Reklama

Niedziela Sandomierska

Święto młodego Kościoła

W parafii pw. św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli w Gorzycach w trakcie Eucharystii w poczet Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży bp Krzysztof Nitkiewicz przyjął nowych członków. Odbył się także festiwal piosenki patriotyczno-religijnej oraz zabawa andrzejkowa.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z  naszej diecezji złożyli uroczyste przyrzeczenie. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz Sandomierski nawiązał w kazaniu do fragmentu Ewangelii mówiącego o natrętnej wdowie, która swoją stałą, upartą i konsekwentną modlitwą wyprosiła u niesprawiedliwego sędziego obronę przed jej przeciwnikiem.

Po homilii 11 osób złożyło uroczyste przyrzeczenia na członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Sandomierskiej, stając się jego pełnoprawnymi członkami. Ponadto dwie kandydatki na zastępowych przyjęły błogosławieństwo. W wypowiadanym słowie „Gotów!” KSM-owicze przyrzekali „kochać Boga i szerzyć Królestwo Chrystusowe w swej duszy, w swej rodzinie oraz w swym środowisku, służyć czynnie Kościołowi i ojczyźnie, kształtować swój umysł, wolę i serce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzisiejsze wydarzenie poprzedziło odpowiednie przygotowanie w postaci rekolekcji, które odbyły się w Radnej Górze. Podczas trzydniowych ćwiczeń duchowych młodzież utwierdziła się na drodze powołania, przyjmując do swojego życia zawołanie – przez cnotę, naukę i pracę, służyć Kościołowi i Ojczyźnie. Gotów! Przez tę deklarację wyrażają swoją miłość do Boga i Polski, potwierdzając gotowość nieustannej pracy nad sobą – powiedział ks. Łukasz Chmiel, asystent diecezjalny KSM-u.

Przed uroczystością ślubowania po raz siódmy dobył się Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej. Po przeprowadzonych eliminacjach wyłoniono 18 finalistów. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, po której na scenie zaprezentowali się młodzi artyści. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe: soliści młodsi, soliści starsi oraz zespół. Każdy mógł wykonać jedną piosenkę o tematyce patriotycznej lub religijnej, która była oceniana przez powołane jury, w której zasiedli ks. Michał Wrona, Klaudia Mierzwa i Karolina Nowak. Pod uwagę brana była wartość wokalna, ekspresja wykonania utworu, inwencja twórcza i interpretacja oraz dobór repertuaru.

Reklama

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

– Kolejny raz wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie propagować postawę patriotyczną wśród młodych ludzi i dać szansę na zaprezentowanie swoich talentów, których w naszej diecezji nie brakuje – mówił ks. Łukasz Chmiel, asystent diecezjalny KSM. W kategorii soliści młodsi najlepiej zaprezentowała się Letycja Łyszczarz, druga była Alicja Mozgawa, trzecie miejsce zajęły Marcelina Dominik i Amelia Jakubik. Wśród solistów starszych wygrała Oliwia Walska przed Marią Marzędą. W kategorii zespoły pierwsze miejsce zajęła Schola Ad Gloriam Dei, drugie – Parafia Dzwola i trzecie „Potockie Struny”. Wszyscy uczestnicy finałowego konkursu otrzymali upominki, natomiast najlepsi w poszczególnych kategoriach puchary. – Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą głosić chwałę niepodległej Polski, która jest tak bardzo zakorzeniona w katolickiej wierze. To bardzo ważne, by wszędzie tam, gdzie mieszkamy, mówić o Bogu i wartościach, które wypływają z Ewangelii i z miłości do ojczyzny – powiedział ks. Łukasz Kołodziej, zastępca asystenta diecezjalnego KSM.

Na zakończenie intensywnego dnia młodzież z KSM-u zorganizowała zabawę andrzejkową, spędzając czas na zabawie, tańcu, śpiewie i wspólnej integracji.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

2023-11-19 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

[ TEMATY ]

wystawa

Rzym

krucyfiks

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

W ramach obchodów Roku Świętego 2000, 12 marca obchodzony był Dzień Przebaczenia. Na tę okazję Jan Paweł II kazał umieścić w Bazylice Watykańskiej słynny krucyfiks z kościoła św. Marcelego. Miliony telewidzów na całym świecie oglądały Papieża obejmującego ukrzyżowanego Chrystusa - ten papieski gest stał się jednym z symboli pontyfikatu Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nasz diecezjanin na Międzynarodowej Konferencji Liturgicznej w Rzymie

2024-05-15 10:37

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Z pasji do liturgii

Dawid Makowski

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

W dniach od 8 do 10 maja 2024 r. w murach Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie odbywała się międzynarodowa konferencja liturgiczna pt. „Sobory, Synody i Liturgia”. W wydarzeniu uczestniczył nasz młody pasjonat liturgii zielonogórzanin Dawid Makowski.

Konferencja była okazją do usłyszenia wielu referatów obejmujących swoją tematyką zagadnienia: synodalności, soboru w Nicei, związku liturgii z synodami diecezjalnymi, inkulturacji liturgicznej, architektury sakralnej, eklezjologii i współczesnych aspektów pastoralnych liturgii. Sympozjum było organizowane ze względu na przypadającą za rok siedemsetną rocznicę zgromadzenia Soboru w Nicei – wyjaśnia Dawid Makowski. - Był to czas bardzo cenny nie tylko naukowo, ale duchowo. Można było doświadczyć powszechności (czyli katolickości) Kościoła, poprzez rozmowę i spotkania z ludźmi z całego świata. Szczególnie interesujące było tu wystąpienie benedyktyńskiego opata dr Oliviera-Marii Sarr OSB, który wygłosił referat na temat inkulturacji liturgicznej w krajach afrykańskich. Pozwolił on słuchaczom dostrzec, w jaki sposób tamtejsze narody rozumieją i praktykują wiarę – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję