Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bezinteresowna służba chorym. 30-lecie bielskiego hospicjum

Bielskie Hospicjum św. Kamila od 30 lat służy osobom terminalnie chorym.

2022-07-22 19:56

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariat hospicyjny

Andrzej Omyliński

Lek. Anna Byrczek z wolontariuszami na wspólnej modlitwie.

Lek. Anna Byrczek z wolontariuszami na wspólnej modlitwie.

Jubileusz świętowania 30-lecia ofiarnej posługi rozpoczęli Mszą św. w intencji żywych i zmarłych wolontariuszy i podopiecznych hospicjum sprawowaną w salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. Przewodniczył jej przełożony Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Józef Figiel SDS w koncelebrze z kapelanem hospicjum ks. Edwardem Laskiem, proboszczem parafii ks. Michałem Pastuszką oraz poprzednimi kapelanami: ks. Andrzejem Drogosiem, ks. Grzegorzem Jabłonką i ks. Andrzejem Pacholikiem.

Ks. J. Figiel zauważył, że najdoskonalszą miłością do bliźniego jest służba chorym ludziom tak, jak to czynią wolontariusze hospicyjni. – Wasza otwartość, oddanie w służbie drugiemu i zapał zachęca do czynienia dobra i pokazuje, że człowiek jest do końca człowiekiem, także wtedy, kiedy jest schorowany i całkowicie uzależniony od innych. Jesteście dla nas wzorem i impulsem do wykonywania takiej działalności. My salwatorianie jesteśmy wam wdzięczni za waszą odpowiedź, która najbardziej koreluje z miłością Boga i bliźniego, za 30 lat trudnej i wyczerpującej pracy, bez oglądania się za zaszczytami. W ten sposób przyciągacie innych do Boga – mówił ks. prowincjał.

Pod koniec Eucharystii kierująca hospicjum i jego założycielka lek. med. Anna Byrczek wyraziła wdzięczność kapłanom i obecnym, szczególnie zasłużonym wolontariuszom, którym wręczyła okolicznościowe dyplomy.

Dalsza część odbyła się w sali pod kościołem przy poczęstunku, gdzie był czas na dalsze podziękowania, wspomnienia i wymianę doświadczeń.

Hospicjum to nie przygotowanie do dobrej śmierci, ale to jest godne i dobre życie aż do śmierci. Staramy się, żeby tak było – zaznaczyła A. Byrczek.

Wolontariusze podkreślali, że w tej posłudze trzeba się kierować przede wszystkim miłością i empatią.

Ks. Andrzej Drogoś, który był pierwszym kapelanem, wspominał początki hospicjum, które rozpoczęło działalność w 1992 r. jako grupa nieformalna przy parafii salwatorianów, a od 2009 r. – jako stowarzyszenie.

Reklama

Od początku do dziś objęło bezpłatną domową opieką ponad 5 tys. chorych w terminalnym okresie choroby nowotworowej z Bielska-Białej i okolic oraz wsparło ich rodziny. Dziś skupia 80 wolontariuszy, wśród których są lekarze, pielęgniarki i psycholodzy, fizjoterapeuci, kapelani oraz przeszkolone osoby do opieki a niezwiązane zawodowo z medycyną.

W mojej pamięci żywe pozostają twarze tych, którym służyliśmy za życia – twarz konkretnego człowieka, w którym był Chrystus, którego mogliście dotknąć i któremu mogliście okazać miłość – mówił ks. A. Drogoś.

Wyświetlono również film o hospicjum. Z okazji jubileuszu ukazała się pamiątkowa publikacja ze wspomnieniami i zdjęciami pt.: „Z samarytańską posługą wśród chorych i ich rodzin”.

Nadal potrzebni są nowi wolontariusze medyczni i niemedyczni (tel. 33/ 811 03 67, zarzadkamilbb@vp.pl).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lepiej dawać, niż brać

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 13/2019, str. IV

[ TEMATY ]

hospicjum

Karolina Krasowska

Ks. Mirosław Żadziłko

Ks. Mirosław Żadziłko

Jak wygląda posługa w hospicjum i czy każdy może zostać wolontariuszem? Na te i inne pytania szukałem odpowiedzi w rozmowie z ks. Mirosławem Żadziłko

Im dajesz więcej, tym większym się stajesz...” – te słowa francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupery zobaczyłem na plakacie zachęcającym do posługi wolontariackiej w zielonogórskim hospicjum przy parafii pw. św. Józefa. Stały się one dla mnie punktem wyjścia do niniejszego artykułu.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: biskup upomniał proboszcza Pacanowa

2022-08-10 16:35

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

TD

„Ksiądz Biskup zwrócił uwagę Księdzu Proboszczowi na jego niestosowne zachowanie i po bratersku go upomniał” – czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego diecezji kieleckiej w sprawie parafii Pacanów, podpisanym przez ks. Mirosława Cisowskiego.

Proboszcz swą funkcje pełni od 12 lat. Część wiernych ma zastrzeżenia co do sposobu jej wykonywania i złożyła skargę w kieleckiej Kurii. Oskarżenia dotyczyły m.in. zastraszania, poniżania, manipulowania, a nawet nadużywania siły.

CZYTAJ DALEJ

Wrocław: szybki odzew na prośbę zakonnicy, opiekującej się Oknem Życia

2022-08-11 17:02

[ TEMATY ]

apel

okno życia

Wrocław

BOŻENA SZTAJNER

Jest tylu dobrych ludzi, niezwłocznie zareagowali na moją prośbę o pomoc, jestem zaskoczona odzewem na moją prośbę – mówi w rozmowie z KAI boromeuszka, s. Macieja Miozga, która opiekuje się prowadzonym przez Zgromadzenie Oknem Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu.

Kilka dni temu s. Macieja zamieściła w mediach społecznościowych prośbę o wsparcie w związku z coraz częstszym okradaniem i dewastacjami Okna Życia. Złodzieje kradną podgrzewane materacyki, które muszą mieć stałą temperaturę 38 stopni C, gdyż pozostawiane dzieci są wyziębione, beciki, zdarza się, że robią sobie selfie lub wręcz wchodzą do Okna – w zeszłym roku utknął w nim dwudziestolatek. Po każdym ekscesie trzeba odmalowywać wnętrze Okna, naprawiać wyrządzone szkody. Koszty prowadzenia Okna gwałtowanie wzrastają.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję