Reklama

Kościół

W kilku diecezjach w Polsce w godzinie pogrzebu Benedykta XVI zabiją dzwony

W odpowiedzi na apel przewodniczącego Episkopatu 5 stycznia po pogrzebie papieża-seniora w kościołach odprawione zostaną Msze św. w intencji Benedykta XVI. Kilku biskupów poprosiło także o modlitwę różańcową oraz uruchomienie dzwonów o godz. 9.30, w momencie rozpoczęcia pogrzebu. Zabrzmią one w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

pogrzeb

Ks. Mariusz Pastuszak

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora 5 stycznia 2023 r. odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie po śmierci papieża seniora Benedykta XVI.

Skierował także prośbę do biskupów, "aby w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili Mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dniu śmierci papieża, 31 grudnia, w katedrach modlili się: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, ordynariusz szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk.

W wielu diecezjach liturgie w intencji papieża seniora odbyły się w niedzielę 1 stycznia. Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda modlił się za śp. Benedykta XVI w katedrze oliwskiej; w katedrze białostockiej Mszę sprawował abp Józef Guzdek. Podobnie zrobił ordynariusz koszaliński bp Edward Dajczak oraz biskup włocławski bp Krzysztof Wętkowski.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński modlił się za papieża Benedykta XVI w konkatedrze, zaś bp pomocniczy Adrian Put w katedrze gorzowskiej. Ponadto, "każda Msza św. tego dnia została poprzedzona modlitwą Anioł Pański w intencji zmarłego papieża-emeryta". Bp Lityński zalecił również, aby prośba o Miłosierdzie Boże dla śp. Benedykta XVI została wprowadzona w modlitwie powszechnej.

"Wszystkich wiernych zachęcam, aby w dni powszednie najbliższego tygodnia polecali zmarłego w swojej osobistej modlitwie, o ile to możliwe połączonej z nawiedzeniem kościoła" - napisał w komunikacie bp Lityński.

Poprosił również, "aby w środę 4 stycznia 2023 r., przed Mszą św., duszpasterze wraz z wiernymi odmówili Różaniec w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast w czwartek 5 stycznia 2023 r. – w dniu sprawowania obrzędów pogrzebowych w Watykanie – w parafiach odprawić w dogodnej porze Mszę św. w intencji zmarłego papieża-emeryta posługując się formularzem "Za zmarłego papieża".

Reklama

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojd SAC poprosił kapłanów, aby we wszystkich parafiach archidiecezji, w przeddzień uroczystości pogrzebowych, 4 stycznia, wieczorne Msze św. były sprawowane w intencji śp. Benedykta XVI. Zgodnie z decyzją hierarchy, 5 stycznia 2023 r. o godz. 9.30 we wszystkich kościołach archidiecezji gdańskiej zabiją przez trzy minuty dzwony "w łączności z rozpoczynającą się liturgią żałobną w Rzymie".

W diecezji tarnowskiej Msza za zmarłego papieża seniora zostanie odprawiona we wtorek, tj. 3 stycznia, o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie. "Niech Trójjedyny Bóg, który jest źródłem i dawcą wszelkiego życia, pozwoli mu radować się pełnią chwały zbawionych" - napisał w komunikacie opublikowanym na stronie portalu diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż.

W archidiecezji warmińskiej Msza w intencji zmarłego papieża, pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, zostanie odprawiona w olsztyńskiej konkatedrze 4 stycznia o godz. 18.00.

Tego samego dnia główne uroczystości odbędą się również w diecezji pelpińskiej. W bazylice katedralnej bp. Ryszard Kasyna będzie celebrował Mszę św. o godz. 18.00. "Przed Eucharystią w intencji papieża seniora zostanie odmówiony Różaniec" - poinformował w komunikacie ordynariusz pelpliński. 4 stycznia uroczystości żałobne z udziałem biskupów odbędą się również w diecezji opolskiej - o godz. 18.30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Zgodnie z decyzją bp. Marka Mendyka, w diecezji świdnickiej 4 stycznia we wszystkich parafiach wieczorne Msze św. będą sprawowane w intencji śp. Benedykta XVI. Natomiast główne uroczystości w katedrze odbędą się tam w niedzielę, 8 stycznia 2023 r., o godz. 10.00.

W kilku polskich diecezjach centralne modlitwy za papieża seniora odbędą w dniu jego pogrzebu, czyli 5 stycznia. W archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył liturgii o godz. 8.00. "Homilię wygłosi ks. prof. Jerzy Szymik, autor trzytomowego opracowania "Theologia Benedicta", poświęconego teologii profesora J. Ratzingera/papieża Benedykta XVI" - czytamy w komunikacie.

Reklama

5 stycznia będzie modlił się także ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński - o godz. 18.00, w kaplicy kurialnej - ponieważ w katedrze trwa od kilkunastu miesięcy remont. Bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski będzie sprawował liturgię w tym samym miejscu o godzinie 8.00.

Główna Msza dziękczynna za życie i pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI, z prośbą o życie wieczne dla niego, będzie celebrowana 5 stycznia także w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Liturgii o godz. 18.00 będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Ordynariusz drohiczyński bp Piotr Sawczuk będzie modlił się za zmarłego papieża 5 stycznia o godz. 15.00 w drohiczyńskiej katedrze. Tego samego dnia, o godz. 12.00, w katedrze gnieźnieńskiej, odbędzie się także Msza św.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz postanowił, aby o godz. 13.00 w dniu pogrzebu papieża seniora w każdym kościele parafialnym i rektoralnym sprawowana była msza św. żałobna w jego intencji. "Jednocześnie Kuria Diecezjalna w Sandomierzu prosi, aby 5 stycznia br. o godz. 9.30, tj. o godz. rozpoczęcia Mszy św. pogrzebowej, zadzwoniły dzwony w całej diecezji" - napisał w komunikacie ks. dr Roman Janiec.

Ordynariusz płocki bp Szymon Stułkowski, w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji, poprosił o zorganizowanie 5 stycznia we wszystkich parafiach diecezji okolicznościowego nabożeństwa z homilią w intencji zmarłego papieża seniora. "Prosimy także, aby w kościołach diecezji płockiej, w dniu pogrzebu o godz. 9.30 rozbrzmiały kościelne dzwony" - czytamy w komunikacie.

Reklama

W diecezji toruńskiej Msza w intencji dziękczynnej za życie i pontyfikat papieża seniora, z prośbą o łaskę nieba, zostanie odprawiona 6 stycznia o godz. 11.00 w katedrze św. Janów w Toruniu. Liturgii będzie przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

W archidiecezji wrocławskiej Msza zostanie odprawiona 7 stycznia o godz. 18.30. "Proszę także, aby we wszystkich parafiach wspomnieć w modlitwie o Jego osobie wierząc, że stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi" - napisał w komunikacie abp Józef Kupny.

W diecezji kaliskiej "dziękczynienie za życie i pontyfikat Benedykta XVI odbędzie się w niedzielę, 8 stycznia, o godz. 18.30 w katedrze kaliskiej".

Natomiast w archidiecezji poznańskiej główna Msza żałobna w intencji śp. Benedykta XVI odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., o godz. 18.00. "W dniu pogrzebu Benedykta XVI - 5 stycznia, o godz. 9.30 - zabiją dzwony kościelne we wszystkich parafiach archidiecezji" - poinformowano w komunikacie. Dzwony najstarszej katedry na ziemiach polskich w Poznaniu zabrzmiały także po ogłoszeniu wiadomości o śmierci Papieża 31 grudnia.

Uroczystości ogólnopolskie odbędą się 7 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy św., z udziałem Episkopatu Polski, o godz. 12.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

2023-01-03 07:12

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: Kaplica Sykstyńska w modlitwie ujawnia całe swe piękno

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

ARTUR STELMASIAK

Kaplica Sykstyńska, kontemplowana w modlitwie jest jeszcze piękniejsza i autentyczniejsza; ukazuje się w całym swym bogactwie - powiedział Benedykt XVI podczas pierwszych nieszporów uroczystości Wszystkich Świętych, sprawowanej 31 października w tej najważniejszej z kaplic Pałacu Apostolskiego. Okazją po temu była 500. rocznica odsłonięcia fresków umieszczonych na jej sklepieniu, będących dziełem Michała Anioła.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję