Po trwającym 9,5 godziny locie 86-letni Ojciec Święty wylądował na stołecznym lotnisku w Ułan Bator, gdzie został powitany przez minister spraw zagranicznych panią Batmunkh Battsetseg. Oficjalny program wizyty rozpoczyna się jutro.
Kard. Schönborn przypomniał, że w Mongolii żyje tylko około 1500 katolików, a chrześcijanie wszystkich wyznań stanowią około dwóch procent wśród 3,3 mln mieszkańców. Poprzez swoją podróż papież pragnie dodać odwagi żyjącym tam wiernym. „Kościół się tu rozwija. Chrześcijańskie projekty społeczne pomagają ludziom żyjącym w wielkim ubóstwie”, wskazał arcybiskup Wiednia
.
W ostatnim spisie powszechnym w 2020 roku około 60 procent Mongołów określiło się jako osoby religijne, z czego prawie 90 procent stanowią buddyści. W związku z tym papież szuka również dialogu z innymi religiami w Ułan Bator, podkreślił arcybiskup Wiednia nawiązując m.in. do zaplanowanego na niedzielę spotkania międzyreligijnego.
Poza tym Mongolia jest również „pomostem między Rosją a Chinami”, zwrócił uwagę kard. Schönborn, odnosząc się do sytuacji geopolitycznej kraju. Jak zauważył, do tych dwóch państw Franciszek „w tej chwili (jeszcze)” nie może podróżować. Oba jednak „mogłyby zrobić więcej dla pokoju na świecie”. Z tą nadzieją papież przybywa do Mongolii, zaznaczył hierarcha.
Franciszek przybył do Mongolii
Franciszek przybył do Mongolii. O godz. 9.51 czasu lokalnego samolot Airbus 330 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wylądował na Międzynarodowym Lotnisku Czyngis-chana w Ułan Bator. Papieska wizyta która potrwa do 4 września przebiega pod hasłem: „Razem mieć nadzieję”, co jak wyjaśniają organizatorzy wskazuje na podwójny charakter tej podróży. Franciszek odwiedza niewielką wspólnotę katolicką w tym kraju, a zarazem składa oficjalną wizytę państwową. Jest to 43. podróż zagraniczna papieża Bergoglio w czasie jego ponad dziesięcioletniego pontyfikatu.
U podnóża schodów samolotu papieża powitała minister spraw zagranicznych, Batmunkh Battsetseg. Młoda kobieta podała kubek z suchym jogurtem, którego kawałek Ojciec Święty zjadł.
CZYTAJ DALEJ
Papież zapewnia o modlitwie za chorych, dotkniętych kataklizmami, apeluje o pokój
O swej modlitwie za chorych i cierpiących a także za pracowników służby zdrowia zapewnił Ojciec Święty w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przesłaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek zaapelował także o pokój, tam gdzie toczone są wojny.
Ewangelia tej piątej niedzieli Wielkiego Postu przedstawia nam historię kobiety przyłapanej na cudzołóstwie (J 8, 1-11). Podczas gdy uczeni w Piśmie i faryzeusze chcą ją ukamienować, Jezus przywraca tej kobiecie utracone piękno: ona upadła w proch ziemi, a Jezus, na tym prochu, kreśli dla niej swym palcem nową historię - to „palec Boży”, który zbawia swoje dzieci (por. Wj 8, 15) i uwalnia je od zła (por. Łk 11, 20).
CZYTAJ DALEJ