Adhortacja apostolska "Ecclesia in Europa" jest europejskim testamentem Jana Pawła II - powiedział Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, który uczestniczył w konferencji "Polska głosem chrześcijańskiej Europy". Spotkanie, które odbyło się wieczorem, 8 kwietnia w Radomiu, zainaugurowało również działalność Stowarzyszenia Solidarność Polskich Rodzin, które chce wspierać rodziny w oparciu o nauczanie Jana Pawła II.
Marek Jurek przypomniał, że Jan Paweł II pokazywał z jednej strony, że cywilizacja europejska jest podstawą tożsamości każdego narodu. Mówił, że nie można być Polakiem, Francuzem, czy Hiszpanem, nie będąc osadzonym w cywilizacji chrześcijańskiej. Z drugiej strony Ojciec Święty wskazywał, że ta cywilizacja jest w stanie rozkładu. - Najmocniejszy fragment mówił o tym, że tożsamość chrześcijańską niszczy się przez tworzenie praw oderwanych od chrześcijaństwa. Papież mówił, że dechrystianizacja państw poprzedza dechrystianizacja społeczeństw - mówił lider Prawicy Rzeczypospolitej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Marek Jurek uważa, że podniesienie sprawy, by Europa przemówiła chrześcijańskim głosem jest kwestią naszej przyszłości i wypełnieniem testamentu Polski. - Jan Paweł II uważał, że nasz kraj powinien mieć istotny udział w tym procesie. Przecież od nas zaczęło się zwycięstwo nad komunizmem. W 1993 roku to Polska odwróciła trend prawodawstwa europejskiego występując w obronie życia. Polska nie przetrwa w Europie wrogiej wartościom - powiedział Marek Jurek.
Podczas konferencji zainaugurowano działalność stowarzyszenia Solidarność Polskich Rodzin, które chce wspierać rodziny w oparciu o nauczanie Jana Pawła II. Misja ta ma być realizowana w oparciu o wartości chrześcijańskie i patriotyczne oraz nauczanie i myśli bł. Jana Pawła II. Jednym z celów stowarzyszenia będzie upowszechnianie kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i miejsc pamięci narodowej oraz podtrzymywanie narodowych tradycji i pielęgnowanie polskości.
Podczas spotkania odbył się również finał konkursu historycznego dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którego celem była popularyzacja wiedzy o historii Polski. W pierwszym etapie udział wzięło 20 szkół z regionu radomskiego, w sumie 322 uczniów. Finał odbył się w Resursie Obywatelskiej.