Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kompas życia Pawła. Letnia Szkoła Biblijna

Wokół listów św. Pawła koncentrowała się tegoroczna 6. edycja Letniej Szkoły Biblijnej u oo. dominikanów w Ustroniu Hermanicach.

2022-07-22 20:33

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Biblijna

Dominikanie Hermanice

Uczestnicy tegorocznej Letniej Szkoły Biblijnej wsłuchani w wykład ks. Kowalskiego.

Uczestnicy tegorocznej Letniej Szkoły Biblijnej wsłuchani w wykład ks. Kowalskiego.

Spotkania trwające blisko tydzień poprowadził ks. dr hab. Marcin Kowalski – jedyny Polak, który jest członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej decydującej o stanowisku Kościoła wobec Biblii i nauk biblijnych.

Cieszę się, że ponownie zostałem zaproszony w to piękne miejsce jakim są Hermanice, gdzie w rodzinnej atmosferze już drugi rok z rzędu mogliśmy czytać jednego z najważniejszych apostołów Nowego Testamentu, św. Pawła, który pozostawił po sobie najwięcej pism – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski.

Listy Pawłowe podzielił na dwie części. Pierwszą rozważał w ub.r. Drugą część rozważaną w 6. edycji poświęcił korespondencji z Koryntianami, czyli 1. i 2. Listowi do Koryntian, a także Listowi do Rzymian.

Reklama

Dwa pierwsze, to dojrzałe listy Pawła, które wysyłał do wspólnot, jakie założył, a List do Rzymian to swoisty ewenement, ponieważ ta wspólnota nie została przez niego założona. Listy łączy to, że są długie i dotykają mnóstwa problemów, z jakimi borykały się wspólnoty wczesnochrześcijańskie, co także i dla nas jest aktualne – dodaje prelegent.

W jednym z wystąpień zauważył, że u św. Pawła w rozpoczęciu listów powtarza się klasyczna formuła: „z woli Bożej posłany, uczyniony apostołem dzięki powołaniu przez Chrystusa”.

Powołanie zawsze jest punktem, do którego odnosi się Paweł w adresie swojego listu. To jest siła każdego proroka, siła każdego chrześcijanina głoszącego Słowo Boże także swoim życiem. To moment, w którym Pan Bóg dotknął nas łaską i powołał. Każdy z nas ma taki moment, w którym Bóg do nas mówi, może poprzez jakieś doświadczenie, czy osobę. Wola Boża to kompas życia Pawła. Ona jest tym, co chrześcijanie powinni rozeznawać na każdym etapie swojego życia – zaznacza kapłan.

Jak precyzuje proboszcz hermanickiej parafii NMP Królowej Polski o. Cezary Jenta OP, Szkoła Biblijna ma na celu uczyć czytania Pisma Świętego. W tym roku, obok prelegenta, gościli również ciekawych uczestników jak np. dwóch profesorów belwederskich, którzy zajmują się sztuczną inteligencją, panią histopatolog, czy naukowca z PAN z instytutu fizyki w Warszawie. Część osób uczestniczyła osobiście, część drogą internetową.

Dominikanie zapraszają do udziału 28-30 sierpnia w Letniej Szkole Duchowości Chrześcijańskiej pt.: „Czy sakramenty mają coś wspólnego z duchowością?”. Poprowadzi ją rekolekcjonista i liturgista o. Dominik Jurczak OP. Informacje i zapisy: dominikanie.szkola@gmail.com .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce Letnia Szkoła Biblijna. Trwają zapisy

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Biblijna

Dominikanie Hermanice

Ojcowie dominikanie z Hermanic organizują Letnią Szkołę Biblijną. Letnia Szkoła Biblijna pod hasłem: „Ewangelia i Listy św. Jana” odbędzie się od 3 do 8 sierpnia br. Będzie to już 5 edycja.

Poprowadzi ją wybitny biblista ks. dr hab. Adam Kubiś, który jest jest prezbiterem diecezji rzeszowskiej i adiunktem w Katedrze Egzegezy Ewangelii i Pism Apostolskich KUL.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Świętej Lipce

2022-08-11 11:09

[ TEMATY ]

Święta Lipka

Adobe Stock

W bazylice w Świętej Lipce odbywają się uroczystości związane z 54. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.

Sanktuarium w Świętej Lipce jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych na Mazurach przez turystów. W pięknym, barokowym kościele zamontowane są organy, na których porusza się 12 figur - obrazują one sceny związane ze zwiastowaniem.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2022-08-11 17:57

[ TEMATY ]

odpust

Kalwaria Pacławska

PAP/Darek Delmanowicz

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.

- Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz – przekazał rzecznik franciszkanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję