Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Beatyfikacja we Florencji

W katedrze we Florencji 30 marca br. do chwały ołtarzy została wyniesiona s. Celestyna Donati. W 1889 r. założyła ona Zgromadzenie Ubogich Córek św. Józefa Kalasantego. Aktu beatyfikacji dokonał, z upoważnienia Papieża, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins.
Maria Anna Donati urodziła się w 1848 r. w Marradi k. Florencji. Z rodzinnego domu wyniosła wrażliwość na krzywdę dzieci, których rodzice z powodu nędzy materialnej czy moralnej weszli w konflikt z prawem. Mając 41 lat, wraz z czterema towarzyszkami dała początek wspólnocie zakonnej troszczącej się o zaniedbane dziewczęta, zwłaszcza córki więźniów. Tak powstało Zgromadzenie Ubogich Córek św. Józefa Kalasantego. Założycielka, składając śluby zakonne, przyjęła imię s. Celestyny od Matki Bożej. Zmarła w 77. roku życia w 1925 r. we Florencji. Dziś założone przez nią Zgromadzenie poza Włochami działają również w Brazylii, Nikaragui i Rumunii.

Chiny

Tysiące nawróceń

Każdego roku setki tysięcy mieszkańców Chińskiej Republiki Ludowej przechodzi na katolicyzm - poinformował Papieski Instytut Misji Zagranicznych PIME. Jego przełożony generalny Gianbattista Zanchi powiedział na konferencji w Rzymie, że coraz silniejsza jest ostatnio tendencja do pojednania między katolikami z Kościoła „patriotycznego” a katolikami Kościoła podziemnego. Uczestnicy kongresu zwracali jednak uwagę, że rząd w Pekinie lepiej traktuje chrześcijan, niż to miało miejsce w przeszłości.
W 1957 r. Kościół w ChRL pod naciskiem władz musiał zerwać więzi z Papieżem i Kościołem powszechnym. Powstało wówczas Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (Kościół patriotyczny) - jedyna legalna organizacja katolicka w tym kraju. Katolicy, którzy pozostali wierni Rzymowi, tworzą tzw. Kościół podziemny, prześladowany i zwalczany przez władze. Wiadomości o szykanowaniu katolików i osadzaniu w więzieniach często pojawiają się w mediach. Liczebność katolików obu nurtów ocenia się na 10-12 mln.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Francja

Sekty prowadzą lobbing w OBWE

Sekty powadzą lobbing w organizacjach międzynarodowych, takich jak np. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - przestrzega raport Międzyministerialnej Misji ds. Walki z Odchyleniami Sekciarskimi. Opublikowany w Paryżu raport za 2007 r. ujawnia też, że we Francji jest ok. 25 tys. satanistów, z czego 80 proc. ma mniej niż 21 lat.
- Sekty się zmieniają, ale wciąż są obecne - uważa przewodniczący Międzyministerialnej Misji Jean-Michel Roulet. Podkreśla, że od 2000 r. działają one głównie pod przykrywką organizacji charytatywnych lub zajmujących się technikami „poszukiwania swej najgłębszej tożsamości”. Wpływają na swoich adeptów za pomocą technik znanych psychoanalizie, np. autosugestii, dzięki której wprowadzają do ich umysłu fałszywe wspomnienia, często dotyczące rzekomych nadużyć seksualnych, których mieli być ofiarą w dzieciństwie. Prowadzi to do niszczenia psychiki adepta i jego relacji z rodziną.
Omawiając problem lobbingu sekt w organizacjach międzynarodowych, raport przedstawia jego mechanizmy na przykładzie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Najczęstszym forum tego lobbingu jest doroczna konferencja organizowana przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w Warszawie.

Włochy

Kongres Bożego Miłosierdzia

W dniach 2-6 kwietnia w Rzymie odbywał się I Światowy Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia. Rozpoczął się 2 kwietnia Eucharystią pod przewodnictwem Benedykta XVI na Placu św. Piotra w 3. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Konferencje kongresowe były głoszone w Bazylice św. Jana na Lateranie. 3 kwietnia obrady toczyły się pod hasłem: „Tajemnica Bożego Miłosierdzia jako skarb Kościoła”. 4 kwietnia obradowano na temat: „Miłosierdzie dla Komunii Kościoła”. 5 kwietnia natomiast rozważano „Boże Miłosierdzie dla misji Kościoła”. Podczas kongresu swoimi świadectwami dzielili się m.in. bp Hilarion z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oraz kard. Stanisław Dziwisz. Na ulicach i placach Rzymu odbywały się widowiska i misje ewangelizacyjne oraz festiwal misyjny. Każdego dnia w południe sprawowana była Msza św., a o godz. 15.00 w różnych kościołach Wiecznego Miasta odmawiano Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W niedzielę 6 kwietnia, na zakończenie Kongresu, jego uczestnicy uczestniczyli w Eucharystii pod przewodnictwem kard. Christopha Schönborna.

Ludzie

Kard. André Vingt-Trois

Otwierając 46. plenarne posiedzenie Episkopatu Francji, kard. André Vingt-Trois, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, wyraził wdzięczność i zaufanie biskupów wobec księży. Stwierdził, że Europa pilnie potrzebuje świadków wiary. W kontekście przemian w życiu Kościoła przypomniał o konieczności współpracy w ramach wspólnot chrześcijańskich i o roli wspólnoty duchowieństwa pod przewodnictwem biskupa. Mówił również o znaczeniu godności i poszanowaniu życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Wspomniał przy tej okazji o szacunku i podziwie biskupów dla ludzi, którzy odważnie i w milczeniu przyjmują cierpienie; dla lekarzy, którzy starają się ulżyć temu cierpieniu; dla personelu medycznego, który szanuje godność chorych oraz dla rodzin, które towarzyszą cierpieniom swych bliskich.
Nawiązując do bliskiego już objęcia przez Francję przewodnictwa w Unii Europejskiej, arcybiskup Paryża podkreślił stabilność pokoju na naszym kontynencie, mówiąc o wojnach i kryzysach w innych częściach świata. Mówca wezwał do solidarności. - Jeśli odwołujemy się do chrześcijańskich korzeni Europy, musimy działać w taki sposób, aby te korzenie stały się widoczne i przynosiły owoce - podkreślił przewodniczący Episkopatu Francji.

Krótko

Szczyt NATO w Bukareszcie, odbywający się w dniach 2 i 3 kwietnia, zakończył się kilkoma ważnymi postanowieniami. NATO zaproponowało Rosji połączenie systemów obrony antyrakietowej: rosyjskiego, amerykańskiego i przyszłego natowskiego, popierając budowę amerykańskich elementów tarczy w Europie. Oficjalne zaproszenie do Sojuszu otrzymały Albania i Chorwacja. Nie przyjęto Macedonii ze względu na protesty Grecji. NATO wysłało też zachęcający sygnał, że w przyszłości w swych szeregach widziałoby Grecję i Ukrainę.

Amnesty International twierdzi, że Chiny w przededniu letniej olimpiady łamią prawa człowieka znacznie częściej i bezwzględniej niż wcześniej. Chcą stłamsić wszelki opór, aby był niewidoczny podczas olimpiady.

Rządzący Kubą Raul Castro zezwolił swoim rodakom na wynajmowanie pokoi hotelowych w najdroższych rezydencjach oraz na posiadanie telefonów komórkowych, co do tej pory było zakazane. Zdecydowanej większości nie będzie jednak stać na te luksusy. Przeciętna kubańska pensja wynosi 17 dolarów.

Korea Północna zaczęła znowu grozić atakiem swemu sąsiadowi z południa. Nerwowość północnokoreańskiej dyktatury została spowodowana wstrzymaniem pomocy humanitarnej przez Koreę Południową, która chce wymusić na Phenianie złagodzenie represji.

Robert Dziekański, Polak, który w październiku 2007 r. został przez kanadyjskich funkcjonariuszy porażony paralizatorem, w wyniku czego zmarł, nie zachowywał się agresywnie, jak twierdzono na początku - są to wnioski zamieszczone w raporcie kanadyjskiej straży granicznej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle stworzyli pierwsze w Wielkiej Brytanii embriony ludzko-zwierzęce. Uzyskali cytoplazmatyczne hybrydy, przenosząc ludzkie DNA do krowiej komórki jajowej, której własne jądro zostało usunięte. Powstający projekt ustawy skrytykował niedawno przewodniczący Konferencji Biskupów Szkocji kard. Keith M. Patrick O’Brien. Hierarcha określił projekt ustawy jako „potworny atak na ludzkie prawa, godność i życie”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Rafał Bogacki, metropolita katowicki abp Adrian Galbas w zaproszeniu do męskiej części diecezjan nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki „Jestem w Kościele”. Hierarcha zaapelował przy tym o przyjrzenie się w Piekarach wspólnej obecności wiernych w Kościele i próbę odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby była ona jeszcze intensywniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Nowy krzyż misyjny w Bogatyni poświęcony!

2024-05-21 16:26

arch. parafii

Po akcie profanacji, jaka miała miejsce w nocy z 3 na 4 kwietnia, kiedy nieznany dotąd sprawca ściął krzyż misyjny znajdujący się przy kościele św. Maksymiliana, stanął nowy krzyż misyjny.

Na stronie parafii można było wówczas przeczytać słowa proboszcza ks. Piotra Kutkiewicza: - Z bólem serca zawiadamiam parafian, iż dzisiaj w nocy tj. z 3/4 kwietnia został ścięty piłą Krzyż Misyjny znajdujący się obok wejścia do kościoła. Myślę, że każda profanacja boli. To jest po prostu bolesne, zwyczajnie bolesne. Ale modlimy się także za sprawcę, kimkolwiek on jest, o przemianę serca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję