Reklama

Kościół

Kard. Nycz: trzeba prosić Boga, by Jasna Góra była miejscem głoszenia Chrystusa, a nie fałszywych lęków

Trzeba prosić Boga, żeby Jasna Góra była miejscem głoszenia Chrystusa; żeby stamtąd nie wychodziły żadne sygnały fałszywych lęków - powiedział w niedzielę podczas mszy św. poprzedzającej wymarsz 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2,5 tys. pielgrzymów wyruszyło w niedzielę na Jasną Górę w 312. WPP, w tym roku pod hasłem "Sakramenty dają życie". Wyjście pielgrzymki poprzedziła msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, odprawiona w stołecznym kościele p.w. Ducha Świętego.

W homilii metropolita warszawski zaznaczył, że po okresie pandemii, kiedy możliwość pielgrzymowania była dla wielu ograniczona, uczestnicy 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej licznie powrócili na szlak. "W tym roku liczba (pielgrzymów), Bogu dzięki, nie maleje, ale wzrasta po tym czasie przerwy" - zauważył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zastrzegł, pielgrzymowanie uczy tego, że "jesteśmy pielgrzymami jako ludzie". "Mam odwagę powiedzieć, że ta nauka nie jest oczywista. Bardzo często człowiek współczesny zapomina o tym, że jest pielgrzymem (...). Człowiek żyje na tym świecie tak, jakby Pan Bóg nie istniał, jakby nic już po tym naszym ziemskim życiu nie było" - powiedział kard. Nycz.

Według metropolity tak żyjącemu człowiekowi wydaje się, że trzeba "dorobić do tego życia swoją ideologię, która mówi: spróbujmy uczynić niebo tu na ziemi, bo innego nieba nie ma". "To już chcieli uczynić marksiści w różnych miejscach świata, przede wszystkim w Polsce i w krajach Europy. Ale dzisiaj, w imię nowej idei postnowoczesności czy neomarksizmu, próbuje się do tej myśli wrócić i wmówić człowiekowi: nie szukaj nic więcej, ale próbuj uczynić niebo tutaj" - ocenił.

"Pan Jezus wzywa nas do tego, żebyśmy pewne podstawowe elementy Królestwa Bożego próbowali budować tu, na ziemi, żeby nasze życie stawało się bardziej ludzkie, bardziej owocne i żebyśmy przemieniali ten świat, ale pełnia szczęścia i nieba jest przewidziana na końcu, po zakończeniu tego życia, w niebie" - stwierdził w homilii kardynał. "A więc jesteśmy pielgrzymami" - podkreślił.

Dodał, że zasadniczym celem pielgrzymki na Jasną Górę jest prawdziwe spotkanie z Jezusem Chrystusem, w którym pomaga Najświętsza Maryja Panna. "Niech wam to pielgrzymowanie przypomni status pielgrzymi każdego z nas. Uwierzmy, że jesteśmy powołani do wieczności" - zaznaczył.

Reklama

Kard. Nycz przypomniał, że drugim celem pielgrzymki jest odnowienie nadziei. "Jasna Góra przez całe wieki była miejscem i źródłem nadziei. Tam ludzie szli niezależnie od tego, czy były wojny, czy były rozbiory, żeby uzyskać nadzieję zwycięstwa, życia dalej i nadawania temu życiu ludzkiemu sensu, w spokojnym, mocnym i pięknym egzystowaniu" - stwierdził.

Zdaniem metropolity warszawskiego dzisiaj, kiedy ludzie są bombardowani zewsząd "rozmaitymi strachami", trzeba prosić Boga, żeby Jasna Góra "była miejscem głoszenia i przepowiadania Chrystusa u boku Jego Matki". "Żeby stamtąd nie wychodziły nigdy żadne sygnały fałszywych lęków, strachów, niepokojów, których człowiek ma dość na tym świecie" - zastrzegł.

"Jeżeli się komuś wydaje, że będzie metodą strachu i straszenia prowadził człowieka ku przyszłości, to się myli. Nam jest wszystkim potrzebna prawdziwa nadzieja, umocowana w Bogu" - podkreślił hierarcha.

Kard. Nycz nawiązał do trwających w Lizbonie od wtorku Światowych Dni Młodzieży, w których uczestniczy około miliona katolików z całego świata. W ocenie metropolity warszawskiego poruszający się na wózku inwalidzkim papież Franciszek "to wielki znak i symbol".

"Jakże wzruszające były momenty, kiedy w Lizbonie przyjechał na wózku stary papież, pełny duchowej młodości i świeżości, do ludzi niepełnosprawnych, którzy prawie wszyscy byli na wózkach. Jakże pięknie i niezwykle było wczoraj, kiedy 1,5 mln młodzieży słuchało papieża, który przemawiał, a potem uczestniczył w ciszy adoracji, a więc spotkania z Jezusem, także siedząc na wózku, ale przecież pełen nadziei na życie, którą jemu i Kościołowi daje Pan" - powiedział kardynał.

Dodał, że droga krzyżowa, która odbyła się w Lizbonie w piątek, była "porównaniem ludzkiego życia do wspinania się na górę". "Podczas tego wspinania się na górę potrzebny jest trud i wysiłek, tak jak to dźwiganie krzyża swojego życia w tej piątkowej drodze krzyżowej, albo tak, jak to wczoraj mówił Ojciec Święty: pewien duchowy, podstawowy wysiłek, który po dojściu na górę staje się radością. W tym duchowym wysiłku - to wczoraj bardzo Ojciec Święty podkreślał - nie jest ważne, ile razy człowiek się przewróci. Ważne jest to, żeby powstał" - wyjaśnił.

Reklama

Przypomniał hasło Światowych Dni Młodzieży "Maryja wstała i poszła z pośpiechem", nawiązujące do ewangelicznej sceny nawiedzenia św. Elżbiety. "Po co Maryja poszła? Poszła głosić Chrystusa, który się w jej życiu stał żywym i wcielonym. Poszła dziękować Bogu za to i pomagać swojej krewnej, Elżbiecie. Poszła z pośpiechem - i to wszystko jest Kościół" - podkreślił.

Według kard. Nycza "pomoc ubogim, uchodźcom, nie jest dodatkiem do Kościoła, ale tam jest Kościół, bo Chrystus jest w biednych". "Nieraz pytamy, kiedy coś się złego wydarza: a gdzie był Bóg? Trzeba wtedy powiedzieć: Jezus jest w ubogich i potrzebujących, i jak chcesz Go spotkać i być z Nim Kościołem, to musisz do nich pójść. Te prawdy przypomina nam papież Franciszek" - podsumował.

Kierownik 312. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej, paulin ojciec Krzysztof Wendlik poinformował, że w tym roku pielgrzymka wyjdzie z Warszawy nową, "symboliczną" trasą: przez Barbakan, następnie przejdzie ulicą Nowomiejską przez Rynek Starego Miasta, obok warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela, przez Plac Zamkowy, i dopiero później skręci w ulicę Senatorską.

Organizowana przez warszawskich paulinów pielgrzymka została zapoczątkowana w 1711 r. Wyróżnia ją to, że odbywa się od tego momentu nieprzerwanie - miała miejsce nawet w czasie Powstania Warszawskiego, a także w czasie pandemii koronawirusa. Trasa WPP liczy 248 km, a wędrówka trwa dziewięć dni. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia, by następnego dnia wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej też świętem Matki Bożej Zielnej.(PAP)

Reklama

autor: Iwona Żurek

iżu/ mk/

2023-08-06 09:04

Ocena: +4 -7

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 10 tys. młodych na pielgrzymce Rodziny Szkół Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

młodzi

pielgrzymka

Rodzina Szkół JP2

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Szczególne przygotowanie do obchodów Dnia Papieskiego przeżywało na Jasnej Górze ok. 10 tys. uczestników XIX pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Niektórzy odbyli nawet pielgrzymkę rowerową. W Polsce i na świecie jest ponad 1 tys. placówek oświatowych, których patronem jest święty papież. Należący do Rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania świętego Patrona.

- Miarą człowieka jest miara jego serca - przypomniał młodym bp Henryk Tomasik z Radomia, duszpasterz Rodziny Szkół Jana Paweł II. Zachęcał, byśmy troszczyli się także o rodzinę, którą jest Polska, by pozostała wierna Chrystusowi. Kaznodzieja podkreślał, że „dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za św. Jana Pawła II, który pielgrzymował po całym świecie, aby utwierdzać braci w wierze”. - Wspominamy w szczególny sposób jego pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny w 40. rocznicę tego historycznego wydarzenia - mówił bp Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję