne, psalmy, modlitwa wiernych, ogłoszenia i komentarze są odczytywane lub śpiewane z dwóch lektoriów, znajdujących się po prawej i lewej stronie ołtarza).

Wszyscy czują się tu dobrze

Na bocznych ścianach kościoła znajdują się przepiękne ikonograficzne malowidła, przedstawiające sceny z życia św. Piotra: po lewej stronie – w czasie nauczania i Paschy Pana Jezusa (co ciekawe, w kościele jest w użytku identyczny kielich mszalny jak w malowidle przedstawiającym ostatnią wieczerzę), a po prawej – po Jego zmartwychwstaniu. Centralnym punktem łączącym oba okresy życia pierwszego wśród apostołów jest wspomniane już malowidło przedstawiające Chrystusa Pantokratora w otoczeniu świętych Piotra i Pawła. Pod malowidłami znajduje się cytat: „Tu es Petrus, et super hanc petramae dificabo Ecclesiammeam; et portaeinferi non praevalebuntadversumeam” [Ty jesteś Piotr (czyli Opoka), i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą] (Mt 16, 18).

Rekolekcyjną katechezę mistagogiczną we wnętrzu tego niezwykłego kościoła dopełniały również inne elementy: przepiękna droga krzyżowa, wykonana przez tego samego ikonopisarza co malowidła ze scenami z życia św. Piotra, ręcznie malowany paschał z wosku pszczelego, krzyż ołtarzowy wysadzany szlachetnymi kamieniami, wzorowany na tych starożytnych, ikona Matki Bożej, obraz Jezusa Miłosiernego, figura patrona kościoła, św. Jana Pawła II, wspaniałe organy piszczałkowe, przepiękne szaty i naczynia liturgiczne, rozpalone za tabernakulum kadzidło oraz przepięknie pachnący olejek nardowy.

Jak powiedział nasz rekolekcjonista, tutaj nic nie jest przypadkowe, wszystko czerpie z głębokiego rozumienia liturgii chrześcijańskiej, lektury jej symboli, dlatego wszyscy czują się tu dobrze – czują się jak w domu, przygarnięci do łona Trójcy Przenajświętszej.

Zachwyt nad pięknem domu Bożego, wprowadzający nas w świadome uczestnictwo w tajemnicy zbawienia, pobrzmiewał również w niekończących się pytaniach i świadectwach kierowanych do ks. Andrzeja na zakończenie rekolekcji. Mamy nadzieję, że Duch Święty zachowa w naszych sercach już na zawsze to uznanie znaczenia sztuki celebracji, która służy prawdzie misterium paschalnego.

2024-11-26 14:13

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół – dar i zadanie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2024, str. I

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Uroczystościom przewodniczył bp Zbigniew Zieliński

Uroczystościom przewodniczył bp Zbigniew Zieliński

Rozpoczynamy w imię Boże Jubileuszowy Rok Ottonowy, abyśmy jeszcze bardziej dotknęli Kościoła, który jest na tych ziemiach i który chce na tych ziemiach dalej oddychać Duchem Świętym – powiedział w archikatedrze bp Zbigniew Zieliński.

Inauguracja Roku św. Ottona w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej miała miejsce w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, podczas Mszy św. sprawowanej w szczecińskiej archikatedrze przez administratora apostolskiego archidiecezji bp. Zbigniewa Zielińskiego wraz z bp. Henrykiem Wejmanem oraz przybyłymi kapłanami.
CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa ulicami Oleśnicy w intencji nawrócenia dr Jagielskiej

2025-04-24 21:47

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Fundacja Pro-Prawo do Życia

Kiedy morduje się niewinnych, opór staje się obowiązkiem moralnym. Dlatego 10 maja Fundacja Pro-Prawo do życia organizuje w Oleśnicy publiczną Drogę Krzyżową ulicami miasta i wokół szpitala: w intencji nawrócenia Gizeli Jagielskiej oraz powstrzymania aborcji. Po jej zakończeniu odbędzie się wiec, na którym Fundacja przedstawi plan działania na rzecz zatrzymania aborcjonistów i ochrony dzieci. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Osobom chcącym przyjechać do Oleśnicy Fundacja udzieli wsparcia.

Papież Jan Paweł II mówił, że: "naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości" i wzywał wszystkich Polaków do jednoznacznego opowiedzenia się za życiem. W aktualnej sytuacji bierność oznacza przyzwolenie na mordowanie kolejnych dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo o Franciszku: gonił za niesfornymi owcami

– Odszedł pasterz dobry, który gonił za niesfornymi owcami i kazał je przyprowadzać z peryferii – powiedział o papieżu Franciszku abp Wacław Depo. 24 kwietnia w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłego Ojca Świętego.

We wprowadzeniu do Liturgii hierarcha przywołał słowa Franciszka: „Zmartwychwstały wprowadza nas do swojego świata, krok po kroku, pod warunkiem, że nie będziemy udawać, iż wszystko już wiemy. (...) Twoje oczekiwania nie pozostaną niespełnione, twoje łzy zostaną otarte, twoje obawy zostaną przezwyciężone przez nadzieję, ponieważ Pan cię poprzedza, idzie przed tobą. I z Nim życie zaczyna się na nowo”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję