Reklama

Polska

Inowrocław: Chór Halka laureatem nagrody „Ku chwale” kard. Józefa Glempa

Inowrocławski Chór „Halka” jest tegorocznym laureatem nagrody „Ku chwale” ustanowionej przez kard. Józefa Glempa jako specjalne wyróżnienie dla osób zasłużonych w różnych dziedzinach życia publicznego. Wręczenie statuetki będzie miało miejsce 29 stycznia w Inowrocławiu, podczas Mszy św. z okazji 10. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa.

[ TEMATY ]

chór

Inowrocław

statuetka

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegorocznego laureata „Ku chwale” ogłoszono podczas zebranie Rady Instytutu Prymasa Glempa, które odbyło się 11 stycznia pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Nagrodzone statuetką „Ku chwale” inowrocławskie Towarzystwo Śpiewu „Halka” szczyci się blisko stuletnią tradycją. Od 1987 roku funkcję prezesa chóru pełni Eugeniusz Kubski, a dyrygentem jest Waldemar Szafrański. Zespół regularnie bierze udział w corocznych konkursach chórów o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ponadto uczestniczy w licznych przedsięwzięciach i wydarzeniach kulturalnych m.in.: „Wiosna w Solankach”, Imieniny Inowrocławia, koncerty w ramach Festiwalu Pieśni Chóralnej w Tczewie, a w ostatnich latach Koncerty Maryjne z Różą w Bydgoszczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chórzyści towarzyszyli śpiewem papieżowi Janowi Pawłowi II w czasie jego pielgrzymek do Gniezna i Bydgoszczy. Chór śpiewał również na prywatnej audiencji u papieża w Watykanie w 1995 roku. Zespół niejednokrotnie towarzyszył wizytom kard. Józefa Glempa w Inowrocławiu. „Halka” dawała także koncerty charytatywne – w inowrocławskim szpitalu, zakładzie karnym i domach pomocy społecznej, a corocznie śpiewa kolędy w kościołach w Inowrocławiu i okolicach.

Wręczenie nagrody chórzystom będzie miało miejsce 29 stycznia, podczas Mszy św. sprawowanej o 12.00 w kościele pw. Zwiastowania NMP z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Nagroda „Ku chwale” została ustanowiona wraz z powstaniem Instytutu Prymasa Józefa Glempa w 2009 roku. Do tej pory statuetką wyróżniono: Ryszarda Brejzę, Edmunda Mikołajczaka, prof. Jerzego Pietrzaka, prof. Antoniego Pruszewicza, abp. Tomasza Petę, Teresę Klonowską, ks. prałata Leszka Kaczmarka, Danutę Szymę, ks. kanonika Zenona Rutkowskiego, Piotra Strachanowskiego i bp. Andrzeja Dziubę.

2023-01-13 19:54

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chór na medal

Niedziela małopolska 5/2014, str. 1

[ TEMATY ]

chór

Maria Fortuna-Sudor

Na zorganizowany w sobotni wieczór 25 stycznia, jubileuszowy koncert chóru Schola Cantorum Cracoviensis, do kolegiaty św. Anny przybyły osoby kochające piękny śpiew i klasyczną muzykę. Po uroczystej Mszy św., w czasie której o oprawę muzyczną zadbała Schola Cantorum, a na organach grał Andrzej Białko, prof. w katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, zebrani wysłuchali utworów przygotowanych na jubileusz, w tym m.in. kolęd, które 30 lat temu zostały zaprezentowane podczas pierwszego koncertu poza parafią.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

2025-04-21 20:07

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Grzegorz Gałązka

Powody śmierci Papieża: udar mózgu, śpiączka i niewydolność krążeniowa.

Papież Franciszek zmarł o godz. 7.35. w swoim apartamencie w Domu Świętej Marty w Watykanie. Powody zgonu to: udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa. Stwierdził oficjalnie prof. Andrea Arcangeli, dyrektor zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych obowiązujących po śmierci Papieża

2025-04-22 07:34

[ TEMATY ]

śmierć

Franciszek

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych.

W związku ze śmiercią Papieża Franciszka, Komisja ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski przypomina zasady, którymi należy kierować się w czasie towarzyszenia modlitwą zmarłemu Papieżowi aż do czasu zakończenia konklawe. Stolica Apostolska może wydać wskazania dotyczące modlitw za zmarłego Papieża i przygotowań do wyboru Następcy. Wówczas należy dostosować się do wytycznych rzymskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję