Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan apeluje o zaprzestanie przemocy w Syrii

Na dialog nigdy nie jest za późno

Stały obserwator Watykanu przy genewskich agendach ONZ abp Silvano Tomasi wziął udział w debacie Rady ONZ ds. Praw Człowieka na temat Syrii. Ponowił apel Benedykta XVI do wszystkich Syryjczyków, aby zaniechali przemocy i przystąpili do dialogu. Stolica Apostolska wierzy, że wciąż nie jest na to za późno i że kluczową rolę mogą tu odegrać organizacje międzynarodowe, bez uciekania się jednak do przemocy - oświadczył. Zaznaczył, że zabiegając o spełnienie swych słusznych dążeń, Syryjczycy nie mogą zapominać o wielowiekowym dziedzictwie zgodnego współistnienia różnych grup etnicznych i religijnych w swym kraju. Muszą też być świadomi, że skoro należą do rodziny narodów, to wspólnota międzynarodowa może być zaniepokojona tym, co dzieje się w ich ojczyźnie.
Abp Tomasi zapewnił również o solidarności Kościoła ze wszystkimi ofiarami konfliktu i zaapelował o możliwość udzielenia im pomocy humanitarnej i medycznej.

List do biskupów Bośni i Hercegowiny

Niepokój o przyszłość katolików

Reklama

Liczba katolików w Bośni i Hercegowinie stale spada i dziś jest ich tam niewiele ponad połowa w porównaniu ze stanem sprzed 20 lat. Zwrócił na to uwagę sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone w liście, który skierował w imieniu papieża Benedykta XVI do tamtejszych biskupów. Okazją była doroczna wspólna sesja Episkopatów Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji 30 i 31 stycznia w Sarajewie.
W 1991 r., czyli przed rozpoczęciem wojny domowej w Bośni i Hercegowinie, żyło tam ok. 800 tys. katolików, obecnie jest ich tylko ok. 440 tys., a więc nieco ponad połowa tamtej liczby - przypomniał kardynał. Zaznaczył przy tym, że w wielu parafiach pozostali tylko nieliczni wierni w starszym wieku. Według statystyk tamtejszych kurii biskupich, liczba katolików wciąż maleje.
„Znane są przyczyny tego smutnego zjawiska. Wojna lat 90. spowodowała ogromne straty w ludziach i w strukturach kościelnych. Uchodźcy nie powrócili w takiej liczbie, jak się spodziewano. Trudna sytuacja gospodarcza zmusza wielu młodych ludzi do opuszczenia kraju, przede wszystkim wskutek braku pracy” - ubolewa watykański sekretarz stanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Internet

„L’Osservatore Romano” po polsku w sieci

We współpracy z polskim miesięcznikiem „L’Osservatore Romano” papieski dziennik ukazuje się w wersji internetowej również po polsku. Pod adresem www.osservatoreromano.va/portal/dt?locale=pl dostępne są w sieci przekłady ciekawych artykułów codziennego wydania gazety Stolicy Apostolskiej.
Na stronach witryny watykańskiej można znaleźć teksty opisujące działalność Ojca Świętego, artykuły o kulturze, analizy najbardziej kontrowersyjnych kwestii międzynarodowych, komentarze ekonomiczne i przegląd życia Kościoła w świecie. Odwiedzając witrynę, można także korzystać z archiwum, które każdego dnia staje się coraz obszerniejsze. Inicjatywa polskiego miesięcznika „L’Osservatore Romano” umożliwia natychmiastowy i bezpośredni dostęp do ważnych informacji z Watykanu.

Benedykt XVI

Najstarszy papież od ponad 100 lat

Benedykt XVI od 1 marca 2012 r. jest najstarszym papieżem od ponad 100 lat. 16 kwietnia będzie świętował 85. rocznicę urodzin i tym samym ma więcej lat niż jego poprzednik na Stolicy Piotrowej - Jan Paweł II (1978-2005).
Najstarszym papieżem w historii Kościoła katolickiego był Leon XIII (Vincenzo Gioacchino Pecci, 1878-1903), który zmarł w wieku 93 lat. W XIX wieku. najdłużej urzędującym papieżem w czasach nowożytnych był bł. Pius IX (Giovanni Maria Mastai-Ferretti, 1846-78), który zmarł, mając 85 lat i 9 miesięcy, a w wieku XVIII - Klemens XII (Lorenzo Corsini, 1730-40), który żył prawie 88 lat.
Od czerwca 2010 r. Benedykt XVI jest najdłużej urzędującym niemieckim papieżem w historii Kościoła. Przed nim średni czas pontyfikatu siedmiu biskupów Rzymu, uważanych za Niemców, trwał niespełna dwa lata. Najkrócej, bo 24 dni, zasiadał na Tronie Piotrowym Damazy II w 1048 r.

Na blogach piszą

Należy wiedzieć, że wszędzie, gdzie gromadziła się młodzież, zawsze pojawiał się entuzjasta, który wręcz pragnął poprowadzić młodych ku szczytnym ideom. Za swój wkład w wychowanie nie otrzymywał żadnych profitów, mimo to wkładał w swą pracę całe serce. W obecnych czasach jest nieco inaczej. Błędem byłoby powiedzieć, że dziś już nie ma prawdziwych wychowawców. Nie da się jednak ukryć, że występuje wśród nich kryzys.
Tomasz Myrcha

Mam 22 lata, moja mama dwa lata temu miała aborcję. Łono mamy, które uważałem za bezpieczne dla mnie miejsce - jak się okazało - takim nie było.
Marek2p

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Jana Bosko

[ TEMATY ]

nowenna

św. Jan Bosko

commons.wikimedia.org

Zapraszamy do wspólnego odprawiania nowenny przed wspomnieniem św. Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Leon XIV zamieszka w pomieszczeniach swoich poprzedników

2026-01-31 11:35

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Tama66/pixabay.com

Spekulacje na temat przyszłych prywatnych apartamentów papieża dobiegły końca: czy Leon XIV będzie mieszkał bezpośrednio pod dachem Pałacu Apostolskiego, czy w tradycyjnym apartamencie papieskim poniżej? „Papież zamierza wykorzystać pokoje należące do jego poprzedników jako kwatery mieszkalne dla siebie i swoich najbliższych współpracowników” - powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

Apartamenty obejmują pomieszczenia, gdzie mieszkali najbliżsi współpracownicy papieża, a także trzecie piętro. Piętro niżej znajduje się prywatna biblioteka papieska, gdzie Następca św. Piotra przyjmuje na audiencjach zwierzchników państw i rządów oraz inne osobistości.
CZYTAJ DALEJ

Papież poświęcił figurę św. Róży z Limy w Ogrodach Watykańskich

2026-01-31 13:59

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Od dziś również Peruwiańczycy mają swe miejsce kultu w Ogrodach Watykańskich. Z inicjatywy peruwiańskiego Episkopatu ustawiono tam figurę św. Róży z Limy oraz mozaikę przedstawiającą wizerunki Matki Bożej z najważniejszych sanktuariów w Peru. Poświęcenia dokonał sam Leon XIV, który przez ponad 20 lat był w tym kraju misjonarzem, w tym przez ponad 8 lat jako biskup.

Na mozaice przedstawiono osiem różnych wizerunków Matki Bożej, czczonej w różnych regionach Peru, oraz dodatkowo wizerunek Maryi Niepokalanej. Natomiast św. Róża została przedstawiona z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Figura upamiętnia mistyczne doświadczenie, którego doznała ta młoda Peruwianka, kiedy modliła się przed wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Dominika w Limie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję