Reklama

Wystawa

Ku wolności z Janem Pawłem II

Niedziela Ogólnopolska 39/2010, str. 19

Józef Wieczorek

Stanisław Markowski podczas otwarcia wystawy w Krakowie

Stanisław Markowski podczas otwarcia wystawy w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach obchodów 30-lecia powstania „Solidarności” na placu o. Adama Studzińskiego w Krakowie 4 września br. została otwarta wystawa plenerowa fotografii Stanisława Markowskiego „Ku wolności z Janem Pawłem II”. Można na niej obejrzeć zdjęcia najważniejszych wydarzeń Polski lat 70. i 80. XX wieku.
- Nie mamy jeszcze takiej wolności, jaką byśmy chcieli mieć, a moja wystawa jest pretekstem do tego, by zastanowić się, czy to jest ta Polska, którą sobie wymarzyliśmy - powiedział Stanisław Markowski, otwierając wystawę. - Idzie epoka nowego przemyślenia, o jaką Polskę nam chodzi - dodał.
Chociaż kard. Stanisław Dziwisz nie mógł być obecny na otwarciu wystawy, Stanisław Markowski wyraził mu wdzięczność za to, że Prezydent Lech Kaczyński mógł być pochowany na Wawelu. Zachęcił do uczczenia chwilą ciszy Lecha Kaczyńskiego, Janusza Kurtyki i Anny Walentynowicz, którzy oddali życie za wolność. - Brakuje nam ich, a Polska jest zagrożona - zauważył.
Wystawę zorganizował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Wydawnictwem Fabri. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1977-89. Fotografie można oglądać do 16 października.
Stanisław Markowski urodził się w Częstochowie. Jest fotografikiem, dokumentalistą i wykładowcą. Jego fotografie rejestrują m.in przełomowe wydarzenia w naszej Ojczyźnie, takie jak: „czarny marsz” po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa, wydarzenia w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., demonstracja po wprowadzeniu stanu wojennego, pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki, wizyta Papieża Jana Pawła II. Stanisław Markowski jest także autorem albumów poświęconych polskiej tradycji, zamkom i dworom polskim, zabytkowym drewnianym kościołom, Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, kilkakrotnie uznanych przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejsze książki roku.
W 1997 r. uhonorowany został Medalem im. Jana Bułhaka, przyznanym przez Związek Polskich Artystów Fotografików za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii. W TVP powstał o Markowskim film „Stworzyć wiatr” (reż. Maciej Malec), emitowany w grudniu 1998 r. w cyklu „Czas na dokument”.

(Red./KAI)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

2025-09-24 08:52

[ TEMATY ]

ksiądz

Meksyk

Źródło: Parafia Jezusa z Nazaretu

Ojciec José de Luz Rosales Castañeda

Ojciec José de Luz Rosales Castañeda

Meksyk: w trakcie celebracji Eucharystii, tuż po udzieleniu Komunii Świętej, w niedzielę 21 września w wieku 62 lat zmarł na zawał serca ojciec José de Luz Rosales Castañeda.

Według informacji udostępnionych przez ACI Prensa, diecezja Gómez Palacio, gdzie pełnił posługę ksiądz, poinformowała, że ​​„zmarł po udzieleniu Komunii. Puryfikował już kielich, gdy upadł”. Odnośnie do przyczyny śmierci, sprecyzowano, że „była to śmierć naturalna, zawał serca”.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

nowenna

św. Michał Archanioł

Agata Kowalska

Nowennę do św. Michała Archanioła rozpoczyna się 20 września i odmawia przez kolejne 9 dni aż do święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września).

Nowennę odmawia się w następujący sposób:
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież do katechetów z Polski: stawiacie czoła trudnym wyzwaniom

2025-09-27 19:56

[ TEMATY ]

katecheci

Papież Leon XIV

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Tysiące uczestników Jubileuszu Katechetów z całego świata wzięło udział w sobotniej audiencji papieża Leona XIV z okazji Roku Świętego. Pozdrawiając katechetów z Polski, papież mówił, że stawiają czoła trudnym wyzwaniom.

Na trzydniowy Jubileusz Katechetów, jak podano w Watykanie, przybyli pielgrzymi ze 115 krajów świata. Z Polski przyjechało około 200 osób, między innymi z diecezji pelplińskiej, toruńskiej, bydgoskiej, włocławskiej, łódzkiej i obu diecezji warszawskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję