Reklama

Niedziela Częstochowska

Wytańczą dobro

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej włącza się w ogólnopolskie świętowanie Dnia Dobra, który będziemy obchodzić w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24 kwietnia.

Z tej okazji na placu przy ul. Ogrodowej 24/44 w Częstochowie odbędzie się impreza plenerowa pod hasłem: „Wytańczyć dobro!”. Jej cel jest jasny – wspólne świętowanie wszystkich, którym bliska jest idea czynienia dobra.

Niezbędne miejsce

– Chcemy wspierać i promować wszelkie akty dobra, począwszy od wolontariatu, przez przyjaźń, otwartość i społeczną empatię – mówi ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Wydarzenie będzie miało charakter integracyjny. Wezmą w nim udział uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy otrzymują pomoc humanitarną od Caritas. Podczas pikniku, tak jak we wszystkich parafiach naszej archidiecezji w tym dniu, odbywać się będzie zbiórka pieniężna do puszek na budowę Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Olsztynie k. Częstochowy, które zapewni wsparcie pedagogiczne, terapeutyczne i psychologiczne. Centrum jest odpowiedzią na zjawisko rosnącej liczby uzależnień. Będzie także asystowało dzieciom ukraińskim w procesie adaptacji edukacyjnej i społecznej czy borykającym się z traumą wojenną. – Widzimy, jakie są problemy dzieci ukraińskich i polskich, wywołane pandemią, ale też uzależnieniami od komórki, komputera czy używek. Potrzebne jest miejsce, które wesprze rodziców w wyprowadzaniu dzieci z różnych form uzależnień. Rzucając pierwszą wzmiankę o zamiarze utworzenia Centrum, zauważyliśmy, że jest bardzo duża społeczna akceptacja tego projektu – podkreśla ks. Bator.

Atrakcje

Podczas imprezy będzie można porozmawiać z psychoterapeutami, doradcami życia rodzinnego i psychologami. Zaplanowano oczywiście animacje i zabawy dla dzieci po polsku i ukraińsku oraz naukę tańca. Nie zabraknie również stoisk tematycznych. Będzie można także skorzystać z kawiarenki i bufetu. – Hitem wieczoru ma być występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Ta orkiestra zagra, bo chcemy wytańczyć dobro. Muzyka i taniec łagodzą obyczaje, pozwalają ludziom lepiej się poznać. Są nośnikami szacunku, pokoju i wzajemnej życzliwości. Zapraszamy wszystkich – zachęca ks. Bator.

Reklama

Warto dodać, że w niedzielę 24 kwietnia Wielkanoc obchodzą wyznawcy prawosławia. Będzie więc okazja, żeby złożyć im świąteczne życzenia.

Program Niedzieli Dobra:

15 ekumeniczna modlitwa o pokój

15.30 koncert ukraińskiego zespołu Kana Band

16.30 występ Grupy Teatralnej Nasza Praca

18 koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej


2022-04-22 16:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Dobra w Zielonej Górze

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Dzień Dobra

Ks. Adrian Put

Wiele z wydarzeń Dnia Dobra miało charakter integracji z naszymi gośćmi z Ukrainy

Wiele z wydarzeń Dnia Dobra miało charakter integracji z naszymi gośćmi z Ukrainy

Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas.

W tym roku była ona obchodzona jako Dzień Dobra. Organizowane w tym dniu w całej Polsce, również  naszej diecezji, pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty, były okazją, aby pokazać, jak dużo dobra na co dzień dzieje się dzięki wolontariuszom Caritas. Centralnym wydarzeniem w naszej diecezji była uroczysta Msza św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze. Po Mszy Św. na placu między kościołem a filharmonią odbył się event charytatywno – społeczny. Wojna w Ukrainie nadała wydarzeniu nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom, zaś wiele z wydarzeń Dnia Dobra miało charakter integracji z naszymi gośćmi z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję