Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bracia Golec kolędowali z Janem Pawłem II

Bracia Golec wystąpili w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej Centrum.

2023-01-11 21:37

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Golec uOrkiestra

Piotr Górecki

Koncert w Istebnej.

Koncert w Istebnej.

Kolędowanie z Janem Pawłem II w wykonaniu Golec uOrkiestry zgromadziło w świątyni liczną publiczność. Zebranych powitała wójt gminy Istebna Łucja Michałek wraz z ministrem Stanisławem Szwedem. Przypomnieli, że ten rok w Trójwsi będzie rokiem rodziny i stąd też będą chcieli w różnych działaniach wskazywać na wartość rodziny. Następnie muzycy zaśpiewali polskie kolędy i pastorałki.

Autorskie aranżacje wykonali w ramach projektu „Kolędowanie z Janem Pawłem II” przygotowanego z okazji 100-lecia urodzin papieża. W swój śpiew wkomponowali śpiew i wypowiedzi Jana Pawła II. Na telebimach były wyświetlane archiwalne nagrania ze świątecznych spotkań papieża w Rzymie, przez co publiczność mogła się poczuć tak, jakby Ojciec Święty był wśród nich. Jak podkreślili Łukasz i Paweł, archiwalia otrzymali od zaprzyjaźnionej sercanki s. Teodory, która posługiwała w Watykanie podczas pontyfikatu Jana Pawła II. Przypomnieli też, że przywiązywał on wagę do kolęd, dla niego śpiewanie polskich kolęd było ważną świąteczną tradycją, ponieważ uważał, że kolędy tworzą historię narodową i chrześcijańską, stąd potrzeba, aby nie zagubić tego bogactwa.

Na koncercie dzielili się też świadectwem wiary. W trakcie występu jeden z braci wyszedł do ludzi i posypał ich owsem, jako symbol tego, by nie zabrakło nikomu pożywienia. Na koniec dziekan ks. Tadeusz Pietrzyk udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Przed kościołem można podziwiać „Istebniańskie Betlejem”, czyli szopkę, w której znajdują się rzeźbione figury autorstwa Paweł Jałowiczora z Jaworzynki. Wykonał te postacie w strojach regionalnych, istebniańskich, przez co nawiązują wyglądem do pasterzy z Trójwsi Beskidzkiej. Szopkę poświęcił dziekan dekanatu istebniańskiego i tutejszy proboszcz ks. Tadeusz Pietrzyk. Przy okazji poświęcenia rozstrzygnięto konkurs na stroik świąteczny na drzwi.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bracia Golec w bazylice

Niedziela świdnicka 2/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Świdnica

wieczór kolęd

kolędy

Golec uOrkiestra

Krystyna Smerd

Bracia Golec z zespołem w świątecznym koncercie

Bracia Golec z zespołem w świątecznym koncercie

Znana góralska grupa muzyczna „Golec uOrkiestra”, założona przez braci bliźniaków Pawła i Łukasza Golców, której piosenki zna i śpiewa niemal cała Polska, wystąpiła ze świątecznym bożonarodzeniowym koncertem w strzegomskiej bazylice. Był to prezent dla mieszkańców miasta i gminy od władz samorządowych Strzegomia i proboszcza ks. prał. Marka Babuśki.

Potężna bazylika, która jest największym kościołem na Dolnym Śląsku i jednym z największych w Polsce zapełniła się do ostatniego miejsca, a przez kościół z trudem można było się przecisnąć. Zapachniały świeżutkie choinki, oplecione lampkami, które spowiły przestrzeń srebrnymi iskierkami. Słynni bracia Golcowie wraz ze swoim zespołem dali trwający niemal trzy godziny niezapomniany kolędowy koncert. Ukazali niesamowite piękno najbardziej znanych i podziwianych utworów tego muzycznego gatunku. Wiele kolęd zaprezentowali w nowych aranżacjach, w których uwypuklono brzmienie wspaniałych góralskich instrumentów muzycznych, jak: trombity, rogi pasterskie, heligonki, kobzy, dudy, basy. Zespół zaprezentował też wiele własnych kolęd i pastorałek – tych znanych oraz takich, które przygotował do swojego najświeższego programu. Koncert wzbudził wielki aplauz. Jednym z tysięcy słuchaczy, którego bracia Golcowie dostrzegli i uroczyście powitali był bp Ignacy Dec.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję