Reklama

25 lat budowy "Civitas Christiana" w Gnieźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Różnorodna i dość bogata działalność Oddziału Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Gnieźnie spowodowała, iż lokal Oddziału nie mógł już sprostać wymogom tej działalności. Konieczny stał się remont adapcyjny. Dokonano go w okresie wakacyjnym.

Po zakończeniu prac remontowych, 22 września 2000 r., odbyło się poświęcenie lokalu gnieźnieńskiego "Civitas Christiana" .

W ramach prac adapcyjnych, w lokalu tym powiększono salę konferencyjną. Pozyskano także pomieszczenia biurowe, których przedtem nie było. Poświęcenia dokonał abp Henryk Muszyński. W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: przewodniczący "Civitas Christiana" Ziemowit Gawski wraz z przedstawicielami władz centralnych, wojewódzkich i miejskich "Civitas Christiana". Przybył także: aktyw organizacyjny z Gniezna, członkowie Gnieźnieńskiego Porozumienia dla Dziecka i Rodziny oraz animatorzy Wieczerników Rodzin.

Po powitaniu Metropolity Gnieźnieńskiego przez przewodniczącego " Civitas Christiana" w Gnieźnie, Edwarda Frąckowiaka, członek Zarządu Miejskiego, Ryszard Kałasz, odczytał fragment Pisma św., korespondujący z uroczystością poświęcenia: "Pan o nas pamięta i nam błogosławi! On błogosławi wszystkim, którzy Pana się boją (...)" (Ps 113, 20-23) .

Następnie głos zabrał abp Henryk Muszyński. Stwierdził, że wybór tego, odczytanego psalmu jest niezwykle trafny na ową uroczystość, właśnie w tym miejscu, które służy chwale Bożej czynionej wobec ludzi i przez ludzi. Podkreślił, iż właśnie ten rok, Rok Wielkiego Jubileuszu w Kościele Powszechnym i w Kościele Gnieźnieńskim, "stanowi szczególną okazję do wyrażania słów wdzięczności i uznania dla wszystkich działań, podejmowanych na rzecz rodziny przez Katolickie Stowarzyszenie ´Civitas Christiana´ w Gnieźnie".

Przewodniczący, Ziemowit Gawski, zwrócił uwagę, iż zachętę Ojca Świętego Jana Pawła II: "Budujcie civitas christiana", skierowaną do całego Stowarzyszenia, gnieźnieński Oddział podjął z dużą gorliwością, zarówno w ocenie jakości, jak i różnorodności. Właśnie w gamie tej różnorodności, wybija się działalność na rzecz kultury i rodziny. Znane są w Polsce chociażby organizowane w Gnieźnie od 17 lat sympozja naukowe "Stąd nasz ród", od kilku lat wzbogacone ogólnopolskimi pielgrzymkami " Civitas Christiana" do grobu św. Wojciecha. Poświęcenie lokalu połączono z otwarciem wystawy "25 lat działań Stowarzyszenia z rodziną i dla rodziny". Wprawdzie to Stowarzyszenie od samego początku swego istnienia podejmowało zagadnienia prorodzinne, jednak w Gnieźnie działalność ta w pewnym momencie spowodowała zaistnienie wewnątrz Organizacji pewnych struktur instytucjonalno-kompetencyjnych. I tak w latach 1975-2000, kolejno pojawiały się: Klub Prorodzinny (1975), Rada do Spraw Rodziny (1978), Klub Inicjatyw Trzeźwościowych, Krąg Serc, Poradnia Przeciwalkoholowa (1979-89), Wieczerniki Rodzin (1980), Porozumienie dla Dziecka i Rodziny (1995).

Warto też podkreślić, iż działalność ta nigdy nie była ani cząstkowa, ani wybiórcza, nawet w czasach PRL, gdy groziły niebanalne konsekwencje. Wystarczy wspomnieć Radę do spraw Rodziny, która w pewnym momencie poszerzyła swą nazwę: "... przy Prezydencie Gniezna" ( 1978). To właśnie ona w oczach PRL przez gnieźnieńską prasę, z podziwem i politycznym niedowierzaniem, była określana jako "eksperyment gnieźnieński" i "unikat w skali krajowej". Zdumienie wywołał fakt, iż do tej Rady obok szefów instytucji i organizacji zajmujących się rodziną, należeli również kapłani. Po drugie: Rada ta działała w koordynacji różnych instytucji i organizacji, zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej, w tym także religijnej.

Przewodniczący Zarządu Miejskiego "Civitas Christiana" - Edward Frąckowiak stwierdził, iż wystawa "25 lat z rodziną i dla rodziny" przedstawia dokumenty, szczególnie prasowe, obrazujące 25-lecie działalności Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Gnieźnie na rzecz rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP KEP

Rozważania do Ewangelii Łk 10,1-9.

Piątek, 14 lutego. Święto świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa - patronów Europy
CZYTAJ DALEJ

Św. Walenty biskup zakochanych, czyli o historii walentynek

[ TEMATY ]

św. Walenty

Blackfish/pl.wikipedia.org

Ołtarz z relikwiami św. Walentego w Kościele Karmelitów przy Whitefriar Street w Dublinie (Irlandia)

Ołtarz z relikwiami św. Walentego w Kościele Karmelitów przy Whitefriar Street w Dublinie (Irlandia)

Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI.

Pogańskie prapoczątki
CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. prof. Józefa Stali

2025-02-14 23:57

Archiwum UPJPII

    Dziękujemy dziś Panu Bogu za dar życia śp. Księdza Profesora Józefa Stali, za jego mądrość, życzliwość, talenty otrzymane od Pana Boga oraz osobistą pracę, które pozwoliły Księdzu Profesorowi wykształcić i wychować rzesze studentów…” napisał w liście Wielki Kanclerz UPJPII Marek Jędraszewski.

W środę 12 lutego pożegnaliśmy ks. prof. Józefa Stalę, prorektora ds. potencjału naukowego i współpracy międzynarodowej UPJPII w latach 2014–2020.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję