Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Liturgia okiem fotografa

W Sarkandrówce można obejrzeć liturgię na zdjęciach.

[ TEMATY ]

liturgia

zdjęcia

Monika Jaworska

Michał Kuzyk opowiada o swoich zdjęciach. Fot. Monika Jaworska

 Michał Kuzyk opowiada o swoich zdjęciach. Fot. Monika Jaworska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autorem bieżącej wystawy pod patronatem „Niedzieli” w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie jest Michał Kuzyk z Cieszyna. Fotograficzną przygodę rozpoczął jako nastolatek. Jest absolwentem II edycji Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. W latach 2012-2021 prowadził pracownię fotograficzną jako wiejski fotograf w Zebrzydowicach na Śląsku Cieszyńskim. Od 2014 r. działa w Cieszyńskim Towarzystwie Fotograficznym, którego jest prezesem.

Jak przyznaje, spotyka się z fotografią przede wszystkim przy człowieku i człowiek go głównie interesuje, aspekt socjologiczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lubię robić fotoreportaże, fotografię dokumentalną. Od jakiegoś czasu fotografuję głównie w mojej parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie – część z prac zaprezentowałem w muzeum. Ale nie ograniczam się tylko do jednej świątyni. Pokazałem też prace z kościoła w Karwinie i z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Skupiłem się na liturgii, pokazując przeżycia i emocje na twarzach osób celebrujących liturgię i ze służby liturgicznej. Robię to z potrzeby serca, po części z pasji. Myślę, że Opatrzność Boża czuwa nad tym wszystkim – mówi „Niedzieli” M. Kuzyk.

Prace pokazał w odcieniach szarości, bo kolor jego zdaniem często odciąga uwagę od tematu głównego. – Prezentowane zdjęcia są tym bardziej autentyczne, gdyż autor zdjęć przemieszał wytwory osobistej imaginacji z autentyczną lokalizacją liturgicznych obrzędów – zauważył kierownik placówki Jakub Staroń.

Na wernisażu o muzyczną oprawę zadbał Józef Broda z Koniakowa. Wystawa pt. „Liturgia” jest czynna do końca wakacji.

2023-08-26 17:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongregacja ds. Kultu Bożego: "Desiderio desideravi" to tekst medytacyjny

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

Dokument ten nie ma charakteru instrukcji ani dyrektorium: jest to raczej tekst medytacyjny, z żywym akcentem biblijnym, patrystycznym i liturgicznym, który dostarcza wielu bodźców do zrozumienia piękna płynącego z prawdy o celebracji liturgicznej - wyjaśnia watykańska Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w komentarzu do opublikowanego dziś listu apostolskiego "Desiderio desideravi", poświęconego formacji liturgicznej członków Kościoła.

Publikujemy treść komunikatu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów:
CZYTAJ DALEJ

Orszak Trzech Króli. Bp Marek Mendyk przyjechał na quadzie

2026-01-07 10:47

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Orszak Trzech Króli

diecezja świdnicka

Jugów

ks. Krzysztof Kaczmarek

Archiwum prywatne

Bp świdnicki w orszakowym przemarszu Trzech Króli w Jugowie – tym razem na „mechanicznym koniu”, czyli quadzie.

Bp świdnicki w orszakowym przemarszu Trzech Króli w Jugowie – tym razem na „mechanicznym koniu”, czyli quadzie.

Po raz ósmy w Jugowie odbył się Gminny Orszak Trzech Króli, który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń religijnych i społecznych gminy Nowa Ruda. Tegoroczne świętowanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ w orszakowym przemarszu uczestniczył bp Marek Mendyk.

Tradycyjnie całe wydarzenie rozpoczęło się na terenie Nadleśnictwa. Dzięki życzliwości nadleśniczego oraz jego współpracowników właśnie tam zgromadzili się uczestnicy orszaku z poszczególnych sołectw gminy. Nie zabrakło także elementów inscenizacyjnych. Dzieci z Ludwikowic Kłodzkich odegrały pierwszą scenkę orszakową „u Heroda”, wprowadzając wszystkich w atmosferę biblijnego wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

„Módl się z Papieżem” – zaproszenie do modlitwy w intencjach Ojca Świętego

2026-01-07 18:42

[ TEMATY ]

modlitwa

Ojciec Święty

Módl się z Papieżem

w intencjach

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Papieska Światowa Sieć Modlitwy oraz Dykasteria ds. Komunikacji zaprezentowały nową odsłonę papieskich intencji modlitewnych, które będą prezentowane jako projekt „Módl się z Papieżem”. Począwszy od stycznia 2026 r., kontynuując multimedialny projekt, rozpoczęty przez papieża Franciszka, który każdego miesiąca zapraszał za pośrednictwem krótkiego filmu do modlitwy, w wybranej przez niego intencji, także Leon XIV będzie przekazywał swoją comiesięczną intencję modlitewną za pomocą formatu wideo.

To zaproszenie dla całego Kościoła i wszystkich ludzi dobrej woli do duchowego zjednoczenia - przy użyciu tej samej modlitwy, którą teraz sam Papież będzie odmawiał. Celem tej inicjatywy jest dotarcie z informacjami o papieskich intencjach modlitewnych do jak najszerszego grona odbiorców, poprzez użycie języka właściwego dla modlitwy i nowych formatów. Szczególnie w obecnej erze cyfrowej komunikacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję