Reklama

Niedziela Kielecka

Sposób na wakacje

Czas pandemii nauczył nas odkrywać uroki Polski, których bez liku. Jednak rok temu nikt nie spodziewał się, że razem z nami wakacje spędzi tak wielu Ukraińców.

Niedziela kielecka 28/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

Ukraina

T.D.

Rokrocznie w Kaczynie Caritas kielecka organizuje turnusy kolonijne, tym razem dla dzieci z Ukrainy

Rokrocznie w Kaczynie Caritas kielecka organizuje turnusy kolonijne, tym razem dla dzieci z Ukrainy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co wybrać z bogatej oferty? Legalność wypoczynku warto sprawdzać na rządowej stronie internetowej wypoczynek.mein.gov.pl. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty planuje skontrolować 25 procent wypoczynków organizowanych w województwie świętokrzyskim. Tradycyjnie uruchomiono również numer interwencyjny, pod którym rodzice i uczestnicy obozów czy kolonii mogą zgłaszać ewentualne nieprawidłowości. Numer 512 172 140 działa od pierwszego dnia wakacji.

Wypróbowana oferta Caritas kieleckiej

Wakacje nad morzem i w polskich górach – tam Caritas kielecka organizuje cztery wyjazdowe turnusy kolonijne dla ok. 400 dzieci. Dodatkowo organizacja proponuje półkolonie stacjonarne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieci z diecezji kieleckiej będą wypoczywały w Chłapowie nad Bałtykiem podczas trzech turnusów, a jeden turnus odbywa się w Zakopanem. Dodatkowo – w leśnym ośrodku Caritas w Kaczynie, Caritas kielecka organizuje w lipcu wypoczynek dla ok. 30 dzieci z Ukrainy przebywających na Kielecczyźnie, chodzi przede wszystkim o dzieci, które znalazły schronienie w Kazimierzy Wielkiej – wychowanków domu dziecka ze Lwowa. Jak mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, ładnie położony Kaczyn i atrakcje lokalne pomagają się wyciszyć, złapać oddech. – Niektóre z dzieci ukraińskich dołączą do naszych turnusów stacjonarnych – dodaje kapłan.

W ramach kolonii wyjazdowych organizatorzy przewidują wiele atrakcji, ale także wspólną modlitwę, prowadzoną przez duszpasterzy oraz elementy patriotyczne i profilaktyczne. To dobry sprawdzony zwyczaj pracowników Caritas – tworzenie dorocznych programów autorskich w nawiązaniu do ważnych rocznic, wydarzeń itd. Chodzi także o zaradzenie brakom wychowawczym, edukacyjnym.

W tym roku praca z dziećmi na koloniach bazuje na programie „Odkrywcy talentów”, w którym chodzi o odkrywanie własnych możliwości, budowanie pozytywnego wizerunku w oparciu o potencjał osobowy. – Chcemy zarazem pokazać, że talent to nie tylko uzdolnienia plastyczne, muzyczne, czy sportowe, to także zdolność do bycia dobrym, koleżeńskim, wartościowym – tłumaczy ks. Banasik.

Reklama

Kolonie Caritas kieleckiej są organizowane dzięki środkom uzyskanym z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, wsparcie otrzymano od samorządów Jędrzejowa, Miechowa, Słomnik oraz od świętokrzyskiego kuratorium oświaty. Zdecydowana większość dzieci nie ponosi odpłatności, niektóre – częściową. Caritas Polska pomaga z kolei finansowo zorganizować pobyt dla dzieci z Ukrainy.

Natomiast półkolonie odbędą się w dwóch świetlicach kieleckich, w Chmielniku oraz w Jędrzejowie, z bogatym programem wycieczkowym, wieloma konkursami, zadaniami twórczymi i elementami wychowania religijnego.

Instytucje miejskie w wakacje

Dla tych, którzy wakacje zamierzają spędzić w mieście, kieleckie instytucje kultury przygotowały moc atrakcji – każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie dzieje się w większych miastach diecezji. Widmo pandemii, inflacja i trudna sytuacja materialna wielu rodzin sprawiają, że decydują się one na wakacje w mieście. Warto odwiedzać strony poszczególnych instytucji i sprawdzać ich letnią ofertę.

– W tym roku propozycje kierujemy nie tylko do kielczan, ale również do dzieci z Ukrainy – będziemy gościć ok. dwustu dzieciaków z Winnicy. We współpracy z województwem zorganizujemy dla nich cztery turnusy letniego wypoczynku wypełnione różnego rodzaju aktywnością i zwiedzaniem nie tylko Kielc, ale też całego regionu – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowało ofertę dla wszystkich, którzy akurat mają wakacje, czyli nie tylko dla dzieci, ale również osób dorosłych i seniorów. Jak informuje dyrektor Daria Dyktyńska, oferta nosi nazwę „Buduj swój dobrostan w Muzeum Zabawek i Zabawy”. Jej ideą jest praca z emocjami, gdyż obcowanie z obiektem muzealnym łagodzi obyczaje, wycisza i pozwala odetchnąć. W ramach tego projektu odbędą się m.in. zajęcia z bajkoterapii, dogoterapii i muzykoterapii.

Reklama

Z kolei OMPiO zapowiada spacery historyczne po okolicy Wzgórza Zamkowego, a Instytut Dizajnu – warsztaty projektowe „Dzika glina” oparte na materiałach pozyskanych z remontu nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Kielecki Teatr Tańca zapowiada – od 23 do 26 sierpnia bezpłatne warsztaty. Kieleckie „Lato w mieście” rozpoczęło się 25 czerwca.

Upalna pogoda zachęca do odwiedzania kąpielisk i tutaj także warto zadbać o bezpieczeństwo. W województwie mamy 13 kąpielisk, w których wodę nadzoruje Sanepid. Jak informuje Robert Orzechowski, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, spośród 13 kąpielisk, 4 znajdują się w powiecie kieleckim. To obiekty w Strawczynie, Morawicy, Wilkowie i Borkowie.

„Kościelny” wyjazd

Pielgrzymka autokarowa do sanktuarium w Polsce czy gdzieś w świecie, pątniczy szlak Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę (z jej rowerową alternatywą), a może pomyśleć o Światowych Dniach Młodzieży, czy wyruszeniu na Camino szlakiem Jakubowym? Są ewangelizacyjne wyprawy w góry i spływy kajakowe, turnusy oazowe, rekolekcje… Dla wielu to wyczekiwany, kojący i budujący sposób na wakacje, łączący Boże sprawy z wypoczynkiem i poznawaniem nowych miejsce, szczególnie wartościowy dla tych, dla których ważne jest budowanie relacji z Bogiem.

Wakacje dla swoich podopiecznych organizuje San Damiano w Chęcinach – Franciszkański Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który w klasztornych obiektach prowadzą od 18 lat ojcowie franciszkanie. – Wyjeżdżamy z naszymi pacjentami do Kalwarii Pacławskiej na Franciszkańskie Spotkanie Młodych w ostatnim tygodniu lipca. Poza tym planujemy wyjazd z nimi na kajaki i w góry – informuje ojciec Paweł Chmura. Dodaje, że dla podopiecznych ośrodka organizowane są także piesze wycieczki po Górach Świętokrzyskich i po pięknych okolicach Chęcin – odzyskujący zdrowie po nałogach pochodzą z różnych stron Polski i świętokrzyskie także stanowi dla nich atrakcję. Wypoczynek organizują niektóre parafie; „Grupa ministrantów z parafii Chrystusa Króla w ramach rozpoczynających się wakacji wybrała się wraz z opiekunem ks. Łukaszem do Parku Rozrywki „Energylandia”, aby się zrelaksować. Cały dzień upłynął nam w miłej atmosferze. Wykorzystaliśmy prawie wszystkie atrakcje parku” – taki wpis znalazł się na facebooku kieleckiej parafii Chrystusa Króla. Liturgiczna służba ołtarza ma także zorganizowane ciekawe turnusy wyjazdowe w wymiarze diecezjalnym.

Słowem, każdy odnajdzie coś dla siebie, na co już najwyższa pora. Bo wakacyjny wypoczynek to nie tylko potrzeba organizmu, to też sztuka – trzeba go mądrze i pięknie zaplanować, a potem przeżyć.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Janusz Śniadek: polityka prorodzinna w Polsce to fikcja

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

Bożena Sztajner

Polityka prorodzinna w Polsce to fikcja - mówił Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ "Solidarność", który był uczestnikiem trwającego w Radomiu Tygodnia Społecznego organizowanego przez Akcję Katolicką. Polityk mówił, że dzisiaj w kraju powinna obowiązywać zasada: polityka zatrudnienia fundamentem polityki rodzinnej i demograficznej.

Janusz Śniadek mówił, że statystycznie wysokość dochodów nie jest istotna dla decyzji dotyczącej narodzin dziecka, lecz dużo ważniejsza jest stabilizacja zawodowa, najlepiej przez obu małżonków. - Dlaczego Polki tak chętnie rodzą dzieci w Wielkiej Brytanii, czy w krajach skandynawskich? Dzięki polityce prorodzinnej, polegającej na bardzo dużym bezpieczeństwie socjalnym, które dzisiaj sprawia, że współczynnik dzietności wśród Polek na emigracji jest wyższy niż w naszym kraju - powiedział polityk.

Janusz Śniadek wiele uwagi poświęcił również polskiemu systemowi emerytalnemu, któremu grozi katastrofa. - To postępujący zanik stosunku pracy, plaga umów śmieciowych i ucieczka pracodawców od płacenia składek - wyliczał były szef Solidarności.

Tydzień Społeczny w Radomiu trwa od niedzieli. Tego dnia gościł abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Podczas spotkania mówił, że pełnię człowieczeństwa tworzą kobieta i mężczyzna. Mówił też o etycznych granicach regulacji prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro. Odbyło się również spotkanie z redaktorem Krzysztofem Ziemcem.

Dzisiaj kolejne spotkanie Tygodnia Społecznego - tym razem w Resursie Obywatelskiej o godzinie 18.00 wykład Cezarego Mecha "Konsekwencje antyrodzinnej polityki Państwa - diagnoza i postulaty". Odbędzie się także panel parlamentarzystów o polityce prorodzinnej z udziałem: Andrzeja Dery, prof. Józefa Hrynkiewicza i Jacka Żalka.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Organy katedralne do remontu!

2024-04-29 08:42

mat. pras

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej!

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej! W najnowszym podcaście organach katedralnych w rozmowie z Krzysztofem Bagińskim i Krzysztofem Garczarkiem opowiada Ks. kanonik Paweł Cembrowicz - proboszcz Katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu oraz można posłuchać i zobaczyć ostatnie, historyczne wręcz dźwięki utrwalające brzmienie przed demontażem instrumentu zaprezentowali organiści - Wojciech Mazur i Mateusz Żegleń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję