Reklama

Kościół

Ks. Piotr Przyborek - biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Piotra Przyborka, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej w Gdańsku-Oliwie, biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Musti di Numidia – ogłosiła dziś w południe (6 lipca 2022 r.) Nuncjatura Apostolska w Polsce.

[ TEMATY ]

biskup

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Piotr Przyborek urodził się 28 czerwca 1976 roku w Gdańsku.

Wychowanek Przedszkola Sióstr Benedyktynek w Gdańsku-Brzeźnie. Uczęszczał do SP nr 55 i 92 w Gdańsku. W 1995 roku ukończył II LO w Gdańsku-Wrzeszczu.

W latach 1995-2001 odbywał formację w Gdańskim Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 2001 roku w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Reklama

W latach 2001-2007 był wikariuszem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Gdyni-Orłowie, a w latach 2007-2009 - w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni-Karwinach.

W 2005 roku uzyskał licencjat z teologii biblijnej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w roku 2011 - doktorat z tej dziedziny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W latach 2009-2010 odbył studia specjalistyczne w dziedzinie biblistyki i archeologii biblijnej w Ecole biblique et archéologique w Jerozolimie.

Od 2011 roku rozpoczął działalność dydaktyczną w Gdańskim Seminarium Duchownym, posługując jednocześnie w parafii pw. św. Antoniego w Redzie.

W latach 2012-2014 był wikariuszem w parafii pw. św. Jana z Kęt w Rumi-

Janowie, w latach 2014-2020 w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku-Wrzeszczu, a w latach 2020-2021 - wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.

Od 2021 roku jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej i posługuje w parafii archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.

Jest założycielem i dyrektorem Szkoły Biblijnej archidiecezji gdańskiej oraz redaktorem naczelnym kwartalnika biblijnego „Galilea. Tajemnice Pisma Świętego”. Jest też członkiem rady ekumenicznej, rady ds. formacji stałej duchowieństwa, rady kapłańskiej i rady duszpasterskiej.

Zna język francuski.

2022-07-06 12:05

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaangażowani w Kościół spotkali się z biskupem

W dniu 11 września w budynku kurii bp Tadeusz Rakoczy spotkał się z przedstawicielami Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich działających na terenie naszej diecezji. Biskup podziękował uczestnikom spotkania za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz Kościoła i przekazał błogosławieństwo dla zgromadzonych, ich rodzin i wspólnot.
- Modlę się za wasze wspólnoty i każdego z was, bo jesteście nadzieją, że zwycięży dobro - powiedział, zachęcając, by w myśl hasła nowego roku duszpasterskiego, członkowie ruchów działających w Kościele byli solą ziemi i światłem świata.
Irena Olma, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich naszej diecezji przekazała informacje o podejmowanych inicjatywach. RRiSK wystosowała m.in. sprzeciw wobec Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej narzucającej kulturową i socjologiczną definicję płci, wyraziła sprzeciw w sprawie wprowadzania ustawy o sztucznym zapłodnieniu człowieka. Przewodnicząca poinformowała także o najbliższych przedsięwzięciach organizowanych przez ruchy i stowarzyszenia działające w naszym partykularnym Kościele.
Z kolei ks. dr Przemysław Sawa ze Szkoły Nowej Ewangelizacji przedstawił propozycje na Rok Wiary. Jak zaznaczył, DSNE śś. Cyryla i Metodego może przygotować różne formy ewangelizacji indywidualnie dla parafii (dla dorosłych i dla dzieci).
Przypomnijmy, że Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej została powołana przez bp. Tadeusza Rakoczego 25 czerwca 1999 r., „dla umożliwienia współpracy Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w naszej diecezji, jak również w wymiarze ogólnopolskim - w celu podejmowania zadań nowej ewangelizacji”. Od momentu powstania opiekunem duchowym Rady jest ks. dr Franciszek Płonka.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję