Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Dopełnienie pewnego dzieła

    Trwając w wyjątkowym czasie obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, wspominaliśmy dziś moment, w którym Karol Wojtyła rozpoczynał swoją działalność duszpasterską w Krakowie w latach 1949-51.

2025-04-01 14:11

IDMJP2

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Floriana w Krakowie we wtorek 1 kwietnia otwarta została wystawa „Duszpasterz św. Floriana". Można na niej zobaczyć archiwalne zdjęcia młodego księdza Wojtyły, ale również fotografie z czasów, gdy był już biskupem i przyjechał do parafii św. Floriana na uroczystość poświęcenia kościelnych dzwonów. Wystawa eksponuje publikacje młodego ks. Karola Wojtyły oraz dokumenty związane z pierwszymi latami posługi.

Ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego, zwrócił uwagę na wyjątkowość chwili, w której wspólnie możemy pochylić się nad niezwykłym dziedzictwem duchowym i duszpasterskim św. Jana Pawła II. „To dzięki gościnności i zaangażowaniu parafii św. Floriana możemy dzisiaj oddać hołd niezwykłemu kapłanowi i papieżowi, który z tej właśnie wspólnoty wyruszył w dalszą drogę swojej posługi. To tutaj, wśród krakowskich wiernych, budował podwaliny swojej przyszłej misji, która miała rozciągnąć się na cały świat."

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dyrektor Instytutu, zachęcając przybyłych do zwiedzania wystawy, powiedział: „Niech ta opowieść o duszpasterzu św. Floriana przypomina nam, jak wielkie znaczenie ma każdy etap naszej drogi życiowej i jak istotna jest obecność dobrych przewodników duchowych na tej drodze."

Reklama

Ks. Łukasz Michalczewski, proboszcz parafii św. Floriana, przywitał zebranych i nawiązał do pracy duszpasterskiej Karola Wojtyły: „Środowisko, które ks. Karol Wojtyła stworzył tutaj, przy bazylice św. Floriana, dało potem perspektywę jego pracy duszpasterskiej. Ks. Karol Wojtyła nawet gdy studiował, czy potem gdy był profesorem, nigdy nie przestał pracować duszpastersko i to jest taki wzór na dzisiejsze czasy dla kapłana, także naukowca, który nie tylko ma się poświęcić nauce, ale też angażować się w pracę duszpasterską."

Ks. Proboszcz nawiązał również do dziedzictwa duchowego Jana Pawła II i jego nauczania, które jest obecne w pracy Fundacji Collegium Voytylianum mającego swoją siedzibę przy tej parafii. „Cieszę się i bardzo dziękuję za te wystawę, bo ona jest dopełnieniem pewnego dzieła, które tutaj od wielu lat jest tworzone również przez poprzednich proboszczów."

Zapraszamy do zwiedzania!

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II był bardzo związany z Całunem Turyńskim

2025-04-02 08:48

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Jan Paweł II, którego 20. rocznicę śmierci dziś upamiętniamy, mówił, że Całun jest zwierciadłem Ewangelii. Modlił się przed nim krótko przed wyborem na papieża – powiedziała w rozmowie z Polskifr.fr dr Anna Krogulska, świecka misjonarka, która odwiedza różne kraje i kontynenty, opowiadając o wierze na podstawie najważniejszej relikwii chrześcijaństwa.

Już 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, przypadająca 2 kwietnia br., i trwający Wielki Post, kiedy częściej niż zwykle mówi się o Całunie Turyńskim, to dobra okazja, żeby przypomnieć znaczenie tej relikwii dla polskiego papieża.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

2025-03-31 20:56

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o liturgii.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

[ TEMATY ]

Niemcy

profanacja

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Kapłan Thomas Winter, jest przerażony: „Naprawdę denerwuje mnie sposób, w jaki traktowane są kościoły w Moguncji!” 51-latek opiekuje się pięcioma parafiami w Moguncji: św. Ignacego, św. Piotra, św. Stefana, św. Kwintyna i parafią katedralną św. Marcina. Twierdzi, że wolałby całkowicie zamknąć kościoły na dwa tygodnie i otworzyć je wyłącznie na czas nabożeństw.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję