Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamach w Aleksandrii

Rzeka niewinnej krwi

Reklama

W samobójczym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w północnym Egipcie 1 stycznia zginęły 23 osoby, a ok. 80 zostało rannych. Jak podaje rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, sprawcą był samobójca, który zginął na miejscu. Ładunek wybuchowy zawierał fragmenty metalu, aby spowodować jak najwięcej ofiar. Na skutek zamachu doszło do zamieszek ulicznych. Grupy chrześcijan i muzułmanów obrzucały się kamieniami, podpalano samochody. Prezydent kraju Hosni Mubarak wezwał chrześcijan i muzułmanów do zwarcia szeregów w obliczu terroryzmu. O zachowanie spokoju zaapelował także rzecznik sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar.
- Krew niewinnych płynie rzekami. Konieczne jest zaangażowanie wszystkich, by skutecznie przeciwstawić się nienawiści - mówił kilka godzin po zamachu ks. Federico Lombardi, dyrektor watykańskiego Biura Prasowego. - Jestem przekonany, że chwila obecna wymaga od wszystkich nade wszystko modlitwy o pokój, a nie powstawania jedni przeciw drugim, wymaga działania na rzecz jedności narodowej - stwierdził z kolei w wypowiedzi dla watykańskiej agencji Fides nuncjusz apostolski w Egipcie abp Michael Louis Fitzgerald.
Jak się później okazało, kościół w Aleksandrii znajdował się na długiej liście celów Al-Kaidy. Figurowały na niej koptyjskie miejsca kultu w tym kraju. Lista została opublikowana 2 grudnia 2010 r. na stronie internetowej Choumoukh al-Islam, która ogłasza większość komunikatów Al-Kaidy, a także umożliwia jej zwolennikom dyskusje.

Hiszpania

Wielka Msza św. w centrum Madrytu

Wielka Msza św. z udziałem rodzin z dziećmi została odprawiona 2 stycznia w centrum Madrytu. Na zaproszenie arcybiskupa stolicy Hiszpanii przybyło niemal pół miliona katolików. Eucharystię sprawowało 50 kardynałów i biskupów z kraju i z zagranicy. Z Polski przybył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.
Modlitwa za rodzinę na ulicach Madrytu odbyła się po raz czwarty. Liturgii przewodniczył miejscowy metropolita kard. Antonio María Rouco Varela. Msza św. pod 20-metrowym białym krzyżem, ustawionym na placu Kolumba, była częścią zgromadzenia w obronie rodziny chrześcijańskiej, złożonej z matki, ojca i dzieci. Stanowiło ono także wyraz sprzeciwu wobec polityki socjalistycznego rządu José Luisa Rodrigueza Zapatero, który m.in. ułatwił rozwody, zalegalizował związki homoseksualne i zliberalizował ustawodawstwo aborcyjne.
Zgromadzenie przebiegało pod hasłem „Rodzina chrześcijańska nadzieją dla Europy”. Za pomocą łączy telewizyjnych uczestników modlitwy pozdrowił Benedykt XVI. Życzył, by rodziny były „prawdziwymi sanktuariami wierności, szacunku i zrozumienia”. Apelował o odnowiony entuzjazm w przeżywaniu chrześcijańskiego powołania „siewców miłości, która przyjmuje życie, towarzyszy mu i broni go”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włochy

UE musi bronić chrześcijan

Reklama

Szef MSZ Włoch Franco Frattini zaapelował do Unii Europejskiej o reakcję w związku z przemocą i dyskryminacją chrześcijan na świecie. Władze Włoch chcą włączenia tematu prześladowania chrześcijan do porządku obrad najbliższego posiedzenia rady ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, które odbędzie się 31 stycznia br. Komunikat włoskiego MSZ, opublikowany po zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii, podkreśla, że „ostatnie epizody przemocy” w sposób tragiczny „potwierdziły, iż zjawisko nietolerancji religijnej, szczególnie wobec chrześcijan”, przybrało na intensywności i nabrało rozmiarów niezwykle „poważnych, niepokojących i całkowicie nie do przyjęcia (...). Nadeszła chwila mocnej i jasnej odpowiedzi politycznej ze strony wszystkich rządów, którym leżą na sercu prawa człowieka, a wolność religijna jest ich podstawową częścią składową” - napisano w dokumencie, wyrażając przekonanie, że Unia Europejska powinna być „na pierwszej linii tej bitwy”. „O to proszą dziś Włochy Unię Europejską” - czytamy w komunikacie.

Ludzie

Antonin Scalia

Sędzia Sądu Najwyższego USA Antonin Scalia uważa, że prawo do aborcji jest sprzeczne z duchem konstytucji USA. W wywiadzie dla pisma prawniczego „California Lawyer” podkreślił, że jest przeciwny pojęciom „konstytucja ewoluująca” czy „żywa konstytucja”, gdyż nie pozwalają one interpretować ustawy zasadniczej jako dokumentu, który ma przede wszystkim jasno mówić o tym, co społeczeństwo może lub nie może czynić. Zdaniem sędziego, są kwestie oczywiste, np. to, że nie ma konstytucyjnego prawa do aborcji.
Podczas przemówienia na Uniwersytecie Richmond na Florydzie, w listopadzie ub.r. Scalia wysuwał podobne argumenty. Podkreślił wtedy, że ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych nie przewidywali legalizacji aborcji.

Cudzysłów

40 proc. mieszkańców Niemiec i 42 proc. mieszkańców Francji uważa islam za zagrożenie.
Wyniki sondażu dla „Le Monde”

Krótko

Administracja USA odmawia potwierdzenia, czy i kiedy dojdzie w tym roku do wizyty w Polsce prezydenta Baracka Obamy. Biuro prezydenta „nie ma w tym momencie komunikatu odnośnie do planów” jego wizyty w Polsce - mówi przedstawicielka Białego Domu.

Niespodziewaną popularnością cieszy się w Niemczech nowa partia polityczna Die Freiheit (Wolność), która za główny cel postawiła sobie walkę z wpływami islamu w państwie. Działa zaledwie od kilku tygodni, a już nie może nadążyć z przyjmowaniem nowych członków.

Iran zestrzelił 2 zachodnie bezzałogowe samoloty, które naruszyły jego przestrzeń powietrzną.

W Iranie zatrzymano 55-letnią Amerykankę podejrzaną o szpiegostwo. W ciągu prawie 2 lat pod tym zarzutem zatrzymano czworo obywateli amerykańskich.

Ustępujący prezydent Brazylii Luiz Inacio da Silva zdecydował o niewydawaniu Włochom lewackiego terrorysty Cesare Battistiego. Decyzję podjął 31 grudnia 2010 r., czyli w ostatnim dniu urzędowania. Za terrorystą ujęło się 1500 lewicowych intelektualistów z całego świata. Battisti uczestniczył w wielu mordach. Przez włoski rząd skazany został na dożywocie.

24 osoby zostały zatrzymane w Moskwie w czasie zgromadzenia przed zakładem karnym, gdzie przetrzymywany jest jeden z liderów opozycji Borys Niemcow. Zatrzymani zgromadzili się w geście solidarności z opozycjonistą, byłym wicepremierem Niemcowem, który 2 stycznia br. został skazany na 15 dni aresztu za to, że nie podporządkował się milicji podczas demonstracji 31 grudnia ub.r.

Na lotnisku w Surgucie zapalił się samolot Tu-154. W maszynie znajdowało się 128 osób. 3 osoby zginęły, a 44 zostały ranne.

Estonia weszła do strefy euro. To 17. kraj, który przyjął wspólną walutę europejską.

Rumunia uznała za legalne takie zawody, jak: czarownica, astrolog, lokaj i balsamista. Resort finansów tłumaczy, że to krok w usprawnieniu aparatu skarbowego.

Australię nawiedziła największa powódź od pół wieku. Zalane zostały terytoria wielkości Francji i Niemiec razem wziętych. Żywioł odciął od świata 20 miast, a 200 tys. osób musiało opuścić swoje domy. Powodem powodzi były ulewne deszcze.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Z oświadczenia wydanego w poniedziałek przez Johna-Kennedy'ego Anyanwu, kustosza klasztoru kapucynów w Enugu, wynika, że 13 zakonników z katolickiej wspólnoty w Ridgeway w stanie Enugu jechało na południe do Obudy, miasta leżącego w stanie Cross Rover, gdzie odpoczywali w górskim kurorcie Obudu Ranch Resort.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję