Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczecin

Zmarł abp Zygmunt Kamiński

W Szczecinie 1 maja w wieku 77 lat zmarł abp Zygmunt Kamiński. W latach 1999-2009 był metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Liturgii pogrzebowej w katedrze szczecińskiej przewodniczył 7 maja kard. Józef Glemp. Abp Kamiński spoczął w katedralnej krypcie Biskupów Szczecińsko-Kamieńskich.
Zygmunt Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu-Bełżycach na Lubelszczyźnie. 28 października 1975 r. Papież Paweł VI mianował go biskupem tytularnym Midica i biskupem pomocniczym lubelskim. Sakrę biskupią przyjął 30 listopada 1975 r. 10 stycznia 1984 r. został mianowany koadiutorem biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, a 4 lutego 1988 r. - biskupem płockim. Decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II przeniesiono bp. Zygmunta Kamińskiego na stolicę metropolitalną archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Uroczysty ingres do katedry odbył się 23 maja 1999 r. Zmarły Ksiądz Arcybiskup pełnił wiele ważnych funkcji w Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekordowe poparcie

Polska ma prawo do marzeń

Aby kandydować na urząd Prezydenta RP, trzeba zebrać 100 tys. podpisów. Sztab wyborczy Jarosława Kaczyńskiego zebrał ich aż 1 mln 700 tys. To absolutny rekord. Poinformowała o tym 6 maja na specjalnej konferencji szefowa sztabu Joanna Kluzik-Rostkowska. Sam zaś Jarosław Kaczyński, dziękując za tak liczne poparcie, powiedział m.in.: - Chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zbierali podpisy, którzy się podpisali, i tym, którzy wykazali poparcie i życzliwość (…). Jestem przekonany, że coś nas łączy. To przekonanie, że Polska ma prawo do marzeń, przekonanie o tym, że będzie silna, licząca się w świecie, sprawiedliwa i dumna. Myślę, że z tego wynika poparcie i życzliwość.
Kandydat na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości spotkał się 7 maja w Warszawie ze swoim Społecznym Komitetem Poparcia. Słynna piosenkarka Halina Frąckowiak odczytała oświadczenie komitetu. Nawiązując do zaprezentowanego przez nią tekstu deklaracji, Jarosław Kaczyński mówił: - Mam wizję Polski nowoczesnej, a jednocześnie kultywującej tradycję. Polski suwerennej, ale jednocześnie otwartej na świat i dumnej ze swojej tożsamości. Ta wizja nas jednoczy. Polska jest najważniejsza - stwierdził.

Reklama

W cieniu smoleńskiej katastrofy

Kto nami gra?

Okazuje się, że im więcej dni upływa od smoleńskiej tragedii, tym więcej pojawia się wątpliwości. Mnożą się one z braku informacji na temat przebiegu śledztwa, ale to nie jedyny z powodów. Do opinii publicznej docierają bowiem informacje o faktach, które stoją w jawnej sprzeczności z tym, co do tej pory, często w oficjalnych komunikatach, zostało powiedziane. Niektóre oprócz kłamstwa dowodzą braku szacunku dla ofiar, ich rodzin i wszystkich, którzy nadal cierpią po tym, co stało się 10 kwietnia. Na dodatek każą podejrzewać, że mamy do czynienia nie z rzetelną informacją, a ze spektaklem medialnym.
Cóż bowiem znaczyła wcześniejsza oficjalna informacja, że teren katastrofy został dokładnie zbadany i przeszukany, a wszystko: fragmenty ciał, szczątki samolotu i osobiste rzeczy ofiar zostały zebrane, kiedy po kilkunastu dniach okazuje się, że teren katastrofy nie jest zabezpieczony, że nadal znaleźć tam można fragmenty samolotu, rzeczy osobiste ofiar, a nawet fragmenty ciał? Cóż znaczy informacja, podana podczas rozmowy w „Trójce” 6 maja, że już po pogrzebach do kraju wróciły części ciał 20 ofiar smoleńskiej tragedii, kiedy przedstawiciele polskiego rządu potwierdzali, że wszystkie ciała wróciły już do kraju? Cóż znaczą słowa pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Bronisława Komorowskiego, że do tych informacji trzeba „podchodzić z umiarem”?
Znani z zamiłowania do piłki nożnej politycy PO wrócili już na boisko. Polakom też by pewnie poradzili, żeby zakończyli żałobę a może i zaśpiewali stadionowy przebój: „Nic się nie stało! Polacy, nic się nie stało”.
Tomasz Musiał

Krótko

Ks. prof. Sławomir Nowosad, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą KUL, został członkiem Rady Naukowej Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Wydziałów i Uniwersytetów Kościelnych.

1 mln 700 tys. podpisów zebrał komitet wyborczy Jarosława Kaczyńskiego. Jego główny rywal marszałek Bronisław Komorowski zebrał 769 tys. podpisów poparcia. Wymaganą liczbę podpisów złożyli też Marek Jurek, Grzegorz Napieralski, Waldemar Pawlak, Andrzej Olechowski, Janusz Korwin-Mikke, Kornel Morawiecki, Bogusław Ziętek i Andrzej Lepper.

Posłowie uchwalili ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia ochronę ofiar przemocy, kładzie nacisk na profilaktykę. Posłowie zmienili brzmienie artykułu, który wzbudzał wiele obaw, uprawniającego pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka.

Sejm nie zajmie się projektem rezolucji, autorstwa PiS, w sprawie wezwania premiera, by wystąpił do Rosjan o przekazanie Polsce postępowania dotyczącego katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

11 nowych posłów złożyło ślubowania poselskie. Zastąpili tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

Gen. Mieczysław Cieniuch został nowym szefem Sztabu Generalnego WP. Ma 59 lat i pełnił funkcję przedstawiciela wojskowego przy NATO i UE.

Początek maja przyniósł zamieszanie na kolei. Po długim weekendzie nie wyruszyło w trasy 47 składów kolei regionalnych. Od 15 maja stanąć może część pociągów Intercity. Powodem są długi, jakie dwie spółki mają wobec PKP PLK za używanie torów.

Coraz więcej pieniędzy, które Polacy wydają na służbę zdrowia, trafia do rąk prywatnych. Według PricewatershouseCoopers, w tym roku wydamy na prywatną opiekę zdrowotną 13 mld zł.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję