Zamojskie Dni Kresowe „Dewajtis” organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbyły się w Hetmańskim Grodzie już po raz 4. Wystarczyły 4 lata, by impreza zgromadziła stałe grono wielbicieli, którzy pragną choć na chwilę zanurzyć się w kresowych klimatach, zetknąć z ludźmi Kresów, sztuką i literaturą.
W bogatej ofercie programowej tegorocznego „Dewajtisu”, odbywającego się w dniach 20-22 maja, znalazły się m.in.: wykłady, referaty, prezentacje multimedialne, filmy, wystawa, występ artystyczny, spotkanie z poezją kresową oraz tematyczne konkursy. Wszystko to w urokliwych wnętrzach zainspirowanego poezją Bolesława Leśmiana lokalu „Szkoła Życia”, gościnnej jak co roku restauracji „Corner Pub” oraz siedziby „Civitas Christiana”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszego dnia Zamojskich Dni Kresowych ich uczestnicy powędrowali z Łukaszem Kotem przewodniczącym „Civitas Christiana” przez łotewskie zamki, jaskinie i jeziora, przy okazji poznając związki Hetmańskiego Grodu z Łotwą. Lesław Flaga, znany i ceniony przewodnik po Roztoczu i Kresach, organizator spływów kajakowych, autor audycji „Skarby Zamojszczyzny Podróże dalekie i bliskie”, emitowanej od lat na falach Katolickiego Radia Zamość, zabrał obecnych w podróż po Kresach mniej znanych. Drugi dzień to spotkanie z Krzysztofem Wojciechowskim z Katedry Ekologii Stosowanej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który opowiedział o prof. Józefie Paczoskim, polskim botaniku, badaczu flory, twórcy fitosocjologii, człowieku niepokornym o niezwykle barwnym życiorysie, którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Ilustracją do referatu były filmy: „Siedem cudów Ukrainy, Askania Nowa” oraz „W krainie bobaków”, opatrzone komentarzem Krzysztofa Wojciechowskiego. Na deser jak co roku dania kresowe serwowała restauracja „Corner Pub”. Ostatni dzień „Dewajtisu” to kresowe inspiracje zawarte w występie dzieci z Zespołu Szkół Podstawowych nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu; „Dawne Twierdze Kresowe” na fotografiach Stanisława Orłowskiego znanego i cenionego fotografa, inicjatora Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, któremu honorowo prezesuje do dziś, oraz poezja kresowa Krzysztofa Kołtuna z chełmskiego „Antykwariatu Kresowego”, z zamiłowania etnografa, obrońcy tradycji, współautora inicjatyw z dziedziny kultury, duchowego przewodnika po Kresach.
IV Zamojskie Dni Kresowe już za nami. Po raz kolejny impreza została ciepło przyjęta, zdobywając sobie nowe grono odbiorców. Gratulując organizatorom, już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejny maj. Szykuje się mały jubileusz „Dewajtisu”. Z okazji 5. urodzin organizatorzy z pewnością zatroszczą się o wyjątkową ofertę, wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i spotkań z ciekawymi osobami, czego i sobie i innym wielbicielom imprezy życzymy.