Reklama

Zanim rozpoczął się pontyfikat Papieża Polaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy bp Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, gościł w Łodzi w kwietniu 1960 r. W kościele Ojców Jezuitów prowadził rekolekcje dla pracowników uczelni wyższych. W czasie następnej wizyty, w styczniu 1967 r., wygłosił w łódzkiej katedrze kazanie podczas Mszy św. żałobnej za śp. bp. Michała Klepacza. W dniach 10 i 11 czerwca tegoż roku w katedrze łódzkiej uczestniczył w uroczystościach wieńczących obchody Millennium Chrztu Polski. Następnego dnia sprawował Eucharystię w Tumie k. Łęczycy.

18 maja 1969 r. kard. Karol Wojtyła uczestniczył w zakończeniu I Festiwalu Piosenki Religijnej - „Sacrosong”, które odbyło się w salezjańskim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Laureatom festiwalu wręczył nagrody, a następnie odprawił Mszę św. Po raz kolejny kard. Karol Wojtyła przybył do Łodzi w roku 1970, z okazji obchodów 50. rocznicy ustanowienia diecezji łódzkiej. W 1974 r. Ksiądz Kardynał wziął udział w uroczystym rozpoczęciu peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po diecezji łódzkiej.

W 1986 r., przed świętami Bożego Narodzenia, do Kurii Biskupiej Łódzkiej dotarła wiadomość, że planowana jest wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi. Trasę przejazdu Ojca Świętego po Łodzi podano do publicznej wiadomości 29 kwietnia 1987 r. W wigilię łódzkiej wizyty Jana Pawła II wszystkie kościoły w mieście były otwarte dla tych, którzy pragnęli się modlić. Po północy tysiące wiernych wyruszyły w pieszą pielgrzymkę, by na łódzkim lotnisku Lublinek spotkać się z Następcą św. Piotra.

Oprac. Redakcja „Niedzieli Łódzkiej”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: miłość Jezusa nie upokarza

2025-10-01 10:28

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Jezus ofiarowuje swoje rany jako gwarancję przebaczenia. I pokazuje, że zmartwychwstanie nie jest przekreśleniem przeszłości, ale jej przemianą w nadzieję miłosierdzia - wskazał Papież podczas audiencji generalnej. Środowa katecheza stanowiła kontynuację rozważań dotyczących Paschy Jezusa (J 20, 19-23).

Na początku katechezy Papież wskazał, że „centrum naszej wiary i serce naszej nadziei mają swoje głębokie zakorzenienie w zmartwychwstaniu Chrystusa”. Lektura Ewangelii pokazuje, że jest to tajemnica zaskakująca poprzez fakt w jaki sposób Syn Boży to uczynił. Nie jest to „pompatyczny triumf”, zemsta czy odwet na przeciwnikach. To „cudowne świadectwo tego, jak miłość potrafi podnieść się po wielkiej porażce, aby kontynuować swoją drogę, której nie da się powstrzymać”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję