Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymująca Pani Fatimska

Przemyśl był miejscem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która od ubiegłego roku pielgrzymuje po całej Polsce.

Niedziela przemyska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

pielgrzymowanie

Dariusz Lasek

Figura Matki Bożej w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi

Figura Matki Bożej w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryja mówi: „Gdybyś wiedział jak bardzo cię kocham, płakał byś z radości...”. Z tą niezmierzoną, niepojętą w pełni przez nas matczyną miłością Maryja przychodzi do każdego z nas, zaś w ostatnich dniach, w sposób szczególny przychodzi do przemyślan.

W życiu każdego człowieka, pośród szarej codzienności, zdarzają się doświadczenia wyjątkowe. Zapewne jednym z takich wyjątkowych doświadczeń była niesamowita w swym zasięgu i rozmachu, duchowa „akcja” przeprowadzana w naszym mieście – był to szczególny czas łaski dla Przemyśla i mieszkańców. Oto od 3 do 30 września br. Przemyśl był miejscem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która od ubiegłego roku pielgrzymuje po całej Polsce! Ostatnio podobne wydarzenie w Przemyślu miało miejsce blisko dwadzieścia pięć lat temu i trwało tylko dwa dni. Tym razem przemyślanie mogli się cieszyć szczególną obecnością Matki Bożej w jej fatimskim znaku cały miesiąc. Swoim patronatem i błogosławieństwem to niecodzienne wydarzenie objął bp Stanisław Jamrozek. Była to wielka łaska dla naszego miasta, że właśnie w tym trudnym dla wszystkich czasie, jakim jest życie w konsekwencjach pandemicznej rzeczywistości, mieszkańcy mieli okazję doświadczyć wyjątkowej obecności Maryi, kolejny raz mogli się oddać w Jej przemożną opiekę i czuwać przy Niej, wypraszając potrzebne dary dla siebie i miasta. Był to szczególny czas, kiedy Maryja przyszła z darami do swoich dzieci, tych dobrych, utwierdzając je w wierze, ale i do tych pogubionych, z łaską nawrócenia. Jednocześnie Maryja zdaje się wzywać każdego po imieniu, wskazując na Najświętszy Sakrament jako ratunek dla świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczyste powitanie Matki Bożej w Przemyślu miało miejsce w dniu 3 września o godz. 15.00 na przemyskim Wzniesieniu, pod Krzyżem Zawierzenia, gdzie w imieniu przemyślan bp Stanisław Jamrozek dokonał oficjalnego przyjęcia figury Matki Bożej, a także błogosławieństwa miastu i mieszkańcom. Następnie figura procesyjnie została przeniesiona w asyście wiernych do pierwszego kościoła stacyjnego peregrynacji – sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów. 30 września biskup Stanisław także pożegnał figurę Matki Bożej Fatimskiej w parafii Świętej Trójcy, w obecności dużej liczby wiernych. Zebrani mogli usłyszeć świadectwo wiary Michała Ulewińskiego, jak również opowiedzianą przeze mnie historię figury Matki Bożej Niepokalanej znajdującej się na terenie parafii Świętej Trójcy, do której co miesiąc pielgrzymują mężczyźni z Męskiego Różańca, oraz dowiedzieć się o nieznanych przez wielu faktach, wskazujących na cudowną interwencję Matki Bożej w tym miejscu, dotyczących tej figury, a wszystko po to, aby przywrócić dawny blask figurze, ponieważ wymaga ona gruntownej renowacji.

Reklama

Figura Matki Bożej, w asyście mężczyzn z Męskiego Różańca i Wojowników Maryi wędrowała po Przemyślu poprzez cztery wybrane parafie: wspomniane wcześniej sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Ojców Franciszkanów, parafię św. Józefa Księży Salezjanów, parafię św. Antoniego Ojców Reformatów oraz parafię Świętej Trójcy. W każdej z tych parafii figura była obecna około tygodnia. Pożegnanie w tych parafiach składało się m.in. z aktu poświecenia Niepokalanemu Sercu Maryi zebranych wiernych. Kustoszem figury Matki Bożej jest Michał Ulewiński, który był obecny w Przemyślu w czasie trwania peregrynacji. Warto przypomnieć, że jest to człowiek, który w pokutnej intencji przeszedł z dużym krzyżem przez Polskę wzdłuż i wszerz, jak również wyniósł go na Giewont (pielgrzymka w 2020 r. została zrealizowana przez Michała w intencji pokutnej za grzechy swoje i Polaków oraz w intencji błagalnej o błogosławieństwo dla Polski).

Głównym organizatorem peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Polsce jest Męski Różaniec z Warszawy, zaś organizatorami na ziemi przemyskiej jest Męski Różaniec i Wojownicy Maryi Przemyśl, współorganizatorami są parafie przyjmujące figurę Matki Bożej. Najważniejszymi celami peregrynacji oraz działania Męskiego Różańca są: pogłębienie relacji z Matką Bożą; rozwój praktykowania Nabożeństwa Wynagradzającego Niepokalanemu Sercu Maryi, którego „chce Bóg” i o które prosiła Matka Boża w Fatimie, podając to rozwiązanie jako ratunek dla dusz, rodzin oraz świata; inspiracja dla wspólnot parafialnych do regularnego adorowania Najświętszego Sakramentu oraz codziennego odmawiania Różańca św. w intencji Ojczyzny.

Reklama

Jak do tej pory, w październiku 2020 r. figura Matki Bożej Fatimskiej odwiedzała parafie warszawskie, w listopadzie zawitała do Krakowa i okolic, w grudniu dotarła do archidiecezji łódzkiej, w styczniu 2021 r. goszczono ją w Kielcach, w lutym w archidiecezji gdańskiej, w marcu w parafiach archidiecezji warmińskiej, w kwietniu pielgrzymka odbywała się w archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej, w maju figura pielgrzymowała w diecezji siedleckiej, w czerwcu na Podhalu, w miesiącu lipcu w archidiecezji lubelskiej, w sierpniu w diecezji rzeszowskiej, zaś kolejnym etapem peregrynacji był Przemyśl.

Należy wspomnieć, że peregrynacja jest oddolną inicjatywą świeckich mężczyzn zgromadzonych wokół Męskiego Różańca w Warszawie i w ponad pięćdziesięciu innych miastach w Polsce i za granicą, w tym Męskiego Różańca w Przemyślu. Całe przedsięwzięcie było konsultowane z opiekunem duchowym ks. Krzysztofem Czaplą, pallotynem. Pielgrzymka jest realizowana we współpracy z Sekretariatem Fatimskim i pod okiem dyrektora tej instytucji, ks. dr. Krzysztofa Czapli, który przybliżał nam wszystkim przesłanie z Fatimy także w Przemyślu, w parafii Świętej Trójcy, Nota bene – figura została przekazana przez ks. Czaplę wprost z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. Misja pielgrzymującej figury Matki Bożej zawiera się w zdaniu: „Matko Boża, zjednocz serca Polaków, abyś była bardziej znana i miłowana, aby przesłanie z Fatimy poznał i wypełnił świat…”.

Reklama

W sposób szczególny należy podziękować pomysłodawcom inicjatywy peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej na ziemi przemyskiej – mężczyznom zgromadzonym przy Męskim Różańcu i Wojownikom Maryi Przemyśl, którzy poświęcili wiele trudu, czasu i energii, by do tego przedsięwzięcia mogło w ogóle dojść.

Trzeba podziękować osobom duchownym z biskupem Stanisławem na czele, jak również wszystkim uczestnikom peregrynacji. Dzięki temu dla wielu przemyślan peregrynacja stała się okazją do pogłębienia relacji z Matka Bożą, jak również poznania i podjęcia przesłania z Fatimy, które jest stale aktualne.

Peregrynacja zgromadziła wielu wiernych na codziennej wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu, jak również modlitwie różańcowej. Zaktywizowała księży proboszczów, grupy działające przy parafiach i parafian do uroczystego przeżycia tego wyjątkowego spotkania z Matką Bożą. Była to też odpowiedź na wezwanie samego Jezusa Chrystusa, którego pragnieniem wyrzeczonym do ludzkości za pośrednictwem s. Łucji jest: „by Maryja była bardziej znana i miłowana…”. Pozostajemy w nadziei, że choć odrobinę mieszkańcy miasta Przemyśla przyczynili się do tej świętej prośby naszego Pana.

2021-10-19 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Asyżu uczcić patrona Polski

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2023, str. V

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

ks. Krzysztof Hawro

Ołtarz z obrazem św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym.

Ołtarz z obrazem św. Stanisława BM w Górecku Kościelnym.

Modlitwa w Rzymie i Asyżu – to główne punkty pielgrzymki do Włoch organizowanej we wrześniu dla uczczenia 770. rocznicy św. Stanisława Biskupa i Męczennika, która odbyła się w Asyżu 8 września 1853 r.

Dla wiernych diecezji bielsko-żywieckiej przygotowano cztery programy wyjazdowe, którym patronuje czterech świętych. Są to: grupy św. Ojca Pio, św. Katarzyny Sieneńskiej, św. Franciszka z Asyżu i św. Jana Pawła II. Trzy pierwsze pojadą do Włoch autokarami, ostatnia poleci z Radomia samolotem. Wszyscy pielgrzymi spotkają się na wspólnej modlitwie w Watykanie i Asyżu. Zaplanowano wyjazdy z Andrychowa, Kęt, Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna, a w przypadku większych grup miejsca te mogą być ustalane indywidualnie.

CZYTAJ DALEJ

Święty lekarz

Niedziela rzeszowska 6/2018, str. VII

[ TEMATY ]

sylwetka

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati

Św. Józef Moscati

Papież Franciszek w swoim Orędziu na XXVI Światowy Dzień Chorego ukazuje Jezusa na Krzyżu i Jego Matkę. Chrystus poleca św. Janowi wziąć Ją do siebie – „i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 27). W tajemnicy Krzyża Maryja jest powołana do dzielenia troski o Kościół i całą ludzkość. Również uczniowie Jezusa są powołani do opieki nad ludźmi chorymi.

CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem - #V niedziela wielkanocna

2024-04-27 10:33

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję