Reklama

Kościół

Sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi”

Sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi” – podkreślił abp Eugeniusz Popowicz w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce przewodniczył w czwartek najpierw Nieszporom z Liturgią Św. Bazylego Wielkiego, a później Jutrzni Męki Pańskiej. Wierni tej wspólnoty przeżywają obecnie Triduum Paschalne.

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

W homilii abp Popowicz podkreślił, że sens powołania każdego kapłana można streścić w słowach: „służba człowiekowi”. Zaznaczył jednak, że nie wystarczy tylko głosić Ewangelię słowami, ale również czynami. Wskazał, że zachowanie wobec potrzebujących uchodźców jest odpowiedzią na pytanie: „czym jest moje kapłaństwo?”.

Kaznodzieja przypomniał, że istotą życia kapłańskiego jest posługa eucharystyczna. Zwrócił przy tym uwagę, że ważna w tej kwestii jest „osobista świętość, czystość serca i trwanie w stanie łaski uświęcającej” księdza. Co za tym idzie – wskazywał - istotne jest właściwe przygotowanie do sprawowania liturgii, począwszy od punktualnego przybycia do świątyni, poprzez modlitwy wstępne i przygotowanie paramentów, po sprawowanie nabożeństwa.

Abp Popowicz zauważył, że niedbałe sprawowanie sakramentów może być sygnałem „zagubienia się kapłana i utraty przez niego sens swojej posługi, która stała się rutyną, a nie realną ofiarą”.

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita przemysko-warszawski prosił księży, by nie ustawali w gorliwości w służbie wiernym, którzy obecnie wyjątkowo potrzebują wsparcia modlitewnego, ale także w sprawach społecznych. Jednocześnie podziękował za „za całe dotychczas uczynione dobro”. - Nagrodą będzie udział w Królestwie Bożym, które głosimy i w które, mam nadzieję, wierzymy – powiedział.

W Kościele greckokatolickim trwa Triduum Paschalne. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Rano biskupi w katedrach sprawowali Nieszpory z Liturgią św. Bazylego, której towarzyszył obrzęd obmycia nóg. Popołudniu w świątyniach odprawiane były Jutrznie Męki Pańskiej, w czasie których odczytywanych jest 12 fragmentów Ewangelii związanych z Męką Chrystusa.

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa. Tak jak w Kościele rzymskokatolickim, nie odprawia się Mszy św. Popołudniu odbywają się Nieszpory (weczirnie). Na środku świątyni umieszczana jest płaszczenica - rodzaj ikony z wizerunkiem ciała Jezusa po Jego śmierci, owiniętego w płótno. W Wielką Sobotę odprawiane są Nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. Odbywa się też święcenie pokarmów.

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną, nazywaną Wielkim Dniem (Wełykdeń). O świcie odśpiewuje się jutrznię wielkanocną z procesją rezurekcyjną, a potem sprawowana jest Eucharystia.

2022-04-22 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kryzys powołań jest ściśle związany z kryzysem wiary

[ TEMATY ]

ksiądz

powołanie

BOŻENA SZTAJNER

Kryzys powołań jest ściśle związany z kryzysem wiary. Powodem jest też kondycja rodziny europejskiej i problem demograficzny. Jeśli brakuje dzieci, zdrowej rodziny, to potem brakuje gotowości, żeby w tej rodzinie wychowywać ludzi dojrzałych w wierze - mówi w rozmowie z KAI ks. Joachim Waloszek, wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów w diecezji opolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20

[ TEMATY ]

Caritas

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję