O ile Kościół katolicki mocno akcentował jednolite rozumienie sakramentów i urzędu kościelnego, o tyle wspólnoty protestanckie mocniej podkreślały pluralizm wyznań. „Z jednej strony w dotychczasowych fazach ruchu ekumenicznego można było osiągnąć daleko idącą i satysfakcjonującą zgodność w wielu spornych wcześniej indywidualnych kwestiach dotyczących rozumienia wiary i teologicznej struktury Kościoła”, stwierdził kard. Koch. Z drugiej jednak strony większość istniejących nadal różnic koncentruje się na rozumieniu jedności Kościoła, która nadal jest różnie pojmowana.
Z przebiegu dialogu z innymi Kościołami chrześcijańskimi nie jest zadowolony gospodarz Konferencji Lambeth, duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abp Justin Welby. „Ekumenizm jest jednym z największych wyzwań”, powiedział arcybiskup Canterbury 3 sierpnia w rozmowie z dziennikarzami w Londynie. „Pełnię swój urząd od 9,5 roku i muszę przyznać, że bardzo się wstydzę tego, że jeszcze nie uczyniliśmy większych postępów”, stwierdził anglikański hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zdaniem abp. Welby’ego, w ciągu około 500 lat od reformacji Kościoły przyzwyczaiły się do separacji, „a bycie indywidualnym i autonomicznym stanowi element naszej filozofii”, powiedział arcybiskup Canterbury. Podkreślił, że potrzebny jest nowy początek, aby zakończyć to, co często nazywa się „ekumeniczną zimą”.
Pochodzący ze Szwajcarii kard. Koch nie mógł z powodu choroby pojechać osobiście na Konferencję Lambeth, dlatego też swojej pozdrowienia przekazał w liście odczytanym uczestnikom zgromadzenia.