Reklama

Inicjatywy

Rok Wiary w diecezji

Wobec ofensywy laicyzmu nie wystarczy sama tylko celebracja sakramentów. Nie wystarczy szkolna katecheza, mająca nieraz formę jednej z wielu lekcji. Nie wystarczą ogłoszenia parafialne na końcu Mszy św. Mamy wziąć do rąk Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać czego żąda od nas Pan - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz

Niedziela sandomierska 43/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Adam Stachowicz

Procesja rozpoczynająca uroczystość inauguracji Roku Wiary w bazylice katedralnej w Sandomierzu

Procesja rozpoczynająca uroczystość inauguracji Roku Wiary w bazylice katedralnej w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kościele powszechnym rozpoczął się 11 października „Rok Wiary”, ogłoszony przez Benedykta XVI. Papież w Motu Proprio „PortaFidei” pisze, że jest „zachętą do autentycznego i nowego nawrócenia się do Pana, jedynego Zbawiciela świata” (Porta Fidei, 6). Ojciec Święty podkreślił, że dokonał tego z powodu głębokiego kryzysu wiary, który dotknął wielu ludzi. Podkreśla również, że w Kościele należy zintensyfikować celebrację wiary w liturgii, szczególnie w Eucharystii; odkryć na nowo prawdy wiary, wyjaśnione szczególnie w Katechizmie. Zakończenie tego czasu łaski nastąpi w Uroczystość Chrystusa Króla 24 listopada 2013 r. Rozpoczęcie związane było z 50. rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznicą promulgowania Katechizmu Kościoła Katolickiego.

W diecezji

Bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski z udziałem kapłanów, wiernych, w tym przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń rozpoczęli w bazylice katedralnej w Sandomierzu 11 października obchody Roku Wiary na terenie naszej diecezji.
Podczas homilii bp Edward Frankowski wskazał na rozpoczynający się Rok Wiary, jako czas nie tylko pomnażania Bożego daru wiary, ale także owocnego jej przeżywania. - Odnówmy nasze przyrzeczenie wierności Bogu, aby nie tylko trwać w wierze, ale wzrastać w niej, dojrzewać i przede wszystkim, aby wydać jej owoce - mówił Kaznodzieja.
Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował diecezjalny Rok Wiary symbolicznym przekazaniem przedstawicielom parafii, zgromadzeń zakonnych i młodzieży ksiąg z tekstami soborowymi oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. - Rok Wiary ma służyć temu, aby każdy z nas indywidualnie i we wspólnocie uświadomił sobie, iż wiara jest największym skarbem, jaki posiadamy, skarbem o który trzeba się troszczyć i tak z niego korzystać, aby przynosił jak najobfitsze owoce - mówił do zgromadzonych bp Nitkiewicz. - Ojciec Święty Benedykt XVI przypomina nam, że wiara rodzi się ze spotkania z Chrystusem. Dzięki zjednoczeniu z Chrystusem pozostaje żywa i przynosi owoce. Temu będą sprzyjały różne inicjatywy duszpasterskie, jakie zaplanowaliśmy w naszej diecezji. Wierzę głęboko, że również każda parafia podejmie w związku z tym bardzo konkretne kroki. Wobec ofensywy laicyzmu nie wystarczy bowiem sama tylko celebracja sakramentów. Nie wystarczy szkolna katecheza mająca nieraz formę jednej z wielu lekcji. Nie wystarczą ogłoszenia parafialne na końcu Mszy św. Mamy wziąć do rąk Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać czego żąda od nas Pan, umacniać wiarę i dzielić się Dobrą Nowiną z innymi, którzy są daleko od Chrystusa i Kościoła - wskazywał Ksiądz Biskup. - Niech ten rok umocni gorliwość tych, którzy już to czynią. Niech rozbudzi większy zapał w tych, którzy odczuwają znużenie lub stali się letni. Niech obudzi śpiących - dodał Pasterz diecezji.
Uroczyście zostały wniesione do świątyni Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK) i dokumenty Soboru Watykańskiego II. Biskup Ordynariusz przekazał te znaczące dla Kościoła teskty przedstawicielom grup duszpasterskich.
Na początku roku szkolnego i katechetycznego odbyło się również sympozjum katechetyczno-pastoralne, którego zasadniczym tematem było zagadnienie: „Wiara i jej przekazywanie w katechezie”. W całej diecezji kontynuowana będzie podjęta wcześniej inicjatywa katechez przed Mszą św. Katechezy te dotyczyć będą Eucharystii i następnych sakramentów.
Wydział Duszpasterski podkreśla, że w każdej parafii powinny być prowadzone katechezy przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych, mające na celu wyjaśnienie sakramentu i pogłębienie wiary. W diecezji rozpoczęła się również peregrynacja relikwii bł. Czesława, połączona z sympozjum ku Jego czci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W parafiach

W każdym kościele parafialnym natomiast proboszczowie i rektorzy wraz ze swymi współpracownikami zainaugurowali Rok Wiary w niedzielę 14 października. W każdej parafii również uroczyście wniesiono do kościoła Katechizm Kościoła Katolickiego oraz dokumenty Soboru Watykańskiego II i wraz z logo Roku Wiary umieszczono w widocznym miejscu, bądź w bocznym ołtarzu.
Z inicjatyw jakie możemy podejmować w parafiach Wydział Duszpasterski przypomina o zorganizowaniu rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w oparciu o KKK i Dekalog. W Wielkim Poście 23 marca, przed Niedzielą Palmową, dodatkowo zachęca do zorganizowania nabożeństwa pokutno-przebłagalnego za grzechy przeciwko wierze.

Reklama

Inicjatywy

Od listopada w większych miastach diecezji: Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu, Połańcu, Staszowie, Ożarowie, Janowie Lubelskim, Nisku i Stalowej Woli będą organizowane Konwersatoria Wiary.
Uczestnicy przyszłorocznej pielgrzymki pieszej na Jasną Górę rozważać będą zagadnienia dotyczące głównych prawd wiary.
Na Świętym Krzyżu, 9 czerwca 2013 r., zorganizowane zostanie spotkanie Ruchów i Stowarzyszeń połączone z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w ramach przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski.
W Sandomierzu natomiast odbędzie się ogólnodiecezjalne nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu-Nabrzeziu
Mówiąc o pielgrzymkach należy wspomnieć inicjatywę zorganizowania pielgrzymowania śladami świadków wiary diecezji sandomierskiej. Obejmuje ono odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych, błogosławionych lub sług Bożych diecezji sandomierskiej.

Dla młodzieży

Ruch Światło-Życie (Oaza) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) podejmą w Roku Wiary zadanie ewangelizacyjne, które miałoby polegać na tym, że każda istniejąca już wspólnota postara się o założenie w sąsiedniej parafii grupy duszpasterskiej i przez cały rok podejmie się opieki formacyjnej nad nią.
W szkołach średnich kontynuowane będą warsztaty Eutrapelia, których tematem wiodącym będzie wiara. Katecheci i nauczyciele zachęcani są, aby zorganizować np. weekendowe lub 2-3 dniowe rekolekcje zamknięte dla bierzmowanych lub maturzystów. Dla młodzieży został, również w skali światowej i ogólnopolskiej, wydany specjalny katechizm oparty o KKK - YouCat. W diecezji i w parafiach odbędzie się jego promocja i do ręki dostaną go bierzmowani jako pamiątkę sakramentu.

Od redakcji

Jako redakcja „Niedzieli sandomierskiej” wraz z innymi diecezjalnymi mediami katolickimi, chcemy zorganizować Diecezjalny Konkurs Wiedzy na temat Prawd Katechizmowych. O szczegółach będziemy informować w kolejnych numerach naszego pisma.
24 listopada 2013 r. nastąpi zamknięcie Roku Wiary, połączone z uroczystym wyznaniem wiary we wszystkich kościołach diecezji.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Usprawiedliwieni przez wiarę w Chrystusa

Prawda o darmowym usprawiedliwieniu przez wiarę w Chrystusa jest dla wielu katolików wciąż nieznana. Czy wynika to z nieznajomości Biblii? Czy jest zbyt trudna w zrozumieniu? Czy wynika z przekonania, że tylko przez dobre uczynki człowiek może być zbawiony? Wyjątkową okazją do przypomnienia tej prawdy była „Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” (WDU), podpisana 31 października 1999 r. w Augsburgu przez przedstawicieli Kościoła katolickiego i Światowej Federacji Luterańskiej. Dokument ten stał się kamieniem milowym w próbach pokonania rozbieżności co do nauki o usprawiedliwieniu, istniejących między kontynuatorami Marcina Lutra i Kościołem katolickim. Uzyskano konsensus, który stanowi epokowe znaczenie na drodze luterańsko-katolickiej ekumenii, zatwierdzony przez Magisterium Kościoła. W ten sposób Kościół postawił w centrum uwagi wszystkich chrześcijan temat ludzkiego zbawienia, który dzisiaj ludziom niewiele mówi. Utrata świadomości grzechu spowodowała, że dzisiejszy człowiek nie rozpoznaje działania łaski, co jest niewątpliwie powodem dechrystianizacji życia. W Deklaracji zawarte jest życzenie, by wspólna doktryna na temat usprawiedliwienia weszła w życie, stając się częścią doświadczenia wszystkich wierzących, a nie tylko przedmiotem dyskusji teologów. Uczyńmy więc zadość temu życzeniu.
W Liście św. Pawła do Rzymian czytamy: „Wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie” (Rz 3, 23-24). Czym jest usprawiedliwienie? Jest ono odpuszczeniem grzechów, działaniem Bożym, które grzesznego człowieka czyni sprawiedliwym, czyli świętym. Opisując zbawcze działanie Boże w akcie usprawiedliwienia, wskazuje się na Jezusa, który sam wychodzi naprzeciw człowiekowi i darmo gładzi jego grzech. Usprawiedliwienie jest uświęceniem i odnowieniem wnętrza człowieka przez dobrowolne przyjęcie łaski, dzięki jego współpracy z Bogiem. Oznacza więc łaskę otrzymaną w sakramencie i zmieniającą grzesznika w sposób wewnętrzny w nowe stworzenie. Wciąż jednak pozostaje w człowieku skłonność do grzechu, która sama w sobie nie jest grzechem, staje się nim dopiero, gdy na niego przyzwolimy. W akcie usprawiedliwienia Bóg wyprowadza człowieka z jego grzechu i otwiera przed nim nową, właściwą relację do samego siebie.
Pod wpływem zarzutów stawianych przez reformację Sobór Trydencki (1545-63) podał formułę katolicką, która łączyła wiarę i dobre uczynki: „Nie jesteśmy zbawieni przez dobre uczynki, ale też nie ma zbawienia bez dobrych uczynków”. Wobec jednostronnego podkreślenia wiary przez protestantów katolickie kaznodziejstwo podjęło przypomnienie o dobrych uczynkach i osobistym udziale człowieka w zbawieniu. Skutek był taki, że wielu katolików przez całe swoje życie nie słyszało nigdy jasno orędzia o darmowym usprawiedliwieniu przez wiarę.
Sprawiedliwość Boża - w przekonaniu Marcina Lutra - nie oznacza karania czy też zemsty ze strony Boga w stosunku do człowieka, przeciwnie, jest aktem, przez który Bóg czyni człowieka sprawiedliwym. Św. Augustyn dużo wcześniej napisał: „Podobnie sprawa się ma ze sprawiedliwością Bożą, która dzięki Jego darowi czyni nas sprawiedliwym”. Pojęcie sprawiedliwości Bożej wyjaśnia św. Paweł w Liście do Tytusa: „Gdy zaś ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela naszego, Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym” (Tt 3, 45). Sprawiedliwość Boża jest więc dobrocią i miłością Boga, Jego miłosierdziem.

CZYTAJ DALEJ

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

[ TEMATY ]

pro life

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Pani Magdalena wraz z mężem Marcinem wygłosiła 2 maja konferencję nt. „Każde życie jest święte i nienaruszalne” w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach comiesięcznych modlitw w intencji rodzin i ochrony życia poczętego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję