Reklama

Niedziela Częstochowska

Głosić Słowo i żyć Słowem

22 maja 14 duchownych archidiecezji częstochowskiej obchodziło 28. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Z tej okazji odprawili Mszę św. w kościele Przemienienia Pańskiego w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Wachowski, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Myszkowie oraz duktor rocznika, a homilię wygłosił ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej i moderator krajowy Stowarzyszenia Żywy Różaniec.

Ks. Gancarek przypomniał o konieczności odróżniania słowa ludzkiego od słowa Bożego. Nawiązując do Ewangelii z dnia, zwrócił uwagę na przesłanie Jezusa, który mówi, że Jego uczniami są ci, którzy żyją Jego słowem.

Duchowny zaznaczył, że słowo głoszone przez kapłanów „pochodzi od samego Boga, dlatego ma moc”. Jednocześnie wskazał na niebezpieczeństwo lekceważenia słowa Bożego. – Jesteśmy specjalistami od głoszenia słowa Bożego, (...) ale jak je przyjmujemy, jak nim sami żyjemy? Czy rzeczywiście ono nas przemienia? Czy ono czyni nas przyjaciółmi Boga? – pytał współbraci ks. Gancarek.

Za jeszcze gorsze niebezpieczeństwo uznał chęć zrównania słowa Boga ze słowem ludzkim.

Kapłan nawiązał także do zawołania rocznika: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”. – Jeżeli Bóg jest z nami, co tak naprawdę może nam zaszkodzić? (... ) co może nas wystraszyć przed głoszeniem słowa Bożego?

Za przykład odczytania słowa Bożego i życia nim ks. Gancarek postawił beatyfikowaną tego dnia Paulinę Jaricot, założycielkę Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. – Kiedy człowiek się modli, Pan Bóg w nim oddycha – podkreślił duchowny i dodał, że nowa błogosławiona „pomnażała w sobie oddech Boży”.

– Powinno być też naszym pragnieniem kapłańskim, żeby uczynić Różaniec modlitwą wszystkich tam, gdzie posługujemy, bo jest to niesamowity dar – zaznaczył ks. Gancarek.

Mówiąc o współczesności naznaczonej wojną na Ukrainie i brakiem pewności jutra, duchowny przypomniał, „że tylko Bóg w swoim słowie, w swojej prawdzie i w swojej miłości jest sensem wszystkiego”.

Reklama

Przed błogosławieństwem ks. Gancarek odmówił modlitwę zawierzenia bł. Pauliny Jaricot.

28. rocznicę przyjęcia święceń obchodzili księża: Artur Bętkowski, Jacek Gancarek, Szymon Gołuchowski, Jarosław Grabowski, Marek Jelonek, Czesław Kieras, Andrzej Kuliberda, Marek Latos, Paweł Maciaszek, Jacek Michalewski, Wojciech Próchnicki, Jerzy Wachowski, Paweł Wolnicki i Wojciech Wódka.

2022-05-22 22:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsza jest bliskość z Jezusem

– Nam, kapłanom, potrzebna jest bliskość i relacja z Jezusem – mówił w homilii 25 maja ks. Janusz Wojtyla, wieloletni kapelan i sekretarz abp. Stanisława Nowaka, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.

Mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Porębie przewodniczył ks. Janusz Parkitny, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu. Eucharystię koncelebrowali kapłani obchodzący 26. rocznicę święceń kapłańskich. Modlili się m.in. za zmarłego abp. Stanisława Nowaka, ich ojca duchownego ks. prał. Grzegorza Ślęzaka oraz zmarłego kolegę kursowego ks. Krzysztofa Jeziorowskiego, kustosza Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wąsoszu Górnym.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję