Reklama

Niedziela Legnicka

Sierpień – zaproszeniem do abstynencji

Jak co roku dociera do nas apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości z prośbą o podjęcie w sierpniu postawy abstynencji. W ubiegłym roku, mając na uwadze znaczenie rodziny w wychowaniu do trzeźwości, podkreślano rolę ojca. W bieżącym roku, zespół kieruje naszą uwagę na rolę matki, która jako kochająca dzieci i rodzinę, dbająca o trzeźwość rodziny, sama zachowuje postawę trzeźwości.

W każdej diecezji prowadzone jest Duszpasterstwo Trzeźwości. Przez działalność duszpasterzy i osób świeckich, zadaniem duszpasterstwa jest niesienie wielorakiej pomocy osobom uzależnionym i ich bliskim. O komentarz do tegorocznego apelu Episkopatu Polski, poprosiliśmy diecezjalnego duszpasterza trzeźwości ks. Bronisława Piśnickiego: – Najpierw warto doprecyzować, że nie przeżywamy miesiąca trzeźwości – jak to często popularnie mówimy, ponieważ w trzeźwości powinniśmy trwać zawsze, ale przeżywamy miesiąc abstynencji, a więc zdecydowanego postawienia na odmowę spożywania alkoholu. Ten apel płynie do nas w miesiącu ważnym ze względu na wartości patriotyczne i religijne. To propozycja co roku kierowana przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski do wszystkich w Polsce. Ma to być czas uświadomienia sobie na nowo, jak wielkie zagrożenie płynie z nadużywania alkoholu i konsekwencji z nim związanych. Musimy ciągle budzić w sobie świadomość, prawdę o tym zjawisku i pobudzać się do odpowiedzialności ze strony każdego z nas – mówi duszpasterz.

Sierpień jest też dobrym czasem do zwrócenia na nowo uwagi w pracy duszpasterskiej parafii na działania, które mogą zmobilizować wiernych do podjęcia decyzji o abstynencji. Jednym z nich jest możliwość wpisania się do Parafialnej Księgi Abstynencji. Należy to umożliwić mieszkańcom parafii przez wyłożenie takiej księgi w widocznym miejscu. Czas deklaracji nie musi obejmować tylko sierpnia, może być też kontynuowany.

Reklama

– Na pewno nie jest łatwo podjąć taką decyzję. Tym bardziej że wypada w miesiącu wakacyjnym, który stwarza wiele okazji do sięgania po alkohol – mówi ks. Piśnicki. – W dyskusji, w kręgu duszpasterzy trzeźwościowych, stawiano już pytania, czy nie można by związać takiej decyzji z innym okresem roku liturgicznego, np. Wielkim Postem. Ale powiedziano i wyjaśniono, że sprawa jest tak poważna i na tyle alkoholizm jest ciągle dużym zagrożeniem, że jednak postanowiono zostawić ten miesiąc. Argumentowano, że powinniśmy umieć zdobywać się na coś więcej. Doceniając wagę problemu, umieć z czegoś zrezygnować. Powinniśmy zdobyć się na to doświadczenie ofiary, samozaparcia, aby sierpień naprawdę był miesiącem abstynencji. Żeby „odkręcać” chorą, szatańską obyczajowość, że alkohol jest dobry na każdą okazję i brak okazji. Z takim bezkrytycznym podejściem, trzeba nam takich momentów i takich miesięcy sierpniowych, aby pokazać, że różne wydarzenia, uroczystości rodzinne i inne można obchodzić bez alkoholu.

W naszej diecezji od stycznia br. dekretem ówczesnego biskupa legnickiego Stefana Cichego na prośbę Duszpasterstwa Trzeźwości powołano do życia Dzieło Modlitewnego Wsparcia Osoby Uzależnionej. Przez analogię można to dzieło porównać do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Chodzi o zachęcanie wiernych do podjęcia określonej modlitwy za osobę uzależnioną, Bogu tylko wiadomą, w ustalonym dobrowolnie czasie (np. przez miesiąc, rok). Ma to być udokumentowane przez wypełnienie specjalnej deklaracji, w której też znajduje się zaproponowana modlitwa do odmawiania. W deklaracji umieszczona jest również wkładka, którą wypełniamy i przekazujemy lub odsyłamy pod wskazany adres. Egzemplarze deklaracji są do pobrania u osób upoważnionych w poszczególnych rejonach lub animatora Diakonii Modlitwy. Informacje na ten temat znajdziemy pod adresem: www.trzezwosc.diecezja.legnica.pl.

Reklama

Pytany o to, skąd pomysł wsparcia modlitewnego osób uzależnionych, diecezjalny duszpasterz trzeźwości odpowiada: – Z doświadczenia. W długoletnich spotkaniach z osobami uzależnionymi widzimy, jak ciężko jest namówić taką osobę do podjęcia leczenia. Często zamyka się w sobie, nie chce się przyznać do choroby, nie chce skorzystać z pomocnej dłoni. Stąd pomysł, aby takie osoby wesprzeć modlitwą, aby otworzyły się na pomoc oferowaną im przez innych.

Ważna w pomocy zarówno tym osobom, jak i ich bliskim jest nasza modlitwa, osobiste wyrzeczenie się alkoholu, by wspierać i pomagać osobom uzależnionym. Ważne jest też promowanie spotkań bezalkoholowych, wesel, festynów. Nieporozumieniem jest organizowanie wydarzeń z nawet „niewinnym” piwem. Warto także cierpliwie i wytrwale bezpośrednio oddziaływać na takie osoby, zachęcając, aby skorzystali z porady, punktów konsultacyjnych (jeden z nich działa w weekendy w sanktuarium w Krzeszowie), punktów pomocowych (jest ich ponad 50 na terenie naszej diecezji. Zapraszamy też i zachęcamy duszpasterzy do odprawiania Mszy św. o trzeźwość, podczas których trzeźwiejący alkoholicy, mogą podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami.

Całość rozmowy z ks. Bronisławem Piśnickim znajdziemy na stronach Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.

2014-07-31 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup, który zostawia nadzieję. Książka abp Zimonia z okazji 60-lecia kapłaństwa

[ TEMATY ]

książka

abp Damian Zimoń

Bożena Sztajner/Niedziela

Z okazji 60-lecia święceń kapłańskich abp Damian Zimoń udzielił niezwykłego wywiadu Alinie Petrowej-Wasilewicz oraz ks. Arkadiuszowi Wuwerowi. Podsumowuje w niej 60 lat posługi, opowiada o początkach kapłaństwa, sytuacji Kościoła oraz wielkiej miłości do Śląska.

- George Weigel określił Jana Pawła II mianem Świadka nadziei. Niniejsza książka jest podstawą do tego, by abp. Damiana Zimonia, ucznia naszego Świętego Rodaka z czasów krakowskich, nazwać także Świadkiem nadziei, naszym śląskim Świadkiem nadziei - powiedział o książce abp. Zimonia ks. prof. Antoni Bartoszek, Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Arcybiskup Zimoń, w książce „Zostawiam wam moją nadzieję”, z pasją opowiada o trudnych czasach konfrontacji Kościoła z komunizmem, i duszpasterskich wyzwaniach, jakim musiał sprostać w trwającej 60 lat drodze kapłańskiej, o słynnych pielgrzymkach do Matki Bożej Piekarskiej oraz wielkiej miłości do Śląska.

To książka niezwykle pasjonująca, wypełniona wspomnieniami spotkań z wielkimi ludźmi Kościoła - jak Jan Paweł II - ale także z politykami i osobami zasłużonymi dla kultury. Dzieli się przy tym swoim spojrzeniem na losy Kościoła i duchownych w ostatnich dekadach.

- Lektura tej książki odsłania przed nami mniej znane rysy osobowości i serca emerytowanego Pasterza katowickiego. Odkrywamy w niej głębię duchową jego wnętrza, możemy zaczerpnąć wiele inspirujących treści z mądrości życia i bogatego doświadczenia Kościoła oraz pasterskiej posługi - napisał o książce bp Andrzej Czaja.

„Zostawiam wam moją nadzieję” to także książka pełna trudnych i ważnych pytań o religię, współczesny świat, stan Kościoła w przyszłości, o Polskę oraz Śląsk. Abp Zimoń za sprawą niezwykle głębokich i przenikliwych odpowiedzi, stara się osiągnąć jeden cel - wskazać na Chrystusa, który jest odpowiedzią na każde pytanie i każdą bolączkę. I w ten sposób dać nadzieję kolejnym pokoleniom.

Abp Damian Zimoń jest emerytowanym metropolitą katowickim. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1957 roku. Jest doktorem teologii w zakresie liturgiki. Święcenia biskupie otrzymał 29 czerwca 1985 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach[1]. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, prymas Polski, w asyście kardynała Franciszka Macharskiego, arcybiskupa metropolity krakowskiego, Jerzego Stroby, arcybiskupa metropolity poznańskiego, i Józefa Kurpasa, biskupa pomocniczego katowickiego.

Paliusz metropolitalny odebrał 29 czerwca 1992 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. W 1993 założył Studium Katolickiej Nauki Społecznej i Archidiecezjalne Kolegium Teologiczne. W 1989 reaktywował diecezjalny oddział Caritas. Utworzył Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Radio Archidiecezji Katowickiej. W 1994 przeprowadził Archidiecezjalny Kongres Trzeźwości[1]. Przyczynił się do założenia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego (został jego wielkim kanclerzem) oraz do przeniesienia seminarium duchownego z Krakowa do Katowic.

Zaangażował się w wybudowanie Domu Świętego Józefa w Katowicach dla księży emerytów z archidiecezji katowickiej. Popierał ośrodki edukacji młodzieży Kana, a także utworzył system funduszu stypendialnego dla młodzieży[6]. W 1994 ufundował doroczną nagrodę Lux ex Silesia. 29 października 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity katowickiego.

W Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Rady Głównej (od 1996 Rady Stałej). Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Ogólnego (1989–2006), a także podjął obowiązki opiekuna Duszpasterstwa Głuchych w Polsce. Wszedł w skład Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy[1], Komisji Duchowieństwa, Komisji ds. kontaktów z Episkopatem Niemiec i Rady ds. Ekumenizmu[11]. Uczestniczył w pracach Komisji Głównej II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego i Krajowego Komitetu Obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000. W 1994 z nominacji papieża Jana Pawła II brał udział w IX Synodzie Biskupów w Rzymie, obradującego nad sprawami życia konsekrowanego i jego posłannictwa w Kościele i świecie.

Książka „Zostawiam wam moją nadzieję” ukazała się nakładem Wydawnictwa Esprit.

CZYTAJ DALEJ

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

2020-07-03 20:05

[ TEMATY ]

ekologia

kampania

Andrzej Duda

PAP

Szklarska Poręba wizyta prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.

Prezydent odwiedził w piątek popołudniu Dolnośląskie Centrum Sportu, gdzie przedstawił "Eko-Kartę" zawierającą propozycje dla Polaków dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

"To jest deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw już rozpoczętych i tych przyszłych na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną i promocję tych wartości wśród dzieci i młodzieży" - powiedział Duda.

Wskazywał, że już dziś wdrażany jest "cały szereg programów o charakterze ekologicznym, mających chronić powietrze i klimat". "Mamy nadzieję, że co najwyżej do 2035 roku połowa produkowanej energii elektrycznej to będzie energia produkowana ze źródeł odnawialnych, tzw. zielona energia. To będzie energia pochodząca z fotowoltaiki, z ferm wiatrowych, a także ze wszystkich innych zielonych źródeł, jakie tylko będziemy mogli wykorzystać" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, chodzi też o realizację przyjętych dwa lata temu założeń nowego miksu energetycznego dla Polski. Wskazał też na programy: "Czyste powietrze" - zakładający termomodernizację budynków i wymianę palenisk; "Twój Prąd", czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; "Miasto z klimatem" i "Dom z klimatem", czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, gdzie jest więcej zieleni i zbiorników wodnych.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Piotr Doczekalski

mzk/ pdo/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję