Modlitwa o jedność chrześcijan w gorzowskiej katedrze
Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku towarzyszy mu hasło „Będziesz miłował Pana, swego Boga..., a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10, 27)".
W Gorzowie Wlkp. 22 stycznia nabożeństwu ekumenicznemu z udziałem duchownych z Polski i Niemiec w katedrze przewodniczył bp Adrian Put. - Zebraliśmy się jako bracia i siostry, aby modlić się o jedność chrześcijan Teksty na ten rok zostały przygotowane przez chrześcijan z Burkina Faso w Afryce. Tam zmęczonym podróżą gościom podaje się wodę, by mogli ugasić pragnienie i przemyć zakurzone twarze. Witając Was, Bracia i Siostry, ofiarujemy wam pokrzepiającą wodę naszej miłości i oczyszczającą wodę wspólnej modlitwy – mówił na początku nabożeństwa biskup pomocniczy naszej diecezji. - Sercem naszej modlitwy jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, w której słyszymy wezwanie do miłości Boga i miłości bliźniego. Przygotujmy się na spotkanie z Bogiem miłości, oddajmy Mu chwałę i złóżmy nasze dziękczynienie – dodał.
25 stycznia br. o godz. 18.00 nabożeństwo ekumeniczne zostanie odprawione w Zielonej Górze w kościół parafii ewangelicko-augsburskiej (ul. Kazimierza Wielkiego 11). Ekumenicznej modlitwie będzie przewodniczył proboszcz tego kościoła, ks. Marcin Rayss, a homilie wygłosi ks. Stanisław Stawowczyk, proboszcz parafii polskokatolickiej w Żaganiu.
Nabożeństwu ekumenicznemu w katedrze przewodniczył bp Adrian Put
W gorzowskiej katedrze 20 stycznia odbyło się główne nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W spotkaniu wzięli udział duchowni reprezentujący różne wspólnoty chrześcijańskie, delegacja Rady Ekumenicznej z Frankfurtu nad Odrą oraz goście z Niemiec. Modlitwie przewodniczył bp Adrian Put, a homilię wygłosił ks. Jan Jadłowski, proboszcz gorzowskiej parafii greckokatolickiej.
We Francji Pismo Święte nadal utrzymuje się wśród najchętniej kupowanych książek. Co roku sprzedaje się w setkach tysięcy egzemplarzy. Tendencja wzrostowa trwa już od 5 lat. W 2023 r. osiągnięto próg 350 tys. egzemplarzy. Księgarze zapewniają, że rynek wciąż nie został nasycony.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez tygodnik Famille Chrétienne, wyjątkowa popularność Biblii nie jest zjawiskiem odosobnionym. To po prostu jeden z przejawów odrodzenia chrześcijaństwa we Francji. A świadczą o nim przede wszystkim narastająca z roku na rok liczba dorosłych, którzy proszą o chrzest, wzmożone zainteresowanie pielgrzymkami, a także coraz większa popularność, zwłaszcza wśród młodych, kursów i katechez biblijnych.
We Wrocławiu rusza 40. Międzynarodowy Festiwal Filmów „Maksymiliany”
2025-12-06 19:57
Materiał prasowy
Materiał prasowy
Dziś, 6 grudnia, stolica Dolnego Śląska staje się centrum kina inspirowanego wartościami ogólnoludzkimi. Rozpoczyna się 40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów „Maksymiliany”. W programie znalazły się darmowe pokazy produkcji z całego świata, spotkania z twórcami oraz edycja online dla widzów z całej Polski.
Tegoroczna edycja festiwalu to szczególny moment w historii wydarzenia. „Maksymiliany” obchodzą 40-lecie istnienia – ich korzenie sięgają 1985 roku i działalności Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. Od 2016 roku festiwal na stałe zagościł we Wrocławiu, promując ambitne kino pod wymownym hasłem:
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.