Reklama

Rekolekcje integracyjne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze chwile w nowej szkole dla każdego młodego człowieka są trudne, pełne niepewności i uczucia osamotnienia. Na ciekawy pomysł rozwiązania tego problemu wpadł ks. Stanisław Dyndał - katecheta uczący w V LO w Przemyślu. Bo czy jest coś bardziej jednoczącego ludzi, niż wspólna modlitwa? Z takim przeświadczeniem zabrał się ks. Stanisław do organizacji rekolekcji integracyjnych, które były ciekawą alternatywą dla wycieczek lub zabaw przygotowywanych przez inne szkoły. Rekolekcje te odbyły się w dniach 24-28 września w uroczo położonej Kolonii Polskiej.
Sama kadra przybyła na miejsce dzień wcześniej, aby przygotować ośrodek do przyjęcia młodzieży. Przyjazd uczestników od razu napełnił "Arkę", bo tak nazywa się ten ośrodek, szumem i gwarem. Po pierwszych wrażeniach - "jak to, nie ma telewizora? nie można słuchać radia? - klasa I d przystąpiła do pierwszego punktu programu - Mszy św., na której moderator uświadomił cel i sens tego spotkania.
Następnego dnia uczniowie poznawali, co to znaczy być chrześcijaninem. Temu tematowi poświęcone były spotkania w grupach - kolejne nowe doświadczenie dla uczestników. Po obiedzie odbył się mecz piłki nożnej między kadrą a uczestnikami, których reprezentowało troje chłopców - "rodzynków", jako że resztę grupy stanowiły dziewczęta w liczbie 15, na czele z wychowawczynią mgr Elżbietą Stojanowską. Mecz wygrali chłopcy, ale kadra już czeka na rewanż. Wieczorem, po Mszy św. wszyscy doskonale się bawili na "pogodnym wieczorze".
Czwartek upłynął pod znakiem sakramentu pokuty. Tego dnia młodzież przygotowywała się do spowiedzi, starając się wyciszyć i skupić. Jak bardzo poważnie podeszła do tego świadczy duża liczba spowiadających się. Również wieczór cechowała powaga - wszyscy wspólnie zebrani w kaplicy adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
W piątek tematem dnia była Eucharystia. Na spotkaniach w grupach uczestnicy uświadamiali sobie tajemnicę testamentu Pana Jezusa - Komunii Świętej. Wszyscy czekali również na Agapę. Po Mszy św., która odbyła się w kościele parafialnym, wszyscy udali się do ośrodka, aby rozpocząć "ucztę miłości". Przybyła również grupa młodzieży z tutejszej parafii, a także "Armia Pana" z parafii ks. Stanisława (Przemyśl - Błonie). Zabawa była przednia. Na stołach "królowały" ciastka, a kadra w licznych skeczach i zabawach rozśmieszała uczestników. O północy została odprawiona uroczysta Msza św. - ostatnia na tych rekolekcjach.
W sobotę po śniadaniu wszyscy ochoczo wzięli się za sprzątanie. W ruch poszły miotły, mopy, szmatki. Około południa przyjechał autobus i młodzież z żalem opuściła "Arkę". Jednak w sercach został płomień miłości i wiary, który być może rozpali się i będzie promieniował w szkole, aby dawać świadectwo, że prawdziwą wspólnotą jest wspólnota w Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: nacjonalistyczni Żydzi opluli figurę Matki Bożej

2026-05-16 13:55

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

15 maja, podczas „Marszu flagi” w Jerozolimie jeden z uczestników opluł figurę Matki Boskiej na Starym Mieście. Incydent ten ponownie wzbudza obawy dotyczące aktów nietolerancji wobec symboli chrześcijańskich ze strony nacjonalistycznych Żydów i izraelskich żołnierzy - odnosi włoska agencja katolicka SIR.

W klimacie mocno naznaczonym napięciami religijnymi i nacjonalistycznymi w Jerozolimie odnotowano nowy przypadek profanacji symbolu chrześcijańskiego. Zgłosił to Wadie Abunassar, koordynator Forum Chrześcijan Ziemi Świętej, który opublikował w mediach społecznościowych film pokazujący młodych radykalnych Żydów opluwających figurę Matki Bożej umieszczoną w pobliżu Nowej Bramy (New Gate). Do zdarzenia doszło wczoraj podczas „Marszu Flagi” (Jerusalem Flags’ day), który upamiętnia aneksję wschodniej części miasta przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Potępiając to zdarzenie, Abunassar mówi o „kolejnym obraźliwym incydencie wymierzonym w symbol chrześcijański”, wzywając do „przyjęcia odpowiedzialności i podjęcia pilnych działań reedukacyjnych”.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Kolejna tragedia w miejscu, do którego uda się Papież

2026-05-17 08:15

[ TEMATY ]

migranci

migracja

Vatican Media

Kolejna akcja ratunkowa miała miejsce podczas weekendowej nocy u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa – uratowano łódź, na której płynęło 55 migrantów z różnych krajów afrykańskich. Niestety, nie udało się uratować zaledwie miesięcznej dziewczynki, która dotarła na miejsce w stanie krytycznym. W lipcu na Lampedusę pojedzie Leon XIV, aby modlić się za ofiary i zwrócić uwagę na tragedie migrantów.

Udało się uratować łódź, na której znajdowało się 55 migrantów pochodzących z Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gambii, Gwinei, Mali, Nigerii i Sierra Leone. Włoski Czerwony Krzyż koordynował procedurę przyjęcia migrantów i przeniesienia do ośrodka na wyspie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję