Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Hernoga: Bóg ma prawo pytać człowieka o miłość

– To jest podstawowe prawo Boga: pytać każdego człowieka o miłość, bo imię Boga to miłość – powiedział 3 czerwca w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Radomsku ks. Piotr Hernoga. Proboszcz parafii i rejonowy duszpasterz rodzin przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie rekolekcji ewangelizacyjnych dla małżeństw, które odbywają się pod hasłem: „Umiłowałem cię odwieczną miłością” (Jr 31, 3).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ks. Hernoga rozważał scenę z Ewangelii według św. Jana, w której Chrystus trzykrotnie pyta Piotra o miłość. Kapłan zwrócił uwagę, że „Jezus dokonuje egzaminu względem Piotra” i podkreślił, że miłość Apostoła była niestabilna, czego szczególnym przejawem było zaparcie się Mistrza.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny zastanawiał się, czy Chrystus miał prawo zadać takie pytanie. – To jest podstawowe prawo Boga: pytać każdego człowieka o miłość, bo imię Boga to miłość – wyjaśnił i dodał, że „historia relacji Boga z człowiekiem to historia obdarowywania człowieka darem miłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Hernoga wskazał, że stworzenie człowieka było aktem miłości Boga. – Miłość wyrażona w akcie stwórczym jest miłością niezmienną: jest, była i będzie – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Kapłan przypomniał, że po grzechu pierworodnym, który był powiedzeniem „nie” Bożej miłości i deklaracją samowystarczalności człowieka, Bóg podejmował liczne inicjatywy miłości. Wymienił wśród nich obietnice dane Abrahamowi i przymierze zawarte na górze Synaj.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny podkreślił, że Bóg „wyszedł z ostateczną inicjatywą miłości w darze swego Syna, Jezusa Chrystusa”. – Chrystus jest manifestacją Bożej miłości, ostatnim Słowem Boga – powiedział.

Reklama

Ks. Hernoga wskazał, że odwieczna Boża miłość, którą my też jesteśmy obdarowani, jest niewyczerpana i większa w realizacji niż w pragnieniu. – Bóg zrobił więcej, niż powinien – przyznał. – Miłość Boża to też miłość cierpiąca, zamanifestowana szczególnie w cierpieniu Syna Bożego – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie kapłan zachęcił, aby rekolekcje były czasem pytania się Boga o naszą miłość względem Niego i udzielania odpowiedzi na pytanie Chrystusa: „Czy miłujesz Mnie?”.

Maciej Orman/Niedziela

Animatorami rekolekcji ewangelizacyjnych są Agnieszka i Krzysztof Kubiccy z Częstochowy – małżeństwo należące do Domowego Kościoła. – Wszyscy jesteśmy spragnieni miłości, dlatego kierujemy się do Boga, który jest miłością – wyjaśniła tematykę rekolekcji Agnieszka.

Podczas pierwszej konferencji, której uczestnicy rekolekcji wysłuchali w Państwowej Szkole Podstawowej nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Radomsku, Agnieszka Kubicka odpowiadała na pytania: jaki jest Bóg? jacy my jesteśmy? co zrobić, żeby wrócić do Boga? Rozważania oparła na książce abp. Fultona Sheena pt. „Stworzeni do szczęścia”.

Maciej Orman/Niedziela

Pytając uczestników o to, czy są szczęśliwi, podkreśliła, że jeżeli potrafią wyobrazić sobie większe szczęście, niż to, którego doświadczają obecnie, to znaczy, że tak naprawdę nie są szczęśliwi. – Jeżeli podporządkujemy nasze życie szukaniu zadowolenia, to zamiast zadowolenia znajdujemy chaos i niepokój, bo szczęście jest produktem ubocznym naszych działań, a nie celem – wyjaśniła. – Zostaliśmy stworzeni na wzór Boga, dlatego nie możemy się dziwić, że rozczarowuje nas wszystko, co nie jest Bogiem – zaznaczyła.

Reklama

Mówiąc o sensie oddawania czci Bogu, Agnieszka Kubicka porównała je do laurek i kwiatów, które dzieci wręczają np. mamie. – Oddawanie czci Bogu udoskonala nas, a nie Boga – tłumaczyła.

Maciej Orman/Niedziela

Omawiając dobroć Boga, wskazała, że jej istotą jest to, iż „Bóg daje nam to, czego, potrzebujemy, żebyśmy się stali doskonali, a nie to, czego pragniemy dla swojej przyjemności czy czasami na własną zgubę”.

Agnieszka Kubicka poruszyła również temat braku wiary. Za abp. Fultonem Sheenem powtórzyła, że „ateizm rodzi się z nieczystego sumienia”. – Niewiara rodzi się z grzechu, a nie z rozumowania – dodała.

Animatorka zwróciła także uwagę, że „Bóg wziął na siebie ogromne ryzyko, kiedy stworzył człowieka jako istotę wolną, bo człowiek w swojej wolności może wybrać dziecięctwo Boże albo bunt”. Przypomniała, że „Bóg nikomu nie narzuca szczęścia”.

Maciej Orman/Niedziela

Nawiązując do grzechu Adama i Ewy, Agnieszka Kubicka wskazała na taktykę działania Szatana, który najpierw poddał w wątpliwość zasadność zakazu spożywania owoców z drzewa poznania dobra i zła; następnie zadrwił z Boga i dał pierwszym rodzicom fałszywą obietnicę, że będą tacy jak Bóg. – Ewa nie potrafiła oderwać myśli od jednego zakazu. Zamiast cieszyć się bogactwem wszystkich dóbr, cały czas myślała o owocu i przygotowywała się do przyjęcia obietnicy Szatana – podkreśliła animatorka.

– Tylko Bóg jest w stanie przywrócić nam blask naszego oryginału, tego, który był stworzony na początku. To jest właśnie dobra nowina: mamy Boga, który może przywrócić nam naszą doskonałość – podsumowała Agnieszka Kubicka.

Rekolekcje ewangelizacyjne dla małżeństw pod hasłem: „Umiłowałem cię odwieczną miłością” zakończą się 5 czerwca, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Mszą św. w kościele św. Lamberta w Radomsku, po której ulicami miasta przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny. Tym samym rozpoczną się XXI Radomszczańskie Dni Rodziny. Ich program jest dostępny na stronie: dni-rodziny-radomsko.pl .

2022-06-04 00:29

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ratunek rodzinom

Niedziela warszawska 25/2021, str. I

[ TEMATY ]

rodziny

Archiwum Urszuli Strynowicz

Urszula Strynowicz

Urszula Strynowicz

O tym, co łączy Łomianki z Gietrzwałdem, szczególnej sile Różańca i potrzebie modlitwy za rodziny z Urszulą Strynowicz rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Już 27 czerwca wyruszy XV pielgrzymka piesza z Łomianek do Gietrzwałdu w intencji rodzin. Dlaczego podejmowana jest ta intencja? Urszula Strynowicz: Ponieważ rodziny potrzebują dzisiaj szczególnego wsparcia duchowego. Mamy oczywiście rodziny, w których panuje duch prawdziwie chrześcijański i są w nim wychowywane dzieci; rodziny, które codziennie uczestniczą w Eucharystii. Myślę, że są one nadzieją dla naszego narodu. Ale niestety generalnie kondycja duchowa rodzin jest słaba. Dawniej mówiło się, że wieś jest ostoją wiary katolickiej – tak dzisiaj już nie jest. Widzę to, bo sama mieszkam na wsi. Jest tu bardzo dużo związków niesakramentalnych i rozwodów. Sytuacja jest bardzo trudna.
CZYTAJ DALEJ

Liczenie wiernych podczas niedzielnych praktyk religijnych - w październiku

2025-09-19 17:49

[ TEMATY ]

liczenie wiernych

Karol Porwich/Niedziela

W tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w Mszy św. i przystępujących do Komunii św., odbędzie się 19 października br. we wszystkich parafiach kraju.

W tym roku, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się w niedzielę, 19 października – poinformowała archidiecezja warszawska.
CZYTAJ DALEJ

Bp Sawczuk o śp. bp. Dydyczu: żył dla Boga i innych

2025-09-20 12:05

[ TEMATY ]

bp Antoni Dydycz

bp Antoni Pacyfik Dydycz

Diecezja drochiczyńska

„Aż trudno sobie uświadomić, jak wiele osób będzie teraz miało poczucie pustki, bo zabraknie im doradcy, doświadczonego i mądrego człowieka, pasterza, ale i brata w Chrystusie, przyjaciela” - tak o śp. bp. Antonim Pacyfiku Dydyczu mówił bp Piotr Sawczuk, który wygłosił homilię na Mszy pogrzebowej biskupa seniora diecezji drohiczyńskiej.

Zwierzył się, że kiedy 14 września po raz ostatni odwiedził swego poprzednika w szpitalu, „nie sprawiał wrażenia człowieka udręczonego życiem, oddychał spokojnie, tyle że coraz wolniej. Udzieliłem mu błogosławieństwa,. Zmarł 10 minut później”. Bp Szawczuk zaznaczył, że bp Dydycz nie bał się śmierci. Czasami o niej wspominał, ale zawsze ze spokojem, z przekonaniem, że taka jest naturalna kolej rzeczy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję