Reklama

Kościół

Przewodniczący KEP dla PAP nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju

Nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju - powiedział PAP Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Jak zaznaczył, nauczanie Kościoła katolickiego jest fundamentem, jest ono stałe i obowiązuje każdego katolika.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat Flickr

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Agresja nigdy nie będzie skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów zarówno w małych społecznościach, jak i w skali globalnej" - podkreślił Przewodniczący KEP. Zaznaczył, że "konieczne jest porzucenie nienawiści i uprzedzeń, poszukiwanie dialogu, jako środka rozwiązywania nawet najtrudniejszych kwestii". Wskazał na konieczności modlitwy "o pokój i nawrócenie dla tych, którzy wprowadzają nienawiść i wywołują wojny".

"Mówiąc o odpowiedzialności za Kościół, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze osobiste życie duchowe i jego rozwój" - zwrócił uwagę abp Gądecki. Jak podkreślił, "to jest nasze pierwsze i podstawowe wyzwanie". "Z dojrzałej wiary wynika zaangażowanie w życie parafii, wspólnoty i Kościoła" - powiedział hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dopytywany pojawiając się podczas obrad synodu o synodalności pomysły zmiany doktryny Kościoła katolickiego, abp Gądecki podkreślił, że "nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju".

"Nie ma w tym momencie mowy o zmianie doktryny, pewne głosy w tej sprawie nie są czymś nowym, pojawiają się już od jakiegoś czasu. W wielu kwestiach możliwe są zmiany i prowadzone jest rozeznawanie w tym kierunku, ale nauczanie Kościoła katolickiego jest fundamentem, jest ono stałe i obowiązuje każdego katolika" - powiedział przewodniczący KEP.

Wśród wyzwań stojących przed Kościołem wskazał m.in. duszpasterstwo ludzi młodych. "Głoszenie Ewangelii musi być przystosowane do współczesnych realiów, odpowiadać na potrzeby społeczne. Konieczne jest korzystanie z nowych form komunikacji i technologii" - ocenił.

Przyznał, że Kościół dostrzega "potrzebę ponownej ewangelizacji osób i środowisk, które są na marginesie Kościoła lub zaprzestały udziału w życiu jego wspólnoty". "Istotą jest otwartość na dialog i poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które stawia sobie społeczeństwo" - powiedział abp Gądecki.

Reklama

Przyznał, że wyzwaniem jest "dotarcie z prawdziwym obrazem Kościoła i tego, co może on dać człowiekowi do osób poszukujących".

PAP: Jak przyjąć do Nowonarodzonego Jezusa pokój, który On przynosi żyjąc w coraz trudniejszej sytuacji geopolitycznej na świecie, gdzie cały czas trwa wojna w Ukrainie czy na Bliskim Wschodzie?

Abp S. Gądecki: Wojna zawsze jest złem i zbrodnią przeciwko człowiekowi. Obecna sytuacja w świecie wywołuje niepokój. Kościół, w tym trudnym czasie, jeszcze mocniej głosi potrzebę przebaczenia i pojednania.

Konieczne jest porzucenie nienawiści i uprzedzeń, poszukiwanie dialogu, jako środka rozwiązywania nawet najtrudniejszych kwestii. Agresja nigdy nie będzie skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów zarówno w małych społecznościach, jak i w skali globalnej.

Jako wierzący, wiemy, że to Bóg jest stanowiącym o losach świata, dlatego tym bardziej zwracamy się ku niemu, prosząc o pokój i nawrócenie dla tych, którzy wprowadzają nienawiść i wywołują wojny.

PAP: Na mocy sakramentu chrztu św. stajemy się częścią Kościoła a więc także za niego odpowiedzialni. W czym ta odpowiedzialność – zdaniem Arcybiskupa - powinna się wyrażać na płaszczyźnie duchowej i apostolskiej? Co mogą zrobić ludzie świeccy?

Abp S.G.: Mówiąc o odpowiedzialności za Kościół, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na nasze osobiste życie duchowe i jego rozwój. To jest nasze pierwsze i podstawowe wyzwanie. Z dojrzałej wiary wynika zaangażowanie w życie parafii, wspólnoty i Kościoła.

Dziś na pewno potrzeba osób, rodzin, ludzi młodych, którzy swoim codziennym życiem, dokonywanymi wyborami i decyzjami, dają chrześcijańskie świadectwo wiary. Ważne, by być zaangażowanym, nie alienować się, nie stać z boku, ale uczestniczyć we wspólnocie Kościoła i wnosić do niej swój wkład. Każdy ma swoje miejsce w Kościele, który jest otwarty i chce dzielić się doświadczeniem miłości Boga do człowieka.

PAP: Co, w ocenie Arcybiskupa jest największym zagrożenie biorąc pod uwagę trwający w Kościele synod o synodalności. W jaki sposób Kościół w Polsce może się temu przeciwstawiać bądź obronić, jeśli dojdzie do zmiany w nauczaniu Kościoła?

Abp S.G.: Synod o synodalności, po październikowej sesji i wydaniu dokumentu podsumowującego, wszedł w swoją kolejną fazę konsultacyjną, która będzie teraz prowadzona na poziomie Kościołów lokalnych i podsumowana w Watykanie w październiku 2024 r.

Nadal wsłuchujemy się w głos Duch Świętego, pojawiają się analizy, konsultacje i propozycje rozwiązań, zgłaszane przez różnorodne środowiska. Dyskutowane są różne kwestie dotyczące przyszłości Kościoła.

Reklama

Pewne praktyki mogą różnić się między sobą, natomiast nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju. Nie ma w tym momencie mowy o zmianie doktryny, pewne głosy w tej sprawie nie są czymś nowym, pojawiają się już od jakiegoś czasu. W wielu kwestiach możliwe są zmiany i prowadzone jest rozeznawanie w tym kierunku, ale nauczanie Kościoła katolickiego jest fundamentem, jest ono stałe i obowiązuje każdego katolika.

PAP: Co zdaniem Arcybiskupa jest dziś największym wyzwaniem, które stoi przed Kościołem w naszej ojczyźnie? Na jakie aspekty trzeba będzie zwrócić uwagę roku 2024?

Abp S.G.: Wśród priorytetów znajdują się dalsze prace związane z synodem; nauczenie się synodalności czyli bycia razem a nie przeciwko sobie.

Ważną kwestią jest duszpasterstwo ludzi młodych i formy jakie powinno ono przybierać. W tej sprawie szukamy różnych rozwiązań, jest to wyzwanie, przed którym staje nie tylko Kościół w Polsce.

Głoszenie Ewangelii musi być przystosowane do współczesnych realiów, odpowiadać na potrzeby społeczne. Konieczne jest korzystanie z nowych form komunikacji i technologii.

Dostrzegamy potrzebę ponownej ewangelizacji osób i środowisk, które są na marginesie Kościoła lub zaprzestały udziału w życiu jego wspólnoty. Istotą jest otwartość na dialog i poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które stawia sobie społeczeństwo.

Kościół chce być blisko ludzi, oferuje różnorodne przestrzenie formacji i rozwoju duchowego. Wyzwaniem jest to, by docierać do osób poszukujących z prawdziwym obrazem Kościoła i tego, co może on dać człowiekowi.

Rozmawiała: Magdalena Gronek (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2024-01-01 07:53

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu Polski: Kościół jest sługą jedności

[ TEMATY ]

Boże Ciało

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Kościół służy jedności osoby, małżeństwa, Kościoła, narodu oraz jedności między narodami – mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Uczestnicy procesji przeszli ulicami miasta z sanktuarium Bożego Ciała do katedry.

Obok przewodniczącego Episkopatu Polski Najświętszy Sakrament w gotyckiej monstrancji ufundowanej przez króla Władysława Jagiełłę nieśli abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, oraz biskupi seniorzy – bp Zdzisław Fortuniak i bp Romuald Kujawski. Przed katedrą metropolita poznański wygłosił kazanie i przedstawił nowo wyświęconych księży dla archidiecezji poznańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza zatrzymanego przez CBA

2024-04-26 13:00

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska informuje o zawieszeniu proboszcza parafii św. Faustyny w Warszawie w wykonywaniu wszystkich obowiązków wynikających z tego urzędu. Jest to związane z działaniami prowadzonymi przez organy wymiaru sprawiedliwości.

Do czasu wyjaśnienia sprawy zarządzanie parafią obejmie administrator, którego najważniejszym zadaniem będzie koordynowanie duszpasterstwa parafii św. Faustyny w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję