Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Obchody 150. rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej w Lourdes

Około 50 tys. wiernych przybyło do Lourdes na obchody 150. rocznicy pierwszego objawienia Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous. Jubileuszowej, wielojęzycznej Mszy św. przewodniczył ordynariusz Tarbes-Lourdes Jacques Perrier. Liturgię koncelebrowało 25 biskupów i 800 księży, w tym kard. Bernard Panafieu z Marsylii. Sprawowana była na łące nad rzeką Gave, w pobliżu Groty Massabielskiej, gdzie Maryja ukazała się Bernadecie. Czytania i modlitwy mszalne można było usłyszeć po francusku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, portugalsku i polsku. Po Mszy św. przypomniano przebieg pierwszego z 18 objawień Matki Bożej w Lourdes i odmówiono modlitwę „Anioł Pański”.
Uroczystości jubileuszowe w Lourdes, upamiętniające 18 objawień Matki Bożej z 1858 r., rozpoczęły się 8 grudnia 2007 r. i potrwają do 8 grudnia 2008 r. Spodziewana jest wizyta Papieża Benedykta XVI w sanktuarium w Lourdes, jednak jej data nie jest jeszcze sprecyzowana.

Austria

Karyntia nie chce meczetów

Parlament regionalny Karyntii przyjął poprawkę do ustawy o zagospodarowaniu terenów, która pośrednio zakazuje budowy meczetów i minaretów. - Chodziło o danie znaku sprzeciwu wobec pełzającej islamizacji - oświadczył gubernator tej austriackiej prowincji Jörg Haider. Ma on nadzieję, że Karyntia stanie się pod tym względem „wzorem dla Europy”. Ustawa wprawdzie nie wspomina wprost o meczetach i minaretach, jednak nakazuje uzyskanie specjalnego pozwolenia na wzniesienie „budowli o wymiarach nietypowych”. Dlatego opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna uważa, że budowa sal modlitwy i meczetów nadal jest możliwa. Mimo to razem z Zielonymi i wspólnotą muzułmańską socjaldemokraci uznali, że nowe przepisy naruszają wolność wyznania.
- To prawo jest bezprzedmiotowe - stwierdziła Carinthie Gaby z Partii Socjaldemokratycznej i wyjaśniła, że w liczącej 560 tys. mieszkańców prowincji mieszka kilkanaście tysięcy wyznawców islamu. - Na razie jednak nie istnieje żaden projekt budowy meczetu w Karyntii - podkreśliła.
Według lokalnych mediów, pierwszą ofiarą nowych przepisów może stać się nie wspólnota muzułmańska, lecz tybetańscy buddyści, którzy zamierzają wznieść w Karyntii swój ośrodek religijny, którego projekt budzi kontrowersje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

Dziękczynienie za cud

Mszę św. dziękczynną za cudowne uzdrowienie z choroby nowotworowej za wstawiennictwem bł. Karola von Habsburga odprawił 31 stycznia w katedrze w Orlando bp Tomasz Newski, ordynariusz miejscowej diecezji. Uzdrowioną jest baptystka mieszkająca na przedmieściach Orlando w Kissimmee. Kobieta otrzymała obrazek z modlitwą o łaski za wstawiennictwem błogosławionego od swojej znajomej, która podróżowała po Europie i wysyłała je do różnych osób.
Niewytłumaczalne według medyków uzdrowienie zostało potwierdzone przez kilku lekarzy w dwóch stanach. W ten sposób trybunał kościelny diecezji Orlando zakończył trwające przez 16 miesięcy prace nad oceną tego wydarzenia i przesłał sprawę do Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w celu dalszej analizy.
Bł. książę Karol wstąpił na tron w 1916 r. jako Karol I w Austrii i Karol IV na Węgrzech. Abdykował w 1918 r. Zmarł na wygnaniu, na Maderze, w 1922 r. Beatyfikował go cztery lata temu Jan Paweł II.

USA

Walentynki - Dniem Czystości Przedmałżeńskiej

Już po raz piąty tysiące młodych Amerykanów obchodziło 14 lutego jako Dzień Czystości Przedmałżeńskiej. Inicjatywa chce uświadomić młodzieży konsekwencje współżycia pozamałżeńskiego, a także promować ideę abstynencji seksualnej wśród nastolatków, którzy rozpoczęli współżycie przedmałżeńskie.
Ubrani w białe koszulki i bransoletki z nadrukiem „Dzień Czystości Przedmałżeńskiej”, młodzi z całych Stanów Zjednoczonych przeciwstawiali się masowej kulturze promowanej w telewizji, wulgarnych dowcipach, nietaktownych reklamach i filmach pełnych pornografii. Dawali więc nie tylko świadectwo osobistych wyborów, ale także prowadzili akcję uświadamiającą rówieśnikom wartość zachowania wstrzemięźliwości seksualnej aż do dnia ślubu. Pomysł obchodzenia Dnia Świętego Walentego w ten sposób stanowi alternatywę dla tradycyjnych, skomercjalizowanych obchodów tego święta w Stanach Zjednoczonych.

Ludzie

Abp Robert Zollitsch

Arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego Robert Zollitsch jest nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemieckich. Został wybrany 12 lutego br. w Würzburgu. Po ponad 20 latach kierowania pracami Konferencji Biskupów, z funkcji tej zrezygnował kard. Karl Lehmann, pozostając w dalszym ciągu biskupem Moguncji.
Abp Zollitsch jest od 2003 r. metropolitą Fryburga, drugiej pod względem liczby katolików diecezji niemieckiej. Archidiecezja zawdzięcza mu odnowę duszpasterstwa, a także sprawność organizacyjną i finansową. Działalność ta jest mu dobrze znana, ponieważ niegdyś prowadził sprawy personalne w archidiecezji fryburskiej, był też przewodniczącym komisji w Związku Diecezji Niemieckich oraz przewodniczącym Rady Administracyjnej tej organizacji.
Abp Zollitsch podkreślił, że wybór na następcę kard. Lehmanna bardzo go zaskoczył, ale podejmuje to zadanie z ufnością. Na swoim nowym stanowisku pragnie się zatroszczyć o to, aby Kościół był obecny w życiu społeczno-politycznym, aby jego głos był słyszany w społeczeństwie. Ma też nadzieję na postępy w ekumenizmie.

Krótko

Barack Obama wysunął się na czoło kandydatów Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich. Wyprzedził nieznacznie senator z Nowego Jorku Hillary Clinton.

Premier Australii Kevin Rudd przeprosił Aborygenów za wieloletnią politykę przymusowej asymilacji. 460-tysięczna społeczność rodowitych Australijczyków domagała się tego od lat.

W Londynie zmarł Badri Patarkaciszwili, gruziński opozycjonista i przeciwnik prezydenta Saakaszwilego. Gruzińska opozycja jest przekonana, że to morderstwo. Rodzina zmarłego podała informację, że przyczyną był zawał serca.

Rząd Wielkiej Brytanii chce się dobrać do skóry internetowym piratom. Projekt ustawy zakłada, że osoby, które zostaną przyłapane na ściąganiu z Internetu nielegalnych programów czy utworów, zostaną pozbawione dostępu do sieci.

Pięć osób zginęło, a 16 zostało rannych w strzelaninie na uniwersytecie w amerykańskim stanie Illinois. Zdarzenie miało miejsce 14 lutego. Napastnik otworzył ogień podczas wykładu. Po oddaniu strzałów popełnił samobójstwo.

Islamscy radykałowie planowali zamordować autora karykatur Mahometa, które jakiś czas temu ukazały się w duńskiej prasie. Policja aresztowała niedoszłych zamachowców.

Rosja nie ukrywa swych mocarstwowych ambicji. Grozi nowym wyścigiem zbrojeń, jej samoloty dalekiego zasięgu prowokują obronę powietrzną innych krajów. Prezydent Putin ogłosił plan rozwoju państwa do 2020 r. Priorytetami są gospodarka i zbrojenia.

Rosja nadal używa gazu, aby wymusić uległość na sąsiadach. W połowie lutego br. doświadczyła tego Ukraina, której Gazprom zagroził zakręceniem kurków z gazem. Do Moskwy udał się prezydent Juszczenko i doszedł do porozumienia z prezydentem Putinem. Przerw w dostawach gazu na razie nie będzie.

Władimir Putin powiedział, że Rosja będzie zmuszona do przekierowania części swych systemów rakietowych na elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce. To samo spotka Ukrainę, jeśli w tym kraju pojawią się bazy NATO.

W Czadzie od 15 lutego obowiązuje przez 15 dni stan wyjątkowy, ogłoszony dzień wcześniej przez prezydenta kraju Idrissa Deby’ego.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję