Reklama

Suspensa „a divinis”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Lozanny, Genewy i Freiburga Charles Morerod wydał dekret zabraniający kapłanom Bractwa Kapłańskiego Piusa X, czyli lefebrystom, sprawowania liturgii w kaplicach i kościołach katolickich swojej diecezji. Sprawa jest o tyle ważna - podkreślił portal włoskiej „La Stampy” - że bp Morerod jest znanym i cenionym teologiem, sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej i członkiem delegacji Kongregacji Nauki Wiary ds. rozmów z lefebrystami. W dokumencie podkreślono również, że kapłani Bractwa są suspendowani „a divinis”. Suspensa „a divinis” to kara zabraniająca udzielania święceń bez względu na to, czy władzę tę posiada suspendowany na mocy święceń wyższych, czy też z przywileju.

Dekret podpisany przez szwajcarskiego biskupa nosi datę 20 stycznia 2013 r. Dotyczy problemu ogólnego - dostępu do katolickich kościołów i kaplic innych religii, denominacji chrześcijańskich czy wspólnot religijnych. Hierarcha pisze w nim, że duchowni religii niechrześcijańskich nie mogą dostać pozwolenia na używanie katolickich miejsc kultu. Jeżeli przemawiają za tym racje duszpasterskie, kaplice i kościoły katolickie mogą być udostępniane przedstawicielom luteran, prawosławnych, anglikanów i kalwinów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-02-12 08:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy staram się słuchać i żyć językiem miłości?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 11-13.

Poniedziałek, 17 lutego. Dzień powszedni albo wspomnienie świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
CZYTAJ DALEJ

Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

wspomnienie

pl.wikipedia.org

Serwici, Słudzy Najświętszej Maryi Panny

Serwici, Słudzy Najświętszej Maryi Panny

Do grona czczonych Założycieli należeli: Aleksy Falconieri, Bartłomiej Amidei, Benedykt Antella, Buonfiglio Monaldi, Gerardino Sostegni, Hugo Lippi-Uguccioni oraz Jan Buonagiunta Monetti.

Najbardziej znanym jest św. Aleksy Falconieri. Był kupcem i mieszkał we Florencji w czasach, kiedy kraj przeżywał rozdarcie i bratobójcze walki. W 1215 roku w samą Wielkanoc przy Ponte Vecchio we Florencji miała pojawić się Matka Boża cała we łzach, opłakująca to, że Jej dzieci są między sobą rozdarte nienawiścią i wojną. 15 sierpnia 1233 roku Matka Boża miała pojawić się po raz drugi, okryta żałobą, pełna boleści.
CZYTAJ DALEJ

Czy Unia zobowiąże państwa do uznawania rodzicielstwa osób tej samej płci?

2025-02-17 07:20

[ TEMATY ]

parlament europejski

Adobe Stock

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w dn. 13 lutego miała miejsce debata poświęcona transgranicznemu uznawaniu aktów stanu cywilnego na terytorium Unii Europejskiej - informuje Ordo Iuris.

Jako pierwszy głos zabrał Glenn Micallef – komisarz ds. sprawiedliwości międzypokoleniowej, młodzieży, kultury i sportu. Mówił on, iż uznawanie dokumentów stanu cywilnego czy rodzicielstwa w innym państwie jest podstawą swobodnego przepływu i ważnym elementem Unii Europejskiej, która opiera się na równości. Następnie Komisarz zaznaczył, że komentowana propozycja nie wymusza konieczności przyjęcia przez państwa członkowskie instytucji „małżeństwa osób tej samej płci” oraz jest potrzebna z punktu widzenia dzieci par jednopłciowych. W dalszej kolejności Komisarz zadeklarował kontynuowanie prac nad Europejskim Certyfikatem Rodzicielstwa.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję