Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Śląskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17) w dniach od 18 do 25 stycznia 2023 r. obchodzony będzie kolejny Powszechny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Specjalne ekumeniczne nabożeństwa, spotkania i koncerty odbywać się będą w różnych parafiach Śląska Cieszyńskiego i Górnego, a także w Zagłębiu.

2023-01-13 17:29

[ TEMATY ]

modlitwa

Bielsko‑Biała

jedność chrześcijan

Karol Porwich/Niedziela

W ramach śląskich obchodów Tygodnia Modlitw zaplanowano ekumeniczne nabożeństwo w Gniazdowie (18 stycznia), na którym kazanie wygłosi pastor Jerzy Rogaczewski z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Następnego dnia, 19 stycznia, będzie miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne w Sosnowcu.

20 stycznia Mszę św. w intencji jedności chrześcijan sprawować będzie w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach ks. prof. dr hab. Józef Budniak – przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów i bielsko-żywiecki referent ds. ekumenizmu.

21 stycznia podczas nabożeństwa w kościele św. Barbary w Zabrzu kazanie wygłosi bp Marian Niemiec – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach i biskup diecezji katowickiej Kościoła luterańskiego.

Reklama

Nabożeństwo centralne na Śląsku odbędzie się 22 stycznia w kościele ewangelickim w Katowicach. Kazanie wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Tego samego dnia podczas nabożeństwa w ewangelickim kościele Zbawiciela w Gliwicach kazanie wygłosi bp Jan Kopiec – biskup gliwicki.

23 stycznia w czasie nabożeństwa w WŚSD w Katowicach kazanie wygłosi bp Marian Niemiec. 24 stycznia odbędzie się główne nabożeństwo na Śląsku Cieszyńskim – w kościele ewangelickim w Brennej. Kazanie wygłosi bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

W ramach Tygodnia Modlitw 19 stycznia w atrium komorowickiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej odbędzie się transmitowany przez diecezjalne radio „Anioł Beskidów” ekumeniczny maraton czytania Biblii.

Ekumeniczne spotkania i koncerty odbywać się będą niemal w każdej parafii na terenie Śląska Cieszyńskiego.

28 stycznia zaplanowano także „Ekumeniczne kolędowanie przy żłóbku” w katowickiej bazylice w Panewnikach.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia.

W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez PRE i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze suplikacje w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

Bożena Sztajner

Wobec zaostrzającego się konfliktu we wschodniej Ukrainie i w innych miejscach świata paulini z Jasnej Góry wzywają wiernych do szczególnej modlitwy o pokój i zaprzestanie prześladowań chrześcijan. Od I Niedzieli Wielkiego Postu każdego dnia po Mszy św. za Ojczyznę o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej śpiewane będą suplikacje.

Jak podkreślił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry wobec eskalacji konfliktów we wszystkich zapalnych miejscach świata potrzebne jest szczególne wołanie do Boga. - Od początku zmagań o pokój, jakie szczególnie dotknęły naszych sąsiadów za wschodnią granicą - Ukrainę, modlimy się za naszych braci i z troską patrzymy na to, co dzieje się na tych terenach – powiedział jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję