Reklama

Polska

Kraków: czuwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego

Uroczyste Msze św., modlitwy o uzdrowienie i wylanie darów Ducha Świętego, modlitwy uwielbienia oraz konferencje i prelekcje – tak właśnie Kościół krakowski planuje przeżywać sobotni czas oczekiwania przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

[ TEMATY ]

Kraków

zesłanie

Duch Święty

Marzena Zacharewicz

Już od wczoraj w Bazylice Świętej Trójcy oo. Dominikanów trwają rekolekcje przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. prowadzone przez Wspólnotę Uwielbienia i Ewangelizacji „Janki”. W dniu dzisiejszym Msza św. oraz spotkanie modlitewne rozpocznie się o godz. 19:30, natomiast czuwanie wieńczące rekolekcje będzie mieć miejsce w sobotę od godziny 21:00. W jego ramach przewidziano konferencje, uwielbienie, Mszę św. oraz akatyst do Ducha Świętego.

Drugą propozycją czuwania w wigilię Zesłania Ducha Świętego w okolicach rynku jest modlitwa organizowana przez franciszkanów i wspólnotę Nowe Jeruzalem, która rozpocznie się o godz. 20:30. Poza modlitwą w Bazylice św. Franciszka będą mieć miejsce nauczanie o Słowie Bożym oraz konferencja na temat Ducha Świętego, którą wygłosi o. Mariusz Orczykowski. Całość zakończy Msza św. oraz uroczysta agapa na klasztornych krużgankach.

Reklama

Krakowskich studentów zaprasza Centralne Duszpasterstwo Akademickie przy kolegiacie św. Anny. „Noc czuwania Zesłania Ducha Świętego” rozpocznie się Mszą św. o godz. 19:30. W ramach czuwania przewidziano także modlitwę o uzdrowienie, modlitwę o wylanie darów Ducha Świętego, a także modlitwę wstawienniczą. „Rok liturgiczny w Kościele jest żywy – musimy o tym pamiętać. Aktualnie oczekujemy w całej gonitwie i zabieganiu naszego życia przyjścia Pocieszyciela, Tego, który ma ukoić nasze serca. Takie spotkania w konkretnej wspólnocie, w tym wypadku studenckiej, mają nam to ułatwić” – mówi KAI duszpasterz akademicki, ks. Dariusz Talik.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przygotowano natomiast „Czuwanie ze świętym Papieżem Miłosierdzia” w ramach comiesięcznego „Wieczoru Jana Pawła II”. Rozpocznie się w sobotę o godz. 18:00. Nieco później, gdyż o 21:00, rozpoczną się modlitwy w katakumbach opactwa Cystersów w Krakowie-Mogile, które przygotowała Wspólnota Modlitewna Odnowa w Duchu Świętym „Liberatio”. Pod hasłem „Duch Święty rozpali Twoje serce” czuwanie modlitewne odbędzie się z kolei w kościele oo. Pijarów (ul. Dzielskiego 1). Zawiązanie wspólnoty przewidziano na godz. 20:00.

W parafii Zesłania Ducha Świętego na Ruczaju (ul. Rostworowskiego 13) modlitewne czuwanie rozpocznie Msza św. o godz. 18:00. Następnie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z nabożeństwem czerwcowym, uwielbianiem Boga słowem i śpiewem, Apelem Jasnogórskim oraz akatystem do Ducha Świętego. Szczególne wydarzenie będzie mieć miejsce w sobotę w kościele Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej na Gródku (ul. Mikołajska 21), gdzie podczas uroczystej Mszy św. dwudziestu dorosłym zostanie udzielony sakrament bierzmowania. Ponadto zostaną odprawione nieszpory gregoriańskie.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to święto przypadające w siódmą niedzielę po Wielkanocy. Tradycja ta sięga już czasów apostolskich. W tym dniu za pobożne, publiczne odmówienie całego hymnu „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź…” można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny. Uroczystość ta kończy w Kościele okres wielkanocny.

2014-06-06 11:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch nieustannie dawany

Niedziela Ogólnopolska 23/2017, str. 12-13

[ TEMATY ]

zesłanie

Fot. Graziako/Niedziela

Martin Schongauer, „Zesłanie Ducha Świętego” (XV wiek)/Fot. Graziako

Martin Schongauer, „Zesłanie Ducha Świętego” (XV wiek)/Fot. Graziako

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego wieńczy Chrystusową Paschę. Jest też dla wierzących ciągłym wezwaniem, by po prostu stawać się człowiekiem duchowym – żyć według Ducha

Treść biblijnych tekstów zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu nie zawiera w sobie systematycznej nauki nt. Ducha Świętego. Teologiczną refleksję o Nim znajdujemy w późniejszych wiekach i jest ona zawarta w bogatej kościelnej tradycji.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję