Reklama

Wiadomości

Prezydent: zapewnienie Polakom bezpieczeństwa pozostaje moim najważniejszym priorytetem

Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę, że w obecnych niespokojnych czasach zapewnienie Polakom bezpieczeństwa pozostaje jego najważniejszym priorytetem. Zaznaczył, że NATO i USA pozostają gwarantem pokoju i stabilności w Europie, a utrzymanie silnych więzi euroatlantyckich jest w jej interesie.

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Marek Borawski/KPRP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podkreślał też konieczność utrzymania wsparcia dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w środę wieczorem spotkanie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy z szefami misji dyplomatycznych akredytowanymi w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent powiedział, że są dziś miejsca w świecie, gdzie słowa i siła argumentu będące podstawowymi metodami dyplomacji zostały zastąpione argumentami siły - śmiercionośnymi rakietami, czołgami, dronami i terrorem. Zaznaczał, że za miesiąc miną równo dwa lata od początku brutalnej pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę, a od 7 października jesteśmy także świadkami kolejnej odsłony konfliktu na Bliskim Wschodzie.

"Do ogromu zniszczeń, kryzysu humanitarnego i szerokich reperkusji globalnych, jakie wywołują wojny należy także dodać wielką niepewność, w jakim kierunku rozwiną się te konflikty i czy nasza demokratyczna wspólnota będzie zdolna znaleźć sposób na ich rozwiązania" - dodał.

"W tych niespokojnych czasach kwestia zapewnienia Polkom i Polakom bezpieczeństwa pozostaje moim najważniejszym priorytetem" - oświadczył Andrzej Duda. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich dwóch lat Polska zdecydowanie przyspieszyła modernizację sił zbrojnych oraz przyjęła przepisy mające na celu wspieranie tego procesu. Zapowiedział, że jako zwierzchnik sił zbrojnych będzie kontynuował ten kurs.

"Bezpieczeństwo naszych rodaków jest naszym wspólnym priorytetem. Mam nadzieję na tak potrzebną Polsce dobrą współpracę w tym zakresie z nowym rządem" - powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Andrzej Duda podkreślił, że Polska realizując zasadę sojuszniczej solidarności aktywnie angażuje się w działania zapewniające bezpieczeństwo regionowi, wschodniej flance NATO i wszystkim naszym sojusznikom. "Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego nie pozostawia żadnych wątpliwości: jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra terytorium sojuszu, tak jak i nasi sojusznicy" - zaznaczył prezydent.

Reklama

Wskazał, że nie ma żadnych wątpliwości, że to NATO i nasz największy sojusznik - USA - pozostanie gwarantem pokoju i stabilności w Europie. Zaznaczył, że utrzymanie silnych więzi euroatlantyckich jest w interesie Europy.

"Nie możemy ignorować faktu, że wojna w bliskim sąsiedztwie UE nadal trwa, a zagrożenie rozlania się konfliktu na państwa NATO nie maleje. Decyzja Kremla o rozmieszczeniu broni atomowej na terenie Białorusi jest kolejnym działaniem mającym na celu destabilizację sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Naszą odpowiedzią powinna być sojusznicza jedność i solidarność oraz pomoc Ukrainie, ponieważ imperialny apetyt Rosji nie słabnie. Wchodzimy w kolejny rok konfliktu, który stał się wojną na wyczerpanie. Rosyjska armia atakuje ukraińskie miasta, infrastrukturę, obiekty cywilne, a jej celem są też niestety bezbronni cywile" - powiedział.

Dodał, że mówiąc o broniącej się Ukrainie uznaje za pewne trzy sprawy. "Po pierwsze: będziemy nadal wspierać Ukrainę w jej walce z najeźdźcą. Polską racją stanu jest istnienie niepodległej suwerennej Ukrainy, która sama będzie decydowała o własnym losie. Po drugie wierzę, że Polska odegra ważną rolę w odbudowie Ukrainy (...) Po trzecie miejsce Ukrainy jest w strukturach euroatlantyckich, zgodnie z wolą jej obywateli. Polska od początku rosyjskiej agresji wspiera jednoznacznie Ukrainę i jej aspiracje" - mówił Andrzej Duda.

Reklama

Przypomniał, że już kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji publicznie zaapelował o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE. "Nasz ogromny wysiłek, poparty przez sojuszników, przyniósł efekt na ostatnim posiedzeniu rady Europy. Cieszę się, że europejskie ambicje Ukrainy, a także Mołdawii i Gruzji, Bośni I Hercegowiny zostały potwierdzone, a kolejne etapy procesu akcesyjnego dla tych państw wkrótce się rozpoczną" - powiedział prezydent. Zapowiedział, że Polska będzie je wspierać korzystając z własnych doświadczeń akcesyjnych, a także będzie wspierać Ukrainę w jej dążeniu do członkostwa w NATO.

Podkreślił, że byłoby to ważne dla Ukrainy, ale także dla bezpieczeństwa i przyszłości naszego regionu.

Prezydent podkreślił, że Rosja walczy nie tylko w sposób militarny, ale także poprzez słowa, a kremlowska machina propagandowa oszukuje światową opinię publiczną. Wskazywał, że rosyjscy dyplomaci "mijają się z prawdą" na temat przyczyn, przebiegu i prawdziwych celów prowadzonych przez ich kraj wojny. Zwrócił się do ambasadorów, których kraje nie mają zdecydowanego stanowiska wobec działań Rosji.

"Pora, aby wszyscy wyciągnęli odpowiednie wnioski na przyszłość i zrozumieli, że nikt inny tylko Rosja demoluje ład międzynarodowy, a wygrana na Ukrainie spowoduje, że Moskwa najprawdopodobniej podejmie kolejne agresywne działania wobec innych państw" - ocenił prezydent.

Oświadczył, że Polska bierze na siebie współodpowiedzialność za wypracowanie rozwiązań najpoważniejszych problemów, wobec których stoi Europa i świat. Wymienił wśród nich bezpieczeństwo energetyczne i sprawiedliwą transformację.

Reklama

Mówił też o polskich przygotowaniach do objęcia w pierwszej połowie 2025 r. przewodnictwa w Radzie UE; zapowiedział, że jednym z priorytetów tej prezydencji będzie transformacja i bezpieczeństwo energetyczne. Prezydent zapowiedział też dalsze działania w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Andrzej Duda zaznaczył, że w 2024 r. Polska będzie obchodzić 25-lecie obecności w NATO i 20-lecie członkostwa Polski w UE. Ocenił, że bilans tego członkostwa jest zdecydowanie dodatni".

Prezydent zapowiedział, że w tym roku będzie też zabiegał o wzmacnianie bliskich więzi Europy, w tym Polski, z USA. Zaznaczył, że jakąkolwiek decyzję podejmą Amerykanie w wyborach prezydenckich w listopadzie, dobre relacje z Waszyngtonem pozostaną dla Polski priorytetem.

Andrzej Duda podkreślał bliskie więzi Polski z krajami bałtyckimi oraz dążenia do zacieśnienia współpracy Polski w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego. Zapowiedział też dalsze wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, które - jak zauważył poddawane jest nieustającym represjom. "Będę stale upominał się o poszanowanie przez białoruski reżim praw człowieka i uwolnienie białoruskich więźniów politycznych.

Prezydent zaznaczył, że Polska w 2024 roku pozostanie też aktywna we współpracy we wszystkich ważnych gremiach międzynarodowych, a także z innymi krajami w tym państwami Afryki. Zapowiedział, że w najbliższych dniach złoży wizyty w Rwandzie, Kenii i Tanzanii. Podkreślił też rolę współpracy z Koreą Południową i wzmocnienia relacji z Chinami i Indiami.

Głos podczas uroczystości zabrał również Nuncjusz Apostolski abp Antonio Guido Filipazzi. Podkreślał wagę pokoju i harmonii w międzynarodowych stosunkach, wskazywał, że w wielu częściach świata zaburza je obecnie wojna. (PAP)

Autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mhr/

2024-01-24 23:52

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Duda-Biden: prezydent USA wspomniał o rozmowie z Janem Pawłem II

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

św. Jan Paweł II

Joe Biden

PAP/EPA/JAKUB SZYMCZUK / KPRP / HANDOUT

Przebywający z wizytą w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą wspomniał rozmowę, jaką jako młody senator odbył z Janem Pawłem II w Watykanie. - Ojciec Święty powiedział do mnie: "Proszę pamiętać, że rozmawiam z panem jako Polak, nie jako papież". Wówczas uświadomiłem sobie jak wielką siłę ma Polska - zaznaczył Joe Biden w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Na wstępie swojego wystąpienia Joe Biden wspomniał o początkach swojej politycznej kariery w latach 80 ub. wieku. Wyjawił m.in., że miał okazję spotkać się z papieżem Janem Pawłem II, który sam zaprosił go do Watykanu na rozmowę.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję