Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Górkach Wielkich

Przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego spotkali się na modlitwie przy monumentalnej stajence w Górkach Wielkich.

2023-01-23 19:29

[ TEMATY ]

modlitwa

Franciszkański Zakon Świeckich

Monika Jaworska

Przedstawiciele FZŚ z pocztami sztandarowymi na tegorocznej modlitwie.

Przedstawiciele FZŚ z pocztami sztandarowymi na tegorocznej modlitwie.

Mszy św. w kościele św. Jana Sarkandra w liturgiczne święto Chrztu Pańskiego przewodniczył bp Piotr Greger w koncelebrze z asystentem regionalnym FZŚ o. Innocentym Kiełbasiewiczem i tutejszym proboszczem o. Ignacym Winiarskim OFM. Były obecne liczne poczty sztandarowe.

Hierarcha w kazaniu zauważył, że udzielany sakrament chrztu jest znakiem zbawczej ingerencji Boga w życie człowieka, znakiem, od którego wszystko się w życiu wiary zaczyna.

To jest moment kluczowy, który decyduje o naszej tożsamości. Jest to fakt nieodwracalny ze względu na swoje skutki i wyznaczający jednocześnie właściwy sobie kierunek życia ziemskiego aż po dzień przejścia z tego świata do wieczności. Od tego momentu zostaliśmy na zawsze chrześcijanami, to jest nasze nowe imię – powiedział.

Reklama

Przypomniał, że w teologii są trzy rodzaje chrztu: chrzest krwi (męczeństwo za wiarę), chrzest pragnienia (instytucja katechumenatu) i chrzest udzielany z wody. Jego zdaniem największym sukcesem człowieka jest odnalezienie samego siebie jako człowieka ochrzczonego, jako chrześcijanina.

Wielu nadal nie chce albo nie potrafi docenić tych darów, które otrzymali od Boga w sakramencie chrztu świętego. Pomimo tego Bóg ich nie odwołuje ani nam tych darów nie odbiera. Świadczy o tym niezatarte znamię, trwały charakter, jaki chrzest wycisnął na ludzkiej duszy, niezniszczalny i nieusuwalny znak przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła. Jezus nieustannie pragnie i nigdy nie przestanie pragnąć, aby tak jak w Nim, tak i w nas Ojciec niebieski miał upodobanie. Jesteśmy naprawdę Kimś wielkim; Pan Bóg takimi nas chce – podsumował.

Na koniec przedstawicielki FZŚ podziękowały biskupowi za modlitwę. Po Eucharystii udali się na spotkanie opłatkowe.

Mszę św. poprzedziła modlitewna adoracja przy jednej z największych szopek betlejemskich na terenie naszej diecezji. Jej powierzchnia zajmuje przestrzeń całego prezbiterium. Podziwiać w niej można wiele akcentów franciszkańskich i regionalnych, a także obiekty ruchome. Natomiast w samej świątyni od grudnia widnieją nowe witraże ukazujące poszczególne sakramenty św., w tym chrzest św.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa adoracja w intencji nowych powołań

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2018, str. V

[ TEMATY ]

modlitwa

powołanie

adoracja

Ks. Robert Gołębiowski

Adoracja w kościele w Babinku (parafia Lubicz)

Adoracja w kościele w Babinku (parafia Lubicz)

Od wielu już lat nasza archidiecezja bardzo pokornie na kolanach prosi Boga o dar nowych, licznych, świętych i gorliwych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Malejąca liczba alumnów przy wzrastających potrzebach duszpasterskich każe błagać Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana o to, aby serca młodych pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie do wyłącznej służby Bogu i drugiemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję